Článek
Představovat kytaristu a zpěváka George Harrisona (25. února 1943 – 29. listopadu 2001) by bylo nošením dříví do lesa. Co ale občas zapadalo, je, že krom světového hitu Something (1969) je autorem i dalších povedených songů Beatles: Here Comes the Sun, Taxman, While My Guitar Gently Weeps …
Skromnost a pokora
Možná to bylo způsobeno povahou Harrisona, který neměl pro nic za nic přezdívku „the quiet Beatle“, tedy „tichý Beatle“, a moc se autorsky v kapele neprosazoval. Navíc mu byla blízká indická kultura a hinduismus, což se kladně promítalo do jeho skladeb. Na druhou stranu pro posluchače v Evropě, Americe i Austrálii byly tyto vlivy někdy vzdálenější jejich uchu.
I to způsobilo, že autorství skladby Something z alba Abbey Road (na čelní fotografii členové Beatles kráčejí přes přechod) popletl i takový velikán, jakým byl Frank Sinatra, který zpíval její cover verzi. Na koncertech oznamoval, že jde o píseň dua Lennon-McCartney. Až od roku 1978 si dával záležet na uvedení správného jména autora. Považoval totiž skladbu za nejlepší milostnou píseň všech dob a často ji na koncertech interpretoval. Sám Harrison z této verze ale zpočátku moc nadšený nebyl:
Víc mě zajímalo, když ji udělal Smokey Robinson a James Brown. Ale teď jsem moc rád, ať už ji udělal kdokoli. Uvědomuji si, že znakem dobré písně je, když má spoustu coververzí.
Harrison pronikal na alba Beatles obtížně. Když si vůči tvorbě tandemu Lennon-McCartney prosadil dvě skladby, byl to úspěch. Skladbu Something proto nejdříve nabídl bouřlivákovi Joe Cockerovi. To je ten, který na festivalu Woodstock 1969 zpíval od Beatles With A Little Help From My Friends ve famózní předělávce a jeho pohyby připomínají loutku, se kterou někdo škube provázky.
K písni a tvorbě Harrisona se vyjádřil i světoznámý kytarista:
Většinu velkých hitů Beatles napsali Lennon a McCartney. Ale byl tu ještě velmi tichý, hvězdný a nejmladší člen kapely George Harrison, který napsal neuvěřitelnou píseň „Something“.
Skladba byla vydána i jako singl na straně A (B - Come Together), což byla pro Harrisona premiéra. V hitparádách dosáhla na vrchol například v USA, Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu, Německu a ve Velké Británii se vyšplhala „jen“ na 4. místo. To bylo způsobeno tím, že singl byl neobvykle vydán až po LP desce Abbey Road. Song si prostě samostatné vydání zasloužil.
Kytarové sólo v písni je kritiky považováno za jedno z nejlepších od Harrisona. Skladba se dočkala uznání i od producenta George Martina (po původním váhání) a John Lennon ji označil za nejlepší na albu. Stejného názoru byl například i časopis Time. Skladba získala cenu Ivora Novella (Britská akademie skladatelů, skladatelů a autorů) za tok 1969. Harrison se v té době vyrovnal tvůrčímu hodokvasu tandemu Lennon-McCartney v letech 1963-64.
Je stříbrná
A tak je song „Something“ z roku 1969 po hitu „Yesterday“ z roku 1965 druhou nejhranější skladbou Beatles!
Samozřejmě záleží na výběru rádií, streamů, cover verzí, prodeji, ale jen do konce 70. let ji používalo přes 150 umělců. Což jí vyneslo stříbrné místo už za pouhý rok od vydání.
Vznik
Vznik skladby je (byl) přitom opředen tajemstvím, protože existuje několik verzí. Šlo o milostnou píseň Harrisona k první manželce, se kterou tvořili nejhezčí pár Beatles?
Pattie Boyd se věnovala úspěšně modelingu, ale neprojevovala se nijak nafoukaně a namyšleně. Byla symbolem tehdejšího módního trendu, který do jisté míry vytvářela. Nosila minisukně, dlouhé a rovné vlasy a měla vykulené dívčí oči. S Harrisonem se seznámili v roce 1964 při natáčení „beatle“ filmu A Hard Day's Night, v němž hrála menší roli školačky. Jejich romantický vztah a líbánky byly ve středu zájmu všech západních médií.
Jenže Harrison říkal různé inspirační verze vzniku skladby a dlouho popíral, že by ji napsal pro Boyd. Přátelům z hnutí Hare Krišna tvrdil, že song je o hinduistickém božstvu Krišnovi. Později mluvil o univerzální lásce, protože když milujete ženu, vidíte Boží lásku. Jinou verzí bylo, že při skládání myslel na Ray Charlese, který skladbu skutečně nazpíval. V roce 1996 prohlasil, že všichni předpokládali, že píseň je o Pattie kvůli propagačnímu filmu.
V autobiografii Wonderful Today z roku 2007 ale Pattie Boyd na straně 117 vzpomíná, že George jí řekl, že píseň napsal pro ni a myslela si, že je to krásné. Nejraději měla tu verzi, kterou jí hrál doma v kuchyni.
Textovou inspirací pro Harrisona byl text písně Something in the Way She Moves od Jamese Taylora. Při zkušebním natáčení Harrison probíral s Lennonem a McCartneym nedokončený druhý verš, který se mu nedařilo uzavřít. Začínal slovy „Přitahuje mě“ a Lennon v unikátním tvůrčím videozáznamu doplňuje „jako květák“, než George najde to správné slovo. Což ale Harrissona inspirovalo na „jako granátové jablko“.
Videoklip
V posledním hudebním klipu Beatles jsou k písni sestříhané oddělené záběry členů skupiny s manželkami, ale ani v jednom nejsou hudebníci společně. Vzájemné odcizení už bylo veliké a rozpad kapely v dubnu 1970 byl v dohlednu. V některých částech klipu je Paul neupraveně zarostlý a má se zato, že to bylo kvůli depresi z blížícího se konce Beatles, neboť John pár dní před tím oznámil, že kapelu opouští. George je spíše vážný a usměvavá Pattie ani v jednom záběru nemá minisukni. John a Yoko mají černé pláště a Ringo si poklidně pokuřuje. Idylický film umně zakrývá, že čtveřice „brouků“ už spolu téměř vůbec nemluvila. Každý se tváří, že našel to, co hledal, jen směřují k odděleným budoucnostem.
A tak si vychutnejte největší hit George Harrisona v éře Beatles.
Pátým hráčem na studiové nahrávce byl Billy Preston, který hrál na varhany Hammond a 21 studiových hráčů na smyčcové nástroje (aranžmá provedl George Martin).
Kdo další
Skladbu kromě již uvedených nazpívali v různém provedení například Sarah Vaughan, Elvis Presley, Himes Patel, Analogues, Shirley Bassey, Jeff Lynne z ELO a mladý Dhani Harrison syn George v projektu Tribute to The Beatles 2014 (mezi diváky byl Paul i Ringo), Bruce Springsteen, Eric Clapton (druhý manžel Pattie Boyd), Bob Dylan atd.
Sólová dráha
Po rozpadu Beatles to byl právě Harrison, kdo z bývalých členů skupiny udělal pravděpodobně největší posun v umělecké tvorbě. Například nejprodávanějším singlem roku 1971 ve Velké Británii (první místo v hitparádách USA /zde ještě jednou v roce 2002/, GB atd.) My Sweet Lord s oslavou božstva (v písni se střídají slova jako Haleluja a Hare Krišna), který se doslova valil éterem. Zde je ještě sedmiminutové video k 50. výročí alba All Things Must Pass s písní My Sweet Lord.
S písní byl ale spojen nepříjemný soudní skandál z nevědomého plagiátorství. Určitá podobnost úvodních tónů s písní He´s So Fine dívčí skupiny The Chiffons z roku 1963 zde je, ale stejnou podobnost lze nalézt s gospelovou Oh Happy Day z roku 1755 v moderním aranžmá z roku 1967. Na tu se ale autorská práva nevztahují. Mimochodem, tato křesťanská skladba byla použita i ve známém filmu Sestra v akci 2. V písni This Song z roku 1976 Harrison na poněkud za vlasy přitažený soudní spor (nepochybně eskalovaný kvůli extrémnímu úspěchu hitu) reagoval svižným tempem, satirickým textem a humorným klipem.
Pak stojí za uvedení ještě jednička v USA Give Me Love (Give Me Peace on Earth) v roce 1973, samozřejmě charitativní hit Bangla Desh (1971) a pak píseň Rudyho Clarka Got My Mind Set On You, kterou původně nahrál James Ray v roce 1963. Ovšem skvělá cover verze v podání Harrisona v roce 1987 mu zaslouženě přinesla první místo v USA. Bohužel to bylo naposled.
Hit Beatles
Která skladba patří mezi nejlepší z tvorby Beatles? Hlasovat můžete pro všechny nebo jen pro jednu píseň. Pokud myslíte, že některá skladba v anketě chybí, je to tím, že je sice známá a populární, ale nepatří k nejhranějším. Typicky to platí pro hit Help!
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Další zdroje
Studiové nahrávky jen s GH (Anthology 3 Version): While My Guitar Gently Weeps | Something
Brian May is playing Something a hezky mluví o GH