Hlavní obsah
Názory a úvahy

Lež jako životní nutnost?

Foto: pixabay.com

Kde se šíří lži a dogmata?

Lež je opak pravdy. Lži jsou zdrojem nedorozumění, paradigmat i katastrof. Pravda jen protiváha lži. Absolutní pravda neexistuje. Vesmír je důkaz lži? Jak to, že svět lží ještě neskončil?

Článek

ÚVOD

Netradiční úvod je namístě

Kvantová fyzika předpokládá, že částice lze současně pozorovat i jako vlny (dualita existence). Pozorování částice i vlnění má vliv na pozorovaný systém. Stejně jako chápání reality (pravdy) je to JEV relativní. Jistěže je v tomto oboru obtížně pochopitelných jevů víc, ale ty sem nepatří. Nepletu se do oboru, kterému nerozumím.

Kvantový fyzik: Miláčku, já tě zrovna teď nevidím jako drobnou částici, ale jako mohutné vlnění. A jak to bylo s pozorovatelem a jeho částicí dál?

Začít od konce je dobré

Až retrospektiva umožní pochopit, kde a proč jsme udělali konkrétní chyby. Chybami se člověk učí. Problém je, že existuje možnost, že udělá chybu fatální. Ta horší zpráva je, že se to už nedozví. Leda mu to zůstane v duši a bude to pro něj poučení do dalšího života? Je existence duše a života po životě LEŽ nebo náboženské paradigma (viz další text)?

Absolutní pravda?

Tu se nikdy nedozvíš! Je to pravda věčná, nezávislá na podmínkách poznání, je úplná. Ve skutečnosti, vnímané člověkem byť za použití moderních technik, ovšem neexistuje. Lidské chápaní je svým způsobem chybné a to, co lidé považují za pravdivé, je pravdivé jen „do jisté míry“. Každý se totiž v něčem mýlí. Nikdo neví všechno o všem.

Moje další úvahy?

Neustávající vědecké objevy, měnící a rozšiřující stav poznání dokazují, že jsme absolutní pravdu neobjevili. Tvrdím, že evoluce nemůže mít konec. Skončila by poté, co by vše bylo dokonalé. A to by byl konec všeho. Takže v klidu! Vše se stále vyvíjí (mění) a tomu odpovídá pojem dialektika, připomínající univerzální zákonitosti vývoje dějin lidstva a celého vesmíru Je to totéž, co evoluce.

Ale teď iniciace vaší pozornosti! Historie se opakuje jako kolovrátek, ale v modernějších kulisách díky evoluci. Jen lhaní ne nesmrtelné!

Závěr?

Tvrzení, že neexistuje absolutní pravda, je pro část filosofů nelogické, ale hlavně to je nepřijatelné pro náboženství. Popírání absolutní, univerzální pravdy a kulturní relativismus, který s tím souvisí, je logickým vyústěním existence lidské společnosti, která použila evoluční teorii k objasnění principu života. Není divu, že většina zákonů vědy je založena na existenci absolutní pravdy. Je toto tvrzení pravda, nebo lež?

LEŽ JAKO NUTNOST NEBO JEN ZAFIXOVANÝ ZLOZVYK?

Lež je fenomén, provázející lidstvo. Lhát může jen organismus, vybavený myšlením. Lež lidstvu umožnila jeho evoluci. Lež nevinná, taktická, výchovná, prostá, sprostá, nestoudná, taktická, manipulativní, reklamy, zprávy a statistika. Jen příklady lží.

Svět bez lží by už dávno neexistoval!

Tak třeba teď právě lžu! Opravdu! Protože lžu, že lžu. Ale nelžu, když uvedu následující dva citáty, protože nikdo není nejchytřejší, že? Ten první: Lhaní nás chrání a může být laskavé. Také nám dovoluje myslet si, že jsme všemocní. Lhaní vede k osamělosti (cit.: Hanif Kureishi). Ten druhý: Nepoužívejte výraz „ideál“. Vhodnější slovo je LEŽ (cit.: Henrik Ibsen)

Někdo tady lže!

Každý z nás někdy zalhal. Všichni lžeme. To je pravda. I ti nejlepší a nejčestnější z nás lžou, hlavně při sociální interakci. Průměrně se (dle průzkumů) člověk dopustí lži 2× denně.

Podle nejnovějších průzkumů (!?) člověk lže, předstírá nebo říká jen částečnou pravdu každých pět minut, tedy asi dvěstěkrát za den. Lhaní se stává běžnou součástí života.

Zdroj: Radio Relax (neupřesněno)

Tak kdo tady lže? Ale, ono je to jedno, prostě lžeme jako když tiskne! No není to symbolické? Lžeme tak často, že si to mnohdy ani neuvědomujeme, dokonce si toho někdy nevšimne ani okolí. Neuvěřitelný fenomén? Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Do té doby, než někoho nenapadne prověřit onu původní lež. V případě, že mu to je umožněno, protože ti, kteří tu lež „pečlivě opatrují, pravidelně zalévají a hnojí“ si rozhodně nepřejí, aby došlo k odhalení pravdy.

Přitom lež může existovat jen za předpokladu, že existuje její opak, tzn. pravda.

Nastává problém: co je to pravda? Všechno je relativní. Včetně času a existence. Všechno se točí kolem duality. Kolem relativity. Existuje-li lež, musí existovat opak, tedy pravda. Problém je, že není jasné, co je pravda. Tak to je ovšem jen ve filosofii. V běžném životě pravda znamená konkrétní skutky. Tak co třeba události, dané výpověďmi u soudu.

Skeptik prohlásí, že lidé nemohou mít jistotu pravdy nikdy, tím spíše v případě rozhodnutí, co je a co není pravda.

Opakujte lež dostatečně často a lidé jí nakonec uvěří. Toto tvrzení, připisované Josephu Goebbelsovi je navzdory tomu, co on byl zač, pravdivé, bylo potvrzeno řadou výzkumů. Psychologie to nazývá iluzí pravdy.

Typy lží? Ano, existují, i když dělení se u různých autorů liší. Zdroj níže uvádí následující:

  1. Zákeřná lež je cílena k poškození jiné osoby
  2. Sebezáchovná lež slouží k sebeobraně nebo má sobecký cíl v podobě prosazení vlastních zájmů
  3. Pozitivní lež se snaží dočasně zatajit realitu (pravdu), někdy jako moment překvapení nebo než bude informace jistá a hlavně pravdivá
  4. Kamarádská lež cílí k ochraně svých blízkých před následky pravdy (reality), která se jich přímo dotýká a zmírnění důsledků, tedy stresu a zoufalství
  5. Altruistická lež je motivována snahou chránit jinou osobu před následky pravdy (reality), většinou se rychle stává nedůležitou, když důsledky pravdy pominou a situace je zapomenuta
  6. Taktická lež je motivována snahou vyhrát nebo dosáhnout lepšího výsledku
  7. Sladká lež je to, co lidé sami sobě namlouvají, aby si zmírnil vliv nepříznivé realitu vlastního života a nebo ulehčili svému svědomí
  8. Masová lež se týká politiky, mediálních kampaní a reklam
  9. Tvořivá lež to je chvástání, snaha ohromit, formulace příznivého dojmu, ale také reklamy
  10. Domácí lež je motivována snahou vyhnout se rodinným záležitostem a úkolům, diskuzím se členy rodiny apod.
  11. Obrazná lež bývá myšlena jako vtip v kolektivu, často však není pochopena a nemá tedy pozitivní dopad

Příklady: Někdy lžeme proto, abychom neublížili svým blízkým, abychom někoho ochránili, kryli a ušetřili ho drsné reality. Viz příklad s náročnou zkouškou v bodě ad 3. Jindy lžeme partnerovi nebo rodičům o tom, kde jsme byli a s kým. Lidé často lžou přátelům, když jim neřeknou, že si všimli nevěry jejich partnera, s cílem chránit je před šokem.

Samostatnou kapitolou musí být sféra společenská

Ve společnosti se totiž lže permanentně! Je to dáno společenskou konvencí, prostě slušné chování za každou cenu (jistě, až na výjimky, někdy dokonce zinscenované). Zažil jsem to dokonce i sousedy v domě. Jistě je lepší pokrytectví než hrubost, že? V politických kruzích platí to samé, ale opět existují výjimky, viz český parlament. Zcela specifickou oblastí je diplomacie.

Co naopak není lež?

Sarkasmus, nadsázka, metafora, ustálená rčení, dětská fantazie (do 7 let věku), sebeobrana.

A co není lež, ale obecně akceptované dogma (tvrzení)? I když, nejsou to ony v podstatě lži?

  • na Zemi platí neměnné fyzikální zákony (gravitace, časoprostor atd.)
  • přírodní zdroje jsou omezené, musí se jimi šetřit
  • očkování vymýtilo některé choroby
  • člověk musí jíst, aby nezemřel
  • děti je třeba vychovávat a učit, proto musí chodit do školy
  • pracovat za účelem vydělávání peněz je nutnost
  • kruhy v obilí udělali lidé
  • egyptské pyramidy jsou hrobky faraonů a největší jsou v Gíze
  • čas je stálý a neměnný
  • současný vědecký popis světa je ten jediný správný

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz