Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tržnice SAPA: Centrum vietnamské kultury a obchodu v Praze

Foto: Petr Duchek

Zelenina na stánku v tržnici, kterou běžně v obchodech nekoupíte.

Vyplatí se navštívit tržnici SAPA? Přiblížím vám, co toto místo nabízí.

Článek

Tržnice SAPA, známá také jako „Malá Hanoj“, „Malý Saigon“ nebo „Malý Vietnam“, je jedním z největších vietnamských komunitních center v Evropě. Nachází se na okraji Prahy 4 v Libuši a nabízí široký výběr obchodů, restaurací, kanceláří a služeb. SAPA je také kulturním a společenským centrem vietnamské komunity v České republice.

Historie a význam

Areál SAPA vznikl v 90. letech 20. století v prostorách bývalého masokombinátu, který vietnamští podnikatelé přetvořili.

Foto: Petr Duchek

Vstupní brána č. 4 do areálu SAPY.

Zpočátku sloužil především jako velkoobchodní sklad, postupem času se však rozrostl v multifunkční centrum. Dnes zde najdete obchody s potravinami, oděvy, elektronikou i exotickými produkty, které jinde v ČR nenajdete. Navíc je místem, kde se Vietnamci v Česku mohou cítit jako doma. Ať už jde o tradiční pokrmy, či udržování kulturní identity Vietnamců.

Areál SAPA je také mostem mezi vietnamskou komunitou a českou veřejností. Mnoho Čechů sem přichází poznávat vietnamskou kulturu, ochutnávat tradiční pokrmy a objevovat asijský životní styl.

Díky SAPĚ vzniklo v Česku několik mezikulturních projektů, které podporují integraci Vietnamců a zároveň šíří povědomí o jejich kultuře.

Areál přitahuje i zahraniční turisty, kteří SAPU často zařazují do svých itinerářů jako unikátní zážitek.

Architektura a rozloha

Celý areál SAPA zabírá plochu asi 35 hektarů, kde je asi 7 tis. podnikatelů a je rozdělen na různé části. Významným prvkem je i malý buddhistický chrám, který představuje duchovní stránku vietnamské kultury, ale je i místem klidu a meditace pro návštěvníky.

Foto: Petr Duchek

Gastronomie

Jedním z největších lákadel tržnice je autentická vietnamská kuchyně. Restaurace a bistra nabízejí pokrmy jako pho (nudlová polévka), bun cha (grilované maso s nudlemi) nebo bánh mì (vietnamská bageta). Pro milovníky kávy je zde vietnamská specialita ca phe sua da – ledová káva s kondenzovaným mlékem.

Potravinové obchody nabízejí exotické suroviny, bylinky a ovoce, které jsou běžně dostupné pouze ve Vietnamu.

Nakupování

Zákazníci zde naleznou také krámky a haly s oblečením, domácími potřebami a elektronikou za vcelku příznivé ceny. V menších prodejnách a halách s oděvy však nenajdete u zboží cenu. Většinou jde o prodej, kde se smlouvá jako na asijském trhu či bazaru.

Opakem je jediná velkoprodejna, která se velmi podobá běžným supermarketům s pokladnami, košíky a mezi dvěma podlažími jezdí eskalátory. U zboží jsou cenovky se dvěma cenami. Ty nižší jsou pro zákazníky, kteří si zřídili zákaznickou kartu.

Kuriózním zážitkem bylo vyhecované smlouvání o poplatku 20,- Kč za použití WC. I zde jsme uspěli, což nás pobavilo.

Kulturní a vzdělávací funkce

SAPA plní také důležitou společenskou roli. Konají se zde kulturní festivaly, přednášky a vzdělávací programy i oslavy vietnamského nového roku (Tết). Přesný den připadá na termín od 21. ledna do 21. února (většinou se kryje s čínským Novým rokem) a svátky začínají vždy první den prvního měsíce podle lunárního kalendáře.

Foto: Petr Duchek

Kongresové středisko mezi obchody.

Překvapivě a chaoticky působí umístění kongresového centra mezi obchodními prostory.

Vedle sebe zde najdete i stavbu tetovacího centra, kadeřníka, přepravní společnosti, sázkové kanceláře, bistra, chrámu, finanční společnosti atd. Připomíná to atmosféru dalekých dovolených.

Foto: Petr Duchek

SAPA - Reality, hypotéky, stavební firma, sázková kancelář, náměstíčko se sousoším a finančně transferová společnost.

Plocha areálu

Většina plochy areálu mimo obchodní místa je tvořena parkovišti (zdarma) a silnicemi. Parkují zde i poměrně luxusní auta, po silnicích ale často jezdí elektro-mopedy, kterými se Vietnamci pohybují po areálu. Na travnatých plochách mimo obchody je viditelný nepořádek.

Kritika a kontroverze

Ačkoliv SAPA přitahuje turisty i místní obyvatele, nevyhýbají se jí problémy. V minulosti byla spojována s nelegálními obchodními aktivitami, hazardem, prostitucí a drogami, což vedlo k zesílené kontrole ze strany úřadů.

Existovala zde také kancelář, která za poplatek vystavovala faktury na cokoliv, což umožňovalo vytvářet fiktivní daňové výdaje. Dnes většina provozovatelů působí legálně a areál je pod dohledem. To bylo vidět i během mé návštěvy - celní zpráva právě v jednom z obchodů s hračkami zabavovala krabice se zbožím, které bylo vydáváno za originál.

Foto: Petr Duchek

Celní správa v akci, ale obchodníci i v okolí byli klidní.

K pochopení je potřeba dodat, že obchodní kultura Asiatů (tedy i Číňanů) je odlišná. Zatímco v Evropě si výrobky chráníme ochrannými známkami a považujeme napodobování za zločin, u nich je naopak imitace vnímána jako důkaz mimořádné šikovnosti - pokud někdo dokáže levně vyrobit něco k nerozeznání od originálu. A zasluhuje pochvalu. Tento přístup kdysi vedl k častému nelegálnímu napodobování produktů.

Situace se však mění a stále více si uvědomují, že v Evropě platí jiná pravidla. Kompromis byl nalezen i v tom, že mnoho evropských firem vyrábí přímo v Asii.

Přesto se Vietnamci občas pokoušejí obcházet pravidla, protože zisky jsou velmi lákavé. Avšak doba (2011), kdy celní správa a ČOI zde zabavila zboží v hodnotě téměř 140 milionů, je minulostí.

Hygiena

Prodej v bistrech působil čistě, žádné hlodavce jsem nezpozoroval. Jídlo bylo chutné a bez problémů a následků jsme ochutnali i různá sladká lákadla (viz foto).

Foto: Petr Duchek

Lákavé pečivo. Sladké, ale i s masem.

Občas jsem měl jen menší nedůvěru k některým detailům, kterou mívám při konzumaci jídel v zahraničí. Faktem ale zůstává, že pokud si koupíte balené nápoje a tepelně upravené jídlo, asi se není čeho obávat.

Závěr

Do SAPY jsem původně šel spíše na prohlídku než na nákup. Přesto jsem si nakonec pořídil kilogramový pytel placatých rýžových nudlí za pouhých 40 Kč – po usmlouvání s ohledem na blížící se datum spotřeby. K tomu jsem přidal i Indulonu s konopím, kterou jsem zatím v běžných obchodech neviděl. Můj doprovod nákup zhodnotil jako výhodný, takže asi byl.

Při srovnání cen stejných potravin a drogerie ve velkoprodejně v areálu SAPY s nejlevnějším řetězcem u nás (Penny Market) mi přišlo, že jsou podobné.

Jiná situace je v obchodech a halách s oděvy, kde se dá smlouvat. Jsem přesvědčen, že zde lze nakoupit levněji a dobře, zejména ve srovnání s hypermarkety – samozřejmě pokud nejde o krátkodobé akce.

SAPA má potenciál stát se ještě významnějším centrem vietnamské kultury v Evropě. Nabízí možnost alespoň částečně nahlédnout do obchodní atmosféry Vietnamu a dokazuje, že vzájemné obohacení dvou kultur může přinášet především pozitivní výsledky.

Anketa

Pokud jste již byli v SAPĚ nakupovat, oznámkujte svoji spokojenost jako ve škole.
1
11,5 %
2
76,9 %
3
7,7 %
4
3,8 %
5
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 26 čtenářů.

Anketa

Je pro vás tento druh článku přínosný?
Ano.
83,3 %
Ne.
16,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 42 čtenářů.

Zdroje:

Kromě vlastní návštěvy jsem čerpal informace i z článku o SAPĚ na Wikipedii. Ten obsahuje převážně starší odkazy na informace a články, které často vyznívají negativně, ale již nejsou aktuální.

Foto: Petr Duchek

Malý chrám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz