Článek
Komunistický režim se vždy snažil o to, aby vytvářel z Československa zdání ráje na zemi. Sloužil k tomu i televizní program na Silvestr, kdy za prakticky neomezené rozpočty nabídnul oblíbené moderátory, baviče, scénky a anekdoty. Ve své době šlo o velmi populární zábavu, na kterou se lidé těšili dlouho dopředu. Mnoho jiných příležitostí se bavit v totalitní šedi ani neměli.
Ani letos silvestrovské klasiky nechybí
Doba však pokročila a není důvod tyto normalizační produkty servírovat i dnešnímu divákovi. Česká televize ale přesto tyto živoucí fosilie i nadále recykluje. Stačí se namátkou podívat do televizního programu. Už v předvečer Silvestru 29. 12. na nás ČT nastražila Silvestr hravý a dravý s Vladimírem Menšíkem z roku 1978 a Televarieté z roku 1982, které láká na ikony Vladimíra Dvořáka a Jiřinu Bohdalovou.
Komu by to nestačilo, přímo na Silvestr si může pustit sestřih Silvestry Vladimíra Menšíka. Chápu, že ve své době šlo o oblíbené moderátory a baviče, přesto by se dnes jejich pořady více hodily do filmového archivu.
Na obrazovky nemohl každý
Socialistickým Silvestrům totiž odzvonilo. Proč musíme stále konzumovat prorežimní zasloužilé umělce, kteří museli být velmi dobře prověření, aby se na obrazovkách vůbec mohli objevit? Nejde totiž zapomínat na to, že zatímco hvězdy souznící s režimem zářily na scéně, umělci nepohodlní režimu mohli silvestrovskou televizní veselici sledovat maximálně z domu nebo vězeňské cely. Sám mám tehdejšího normalizačního marasmu dost a necítím potřebu si jej znovu připomínat v televizi. Nezmění to ani trapně vtipné scénky Luďka Soboty.
Vždyť většina mladých navíc už stejně tehdejší hvězdy znát nebude. Na obrazovkách tehdy vystupovala třeba Jiřina Šejbalová, Miroslav Horníček, František Filipovský, Miloš Kopecký, Jiří Sovák, Ilja Prachař, Vlastimil Brodský, Otakar Brousek, Helena Růžičková, Stella Zázvorková, Štěpánka Haničincová nebo Přemek Podlaha. O hudební doprovod se zase starala jména jako Karel Gott, Helena Vondráčková nebo Hana Zagorová.
Jejich vystoupení si můžou užívat hlavně starší ročníky, pro které jde o nostalgii mladých let. Většina z tehdejších známých osobností už navíc ani není mezi námi, a proto je mladí ani příliš znát nemohou.
Zkusme to jinak
Místo těchto organizovaných socialistických veselicí bude mnohem rozumnější, pokud v dalších letech Česká televize divákům dopřeje co nejvíce prostoru, aby se bavili sami. Koncerty nebo filmy, jednoduše cokoliv je lepší než povinná zábava z dob komunismu. Božského Káju Gotta, Vladimíra Menšíka i Jiřinu Bohdalovou si můžeme připomínat v kterékoliv jiné dny v roce.