Hlavní obsah
Názory a úvahy

Přestat kouřit je výborné novoroční předsevzetí

Foto: Ant1234567 - vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, oříznuto, https://commons.wikimedia.org

Popelník v Diamond Plaza na Fullerton Rd., Hacienda Heights, Kalifornie.

Závislí a bezohlední kuřáci již zabili stovky milionů nekuřáků. Přiznat si, že kouřením smrtelně ubližují sobě či svému okolí, je základní předpoklad překonání závislosti a růstu nového člověka.

Článek

Svoboda

Většina kuřáků svoji závislost obhajuje svobodou (kouření). Ovšem svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. Je-li účinkům pasivního kouření vystaven nekuřák, jeho svoboda je narušena, pokud s pasivním kouřením nevyslovil souhlas.

Může jít o kouření doma, sousedovo hulení v okně, na balkoně, pod oknem, na chodníku atd. Jde-li například před nekuřáky (ale i kuřáky) milovník nikotinu a kouří jednu za druhou, omezuje svobodu všech, kteří jdou za ním, a ti se nedobrovolně stanou pasivními kuřáky.

Napadena ale není jen svoboda nekuřáka. Závislost ve skutečnosti omezuje i svobodu kuřáka.

Závislost

Může být různá. Na sladkém, kávě, sexu, drogách, prášcích, alkoholu, hazardu atd. Závislost je chorobná touha, puzení či bažení po něčem ruku v ruce se sníženým sebeovládáním navzdory známým rizikům. Takové je i v 80 - 90 % kouření. Zbytek je zvyk, frajeřina či rituál.

Nemocný (závislý) člověk s diagnózou F17 není svobodný proto, protože podřizuje své kroky, zájmy, uvažování a jednání závislosti. Lže sobě i okolí, někdy i se zlehčujícím úsměvem. Při sledování různých zisků a cílů sleduje i dostupnost nikotinové drogy. Pokud by měl například možnost delší čas pracovat ekonomicky výhodně v zahraničí, kde si bohatě vydělá, ale nesmí kouřit, takovou práci buď nedokončí, nebo ani nezačne.

Ač to zní neuvěřitelně, závislost na nikotinu je silnější než závislost na heroinu.

Závislý Miloš Zeman v 90. letech obhajoval své kouření neeticky a s úsměvem takto:

Kouřením přispívám ke stabilitě státního rozpočtu. Nákupem cigaret zvyšuji příjmy státu, a když zemřu na rakovinu plic, stát mi nebude muset vyplácet důchod.
Miloš Zeman

Komorbidita

Častým jevem u závislých lidí je, že trpí několika závislostmi současně. Nejčastěji jde o alkohol, kouření, hazard a drogy (včetně některých medikamentů). Není neobvyklé, že když se závislý člověk vypořádá s jednou závislostí, na její místo nastoupí jiná. Je to dáno tím, že samotná závislost je de facto jenom jedna.

Úmrtí a zabíjení

Kouřem z cigaret je každý člověk ohrožen na životě. Kouř z cigaret totiž obsahuje více toxických látek než třeba výfukové plyny.

Zatím z neznámého důvodu je asi polovina kuřáků vůči kouření ale rezistentní. Druhá polovina si cca z 1/4 zkracuje život o 15 let a ze 3/4 o 20 let! Z hlediska pohlaví si více zkracují život kouřením ženy.

Lze předpokládat, že obdobně budou na kouř reagovat i nekuřáci. Kouření v jejich přítomnosti či okolí je nejen bezohledné, sobecké a chorobné, ale závislí lidé si nejsou schopni uvědomit či ochotni připustit, že mají snížený práh vnímání cigaretového zabíjení lidí v jejich okolí. Přitom do půl hodiny je u pasivního kuřáka už možné změřit změny průtoku krve cévami.

Kuřáci svojí závislostí skutečně dokážou zabíjet partnery, příbuzné, kolegy, kamarády, sousedy atd. Kuřáčtí rodiče i prarodiče mohou u svých dětí a vnoučat způsobit závislost.

Anketa

Připouštíte, že vaše kouření zabíjí lidi ve vašem okolí?
Ano.
24,9 %
Ne.
75,1 %
Celkem hlasovalo 313 čtenářů.

Lze poznat kuřáka?

Většinou ano. Tak jako poznáte třeba i bývalého narkomana, alkoholika. Kuřák má například seschlou a jinak zbarvenou pleť, žluté zuby, prsty, je nervózní při delším nekouření, nejen ráno kašle, smrdí mu oděv, chová se tak, aby nebyl omezován na potřebě vdechovat nikotin atd. A líbat se s kuřákem, je jako líbat se s popelníkem.

Foto: Petr Duchek, volné dílo, obrázek je vygenerovaný AI Microsoft designer.

Každý druhý kuřák si zkracuje aktivní život až o 20 let. Někteří si o další roky zkracují ještě i aktivní věk.

Chvíli ale může trvat, než se člověk naučí všechny nuance rozpoznávat.

Zkušenost

Věnoval jsem se roky sběru informací o závislostech a publikoval články především o hazardní závislosti. Bohužel všichni, které jsem varoval před kouřením, dostali mrtvici, infarkt nebo zemřeli do dvou let. A bohužel z varování si dělali legraci nebo měli spoustu výmluv. Například: „Kouřím, abych nepřibrala na váze.“ To byl otřepaný argument žen. Reakce chlapů byly někdy i zlobné, ješitně egoistické.

Těhotenství

Dnes už nikdo soudný nezpochybňuje, že kouření v době těhotenství může potomka poškodit i ohrozit. Hrozí úmrtí ještě před porodem, ale i náhlé úmrtí kojence. Dítě bude mít porodní podváhu, může být neurotické, trpět ADHD atd.

Co ale není tolik akcentováno, je to, že k těhotenství by mělo dojít až po několika letech od ukončení kouření matky.

Prohulené Česko

V rámci EU patříme k lídrům nikotinové sebedestrukce. Kouří stále více mladých lidí, stoupá počet závislých dívek. Čím dříve člověk začne kouřit, tím spíše se stane celoživotně závislým. A tabákoví obchodníci se smrtí to vědí…

Elektronické cigarety

Mnoho kuřáků se ohání tím, že tyto cigarety jsou méně škodlivé. Jeden prodejce měl (má) na webu dokonce uvedeno, že e-cigarety jsou zdravější. Nikotin je ale škodlivá látka v každém případě, ač ho je v nich méně. Novým rizikem je, že tyto cigarety lze kouřit bez zapalování mnohem déle než klasické, což může vést k otravě či kolapsu organismu.

U klasických cigaret byly validní informace o škodlivosti k dispozici až po 30 letech. Na ty u e-cigaret si ještě musíme počkat. Prokazatelně ale už víme, že v nich neškodí jen nikotin, ale i jiné látky. Donedávna se například nevědělo, že vitamin E v e-cigaretách poškozuje plíce. A můžete si být jisti, že další škodlivosti budou objevovány.

Cynismus tabákové lobby

Ve studii pro Philip Morris v ČR v roce 2001 se objevila informace, že kuřáci šetří peníze státu, protože umírají předčasně.

Myšlenka, že by někdo, buď vláda nebo stát, měl vydělávat na umírání svých občanů, musí každého, kdo má v pořádku svědomí, vyděsit jako něco strašného.
Richard Daynar, vedoucí americké organizace Tobacco Products Liability, která se zaměřuje na žaloby proti výrobcům cigaret.

Nedělal bych si proto iluzi, které kuřáci nových cigaret podléhají. Kouření je pořád obchod se závislostí, nemocí a předčasnou smrtí.

Reklama

V Americe byla velice úspěšná pestrá a početná reklama mužných kovbojů (rančerů) na značku Marlboro. Až na výjimky šlo o kuřáky, kteří zemřeli na dechové potíže.

Společenské náklady

Brzkému odchodu z tohoto světa díky kouření předchází často velmi dlouhá doba nákladného léčení závislých lidí, invalidní důchod, snížená pracovní výkonnost, zničení života dětí a vnoučat atd. Místo odvodům státu stát naopak dlouho vyplácí vdovský důchod nebo různé dávky. Kouření opravdu nelze vnímat něco jako součást důchodové reformy.

Anketa

Jak jste na tom s kouřením? Hulíte jako malý komín, parní lokomotiva, nebo jako závislé čuně (uhelná elektrárna, parní lokomotivy a smog velkoměsta dohromady)?
Nekouřím vůbec.
41,2 %
Kouřím 1 - 5 cigaret denně.
5,1 %
Kouřím 6 - 10 cigaret denně.
7,3 %
Kouřím 11 - 20 cigaret denně.
30,6 %
Kouřím více jak 20 cigaret denně.
15,8 %
Celkem hlasovalo 396 čtenářů.

Selhání jsou normální

Kuřáci, kteří ještě úplně neztratili soudnost a chtějí se své závislosti zbavit, musí počítat s tím, že neúspěšné pokusy se skončením kouření jsou normální. Pokud některý přestane zcela kouřit do čtyř, pěti pokusů, je to zázrak. Pokud do devíti, je to úžasné. Většinou se ale nikotinovým abstinentem kuřák stane až s dvouciferným číslem. U nich je obdivuhodné, že svůj dlouhý boj se závislostí nevzdali.

Včasné rozpoznání nástupu chuti si zakouřit a okamžité zahájení činnosti, která chuť přebije, je cestou k úspěchu. S každou vykouřenou cigaretou stoupá počet receptorů závislosti, které vyžadují další dávku. S odložením cigarety se počet receptorů snižuje. Téměř neviditelné počáteční krůčky se časem změní v rozhodný pochod proti závislosti.

Vykročte do nového roku s rozhodnutím postupně utlumovat kouření až do úplné abstinence. Pomůžete sobě i lidem ve vašem okolí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz