Článek
Motto: Nikdo, kdo je u moci, nechce odejít. Dokonce se chce vrátit. Příklady? Biden, Trump, Zeman, Babiš, Klaus. A mnoho dalších.
Otázka? Co je klíčová okolnost, podporující dlouhověkost? Trvající mentální aktivita.
Tento fakt vysvětluje „dlouhověkost“ mentálně aktivních seniorů. Nejenom prezidentů a dalších typů politiků, ale také podnikatelů, herců, vědců. Samozřejmě, že ve hře je také genetika a životní styl….
Dočtěte článek až do konce, tam je to nejzajímavější!
Věk bývá u politiků kritizován
Věk světových lídrů bývá předmětem společenských debat. V současnosti vedou supervelmoci senioři. Předchůdce Donalda Trumpa v Bílém domě, Joe Biden, evidentně nebyl v kondici fyzicky ani mentálně, přesto chtěl znovu kandidovat, za což byl tvrdě kritizován, takže nakonec z voleb odstoupil. Jeho nástupce Donald Trump ve svých 78 letech také není žádný mladík. Jeho ruskému protějšku Putinovi je 73 let, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi 72 let.
Jak jsou na tom další prezidenti a politici (jen základní přehled)
Kamerun 90, Palestinská autonomie 87, Irsko 82, Itálie 81, Malta 81, Namibie 81, Pobřeží slonoviny 81
Zajímavost? Věk prezidentů většiny států je (až na nevýznamné výjimky) výrazně vyšší než věkový průměr politiků všeho druhu.
Stárnoucí a staří politici lpí na trvání kariéry i ve věku nad 80 let. Proč?
Je jim jasné, že až skončí kariéru, budou zbyteční a bezvýznamní (až na výjimky, viz Klaus a Zeman).
Přesto ne všichni senioři jsou automaticky mentálně omezeni. Jak to poznat?
Existují sofistikované lékařské vyšetřovací techniky (viz gerontologie). Zásadní otázka je, zda prezident (nebo politik ve významné řídící funkci) je povinen je absolvovat. Jak konstatuje David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd „nepotřebujeme znát diagnózu prezidenta a jaké bere léky, ale máme nárok vědět, zda vnímá dění kolem sebe a zda je schopen svou funkci vykonávat“. Autor tohoto článku dodává: nicméně téměř všude ve světě je „dobrým zvykem prezidentů“ zveřejňovat svůj zdravotní stav. Jen mezi námi! Prezident Trump evidentně mlží.
Existují případy, kdy je rozumné, aby politik ve vysokém věku setrvával ve funkci? Konkrétní příklady? Prezident Masaryk a říšský kancléř Konrád Adenauer. U nás v moderní éře oba bývalí prezidenti Klaus a Zeman? Spekulace: Nebyli ti dva prvně jmenovaní v podstatě „maskoti“, udržující národ „pohromadě“? Dalo by se totéž říci o Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi?
Věk světových lídrů bývá předmětem společenských debat
V současnosti vedou supervelmoci (super)senioři. Předchůdce Donalda Trumpa v Bílém domě Joe Biden (tehdy v aktuálním věku 81 let) nebyl evidentně v kondici fyzické ani mentální, přesto chtěl znovu kandidovat. Byl silně kritizován, nakonec z voleb odstoupil. Jeho nástupce Trump ve svých 78 letech také není žádný mladík. Také on je kritizován. Jeho ruskému protějšku Putinovi je 73 let, čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi 72 let.
Existuje věková hranice, znemožňující seniorovi vstoupit do politiky?
Ve světě ano, v Česku nikoliv. Nejsou limity rozumné, co myslíte?
Reálná rizika, plynoucí z gerontokracie
Existují senioři (nad 75 let), schopní vykonávat politické funkce?
Ano, pokud disponují specifickými osobními vlastnostmi. Citlivá osobnost by riskovala infarkt nebo nějakou psychickou poruchu. Naznačím, k čemu směřuji. Je to připomenutí psychopatie. Kromě toho ve vyšším věku, tím víc nad 80 let, není záruka kvality výkonu mozku, nutné s ohledem na náročnost funkce. Také nelze vyloučit skokové zhoršení mentální výkonnosti.
Zajímavost? Politici, kteří jsou ve vysokém věku včetně těch, kteří už ve funkci skončili, se stávají arogantními a agresivními, přesvědčenými o vlastní pravdě a o tom, že oni jediní jsou schopní tak významné funkce. Jejich touhou je dokončit, co nestihli v osobním životě, a především v minulé funkci. Příklady v Česku? Miloš Zeman, Václav Kalus, Andrej Babiš.
Mimochodem, víte kdo je nejstarším politikem ve funkci v Česku? Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ročník 1944 - 81 let).
Nakonec to aktuálně nejzajímavější. Jak to vypadá v českém rybníčku?
Babiš by mohl být nejstarší premiér v EU (titulek viz zdroj)
Vyšší věk může podle politologa Jana Bureše ovlivnit výkon funkce. „Je to fyzicky i duševně náročná práce. Existuje riziko, že starší člověk bude ve funkci méně aktivní a budou za něj muset rozhodovat jiní“. Další fakta, která zmiňuje tento politolog? Fyzické dispozice jsou individuální věc. Babiš sportuje, ale i tak v posledních letech vidíme, že v pozici lídra opozice, která není zdaleka tak náročná jako funkce premiéra, je vidět velmi málo. Vybírá si, kterých akcí se zúčastní. Do mediálních debat za sebe posílá lidi. Věk podle Bureše může ovlivnit témata, která bude politik prosazovat. Jinak na svět hledí čtyřicátník, jinak sedmdesátník.
Dodatek autora tohoto článku
Současné aktivity Andreje Babiše cílí (také) na mladou generaci, nikoliv na seniory, jak stále uvádí některá média. Dokonce jsem zaznamenal jeho účast na letním hudebním festivalu.
Nicméně to největší překvapení? Už od roku 2015 existuje spolek Mladé ANO. Oficiální stanovisko spolku je zvyšování politické gramotnosti v České republice, vzdělávání mladých lidí v oblastech veřejného života a jejich zapojení do veřejného dění v rámci České republiky a Evropské unie. Dále spolupracuje s hnutím ANO, na jehož program Mladé ANO navazuje. Jako stěžejní hodnoty uvádí svobodu projevu, rovnost před zákonem a právo na majetek. Zároveň tvrdí, že hájí české národní zájmy skrze aktivní spolupráci na evropské i transatlantické úrovni.
Ještě zajímavější jsou neustávající aktivity dvou bývalých českých prezidentů – Václava Klause a Miloše Zemana!
Miloš Zeman (80) je opět ve formě. A ovlivňuje budoucnost české politiky.
Tak zní titulek článku Pavly Čechové, zveřejněný před pár dny na blogu Seznam Médium. (níže v textu citace dvou výňatků z článku).
Pokud jsme si tedy mysleli, že Miloš Zeman je definitivně důchodcem, který si konečně bude užívat svou penzi na Vysočině, mýlili jsme se. Ve skutečnosti dále významně ovlivňuje směřování české politiky a bude tak činit i nadále. A opozice o takového „mentora“ zjevně stojí. Alespoň zatím.
S koncem prezidentského mandátu Miloše Zemana se mohlo zdát, že se „důchodce“ z Vysočiny s politikou tentokrát opravdu definitivně loučí. Jak se ale záhy ukázalo, je to člověk, který politikou žije a hrát v ní významnou roli, byť bez oficiální funkce, chce i nadále. V jeho dejvické kanceláři se tak každou středu střídají opoziční politici, které si oblíbil. A neskrývají se s tím, že o jeho rady a doporučení rozhodně stojí.
Tím ještě starším bývalým prezidentem je Václav Klaus (84). Také on je až dosud velmi aktivní! Jak, to stojí za zmínku!
Když V. Klaus skončil ve funkci, založil roku 2012 „Institut Václava Klause“. Hlavní činnost? Rozvíjení politického a ideového odkazu Václava Klause. Institut zkoumá a zpracovává nejen nejnovější české dějiny, k čemuž shromažďuje literaturu, archivní a knihovní fondy, ale zabývá se také aktuálními politickými, ekonomickými a společenskými problémy u nás a ve světě. Je koncipován jako liberálně-konzervativní think-tank s vlastní výzkumnou studijní činností, semináři, konferencemi a dalšími akcemi a programy pro odbornou i širokou veřejnost.
Nicméně ani v poslední době není Václav Klaus mimo dění! O tom svědčí zpráva v tisku, viz citace zdroje níže.
Bývalý český prezident Václav Klaus se zúčastnil letošní dubnové konference o budoucnosti Evropy, na kterou se sjeli zástupci Patriotů a amerických konzervativců a již pořádal europoslanec Filip Turek (za Motoristy). Klaus se podle deníku Blesk mimo jiné pozastavoval nad tím, co aktuálně přináší dění kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle něj Trump vrací do politiky důraz na národní státy. Souhlas s Trumpovou politikou vyjádřil Klaus také o den dříve, kdy v pořadu 360° na CNN Prima News prohlásil, že americký prezident není hlupák a chaot.