Článek
Milý Petře, posílám pozdravy z Kréty. Ubytovala jsem se v domě po dědečkovi. Z výšky koukám na bílé skály a modré moře. Kolem domu roste volně spousta koření, pod okny mi nádherně voní oregano. Sousedé jsou ke mně zase moc milí a přátelští. Je tu neuvěřitelný klid, teda až na ty cikády. Ty se přes den nezastaví. Domy stále nemají dveře, ale jen závěsy. Ti lidé si tu pořád tolik důvěřují…
Našla jsem něco jako deník nebo zápisky dědečkova bádání. Podle něho byl v roce 1886 v Egyptě nalezen zapomenutý hrob z 8. století a v něm byl objeven mnich, který jako by svíral v rukách velikou vzácnost. A taky aby ne. Šlo o samotné Petrovo evangelium! Úžasný nález. Záhy po objevení začaly v okolí horečné vykopávky, které přinesly i další evangelia. Nejdříve Tomášovo, pak Máří Magdalény a nakonec, představ si to, i samotného Jidáše! Všechno jsou to zřejmě ztracené příběhy, které byly po staletí potlačovány a cenzurovány. A to nejzajímavější - k zápiskům byly přiloženy i kopie evangelií. Jak k nim děda přišel, nevím. Ale zdají se být nesmírně zvláštní. Známé příběhy z Bible popisují odlišně.
Ahoj Míšo, tak to je tedy nález. S tím mě musíš seznámit. Chtěl bych to vše vidět na vlastní oči.
Zdravím Petře, nemohu spát, nechodím ani k moři. Pořád jen čtu.
Petrovo evangelium líčí Římany jako sympatické lidi, Ježíš na kříži prý netrpěl a detailně popisuje okolnosti Ježíšova zmrtvýchvstání. Například když Ježíš vyšel z hrobky, byl za ním veliký, zářící kříž a z nebes zaznělo: „Kázal jsi těm, kdož jsou spící?“ A z kříže se ozvalo: „Ano!“ A následně Ježíš i s křížem vystoupal k nebesům.
V Jidášově evangeliu Ježíš sám požádal o ukřižování a podle evangelia Máří Magdalény byla ona skutečnou hlavou církve.
Jde mi z toho hlava kolem.
Dobré ráno, Míšo, je-li to pravda, museli bychom přehodnotit informace o událostech starých 2 tisíce let? A možná i o utváření celých dějin církve?
Neboť tak Bůh miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný.
Drahý Petře, z poznámek plyne, že nebiblická evangelia byla někdy od 4. století zakazována a spalována. Dost možná za jejich šíření byli i lidé zabíjeni. Jestli je to všechno pravda, pohled na naše dějiny určitě musíme změnit. Také jsem našla další sešit s poznámkami. Zdá se, že zápas o svobodu slova probíhá nepřetržitě. Ale stejně jednou vždycky všechno praskne.
Milá Míšo, to máš pravdu, je to stejné i dnes. Tvůj objev bude asi souviset s císařem Konstantinem. Ten měl ve 4. století sestavit obsah Bible, aby mu křesťanská víra pomáhala udržet se u moci. To by tomu zakazování odpovídalo. To bude důvod, proč se utajovala pravda v minulosti a utajuje se i dnes. Obyčejný boj o moc, peníze, posty.
Hezký podvečer, Petře, lidé dnes ztrácejí i vnímání sounáležitosti s celým vesmírem. S tím utajováním by to mohlo být tak, jak píšeš. Je neuvěřitelné, jak se mocenské choutky potlačující svobodu informací opakují.
Podle dědových zápisů byla utajovaná evangelia dříve volně šířena až někdy do vlády císaře Konstantina a Theodosia. Pak nastal zlom. A nebyly jedinými spisy.
V roce 1945 byl v Egyptě nalezen zapečetěný džbán s dalším překvapivým obsahem. Byly v něm nalezeny skutky Petrovy a desítky dalších textů. Také apokalypsa Jakubova a znovu zapomenutá evangelia, včetně Tomášova. To je hodně zvláštní. Mystické, gnostické, tajemné, obsahuje zřejmě samé Ježíšovy výroky. Jde vlastně o poselství. Navíc na mě působí, jako by šlo o samizdat, o utajované učení.
Jeho následovníci se stavěli proti vznikající organizované církvi i proti církevním hodnostářům. Nic z toho nepotřebovali. Volali po osobním spojení s Bohem. Božími dětmi se mohou stát všichni. Důležité je poznat sama sebe, abychom rozuměli i druhým a pochopili, že všichni jsme dětmi živoucího Otce. Ty papyry, na kterých tohle evangelium je, jsou zřejmě z rané doby křesťanství. Jsou tedy starší než záznamy evangelií, které známe z Bible, a ta by pak nebyla kompletní! Vše nasvědčuje tomu, že kdysi bylo více evangelií a někdo se hodně staral, aby některá zmizela ze světa. Podle dědy jich mohlo být přes 50.
Původní Ježíšovy příběhy neměly písemnou podobu, protože většina lidí byla negramotná a šířily se jen vyprávěním, než je někdo sepsal. A to už někomu začalo vadit. Starověcí autoři zmiňují například existenci zjevení Petrova, evangelia Hebrejů, Jakubovy apokalypsy, Filipova evangelia, ale ve 4. století tohle jakoby mizí. A jak jsem z poznámek pochopila, křesťanství bylo císařem Konstantinem opravdu zavedeno jako povinné. Nechal napsat 50 Biblí a ty posloužily k šíření státního náboženství. A za císaře Theodosia bylo všechno ostatní zakazováno. Samozřejmě vždy pod rouškou sjednocení a míru. To je jako dnes, viď?
Milá Míšo, ten dědečkův deník bude mediální bomba. Dneska se třeba mluví o tom, že by děti měly samy sebe poznat, rozumět si, aby z nich vyrostly autonomní osobnosti. Možná ti následovníci Tomášova evangelia měli podobný směr, sice spojený s vírou, ale usilovali o svobodu a nezávislost. A to se vládcům nikdy nezamlouvá. Proto ani dnes není možná odluka školství od státu.
Ahoj Peti, včera jsem pročítala evangelium Máří Magdalény. Podle něho hrály ženy v počátcích křesťanství důležitou roli. Dokonce i Ježíš sděloval zásadní informace jenom Máří, která jeho tajemným myšlenkám rozuměla a dokázala je předávat dál. Šlo o tajemství života a posmrtného bytí, v němž se zemřelý setkává s démony a anděly, zatímco duše míří k nebesům. Máří nebyla jen napravená prostitutka, ale stála v čele apoštolů! To je naprosto převratná informace, která v ostatních evangeliích chybí. Stejně jakože lidé po staletí věří ve čtyři evangelia a ono jich je mnohem víc. Je nutné o tom diskutovat, je nutné tohle zveřejnit.
Zde zkrácená korespondence ze zatím nevydané „Sbírky nedatovaných dopisů a neukončených příběhů“ končí. Jsou smyšlené, leč postavené na reálných základech. Pokud jste dočetli až sem, třeba vás přivedou k zamyšlení nad vlastní a lidskou existencí. Krásné vánoční svátky.
Anketa
Milan Vácha | Evangelium | Bible | Gnosticismus | Apokryf | Theodosius | Konstantin