Článek
Podle statistik nás medvědi (především na Slovensku) tolik neohrožují. To je ale pravda jen napůl. Podle celosvětové studie Brown bear attacks on humans: a worldwide perspective je třeba mít na paměti, že každý fyzický střet s medvědem končí různě silným poraněním a téměř v 15 % i smrtí. Unikátní slovenský medvěd je však méně agresivní a takového procenta nedosahuje. Důvod, proč se však statisticky může zdát střet s medvědem mírnější, je dán jejich počtem. Pokud by bylo medvědů stejně jako psů nebo zmijí či nebezpečného hmyzu, rychle by každý změnil názor.
Hadi
V „Československu“ se můžete setkat s několika hady, ale jen jeden je nebezpečně jedovatý. Samozřejmě jde o zmiji. Přesněji zmiji obecnou (na Slovensku uslyšíte název „vretenica obyčajná, severná či kľukatá“). Aktuálně je ale dobré varovat, že jarní uštknutí může být nebezpečnější, pokud had ještě jed nepoužil. Zejména pro alergiky. Přesto dochází k úmrtí velmi vzácně. Důležité je po hadím uštknutí co nejdříve kontaktovat lékaře, postupovat podle jeho pokynů a vyčkat nebo dopravit uštknutého k lékaři.
Slabě jedovatá (člověku ale nebezpečná není) je ještě užovka podplamatá (slovensky užovka fŕkaná), na kterou asi ani nenarazíte. Žije v nížinách kolem větších vodních toků a jde o chráněný a kriticky ohrožený druh.
Majka fialová
Obecně známé jsou rizika kousnutí či bodnutí klíšťat (způsobující encefalitidu či ještě horší lymskou boreliózu), včel, sršňů, vos, která mohou končit trvalými následky či smrtí.
Méně známý je však nejjedovatější brouk u nás i na Slovensku - majka fialová. Dobře si ho prohlédněte a nedovolte dětem na něj sahat a sbírat ho.
Na pohled hezký brouk, který se u nás nejvíce vykytuje od úpatí hor výše, je na Slovensku přemnožený. Při kontaktu hrozí, že na vás stříkne (vyloučí) prudce jedovatý kantharidin. Dávka sice nedosáhne potřebné množství (30 mg) k usmrcení dospělého člověka (při požití), ale dětem lze jen doporučit, aby na brouka nesahaly, nebraly si ho do dlaní (kvůli možným puchýřům, držení jídla a následnému olíznutí či promnutí očí).
V historii najdeme záznamy o oblíbenosti majky fialové a půchýřníku lékařského u travičů. Jistě k tomu měli „dobrý“ důvod.
Krom nebezpečí smrti se zasažená kůže i obtížně hojí.
Puchýřník lékařský
Další brouk (samci), který používá k obraně kantharidin, je znám také jako kantarid lékařský nebo španělská muška. To proto, že požitý jed v malé dávce působí na člověka jako silné afrodisiakum. Bohužel ne vždy v historii bylo správně odhadnuté množství jedu v nápojích lásky a touha nakonec končila smrtí.
Samotný jed ale při kontaktu s pokožkou vyvolá velké puchýře, s okem až oslepnutí, otráví i dobytek na pastvě, pokud je brouk na rostlinách ve větším množství. Většinou totiž pobývá raději na stromech.
Reportáž
Ač je reportáž zajímavá, se statistikou je to trochu jinak. Bylo by zajímavé porovnat, zda cca 15 % střetnutí brouků, zmijí, vos atd. s člověkem končí smrtí, jako je tomu u medvědů hnědých. U psů ale vždy záleží na jeho socializaci a majiteli.
Anketa
Zdroje: TV Markíza, YouTube, vlastní