Článek
ÚVOD
Všude samá tragédie?
Zpravodajství všeho druhu vychází z reality, kterou je fakt, že čtenáře zaujmou jen negativní zprávy nebo senzace a škodolibosti. Dokud se do zpravodajství nepodaří zakomponovat alespoň – například – 30 procent pozitivních zpráv, zůstane veřejnost negativistická, úzkostná, zlostná se sklony k agresi.
Nepřetržitý proud neštěstí, negativních, neověřených úsudků, poplašných zpráv a fatalistických prognóz. Nikde alespoň náznak naděje, pozitivního hodnocení, příznivých vyjádření typu „pozitivní důsledky poučení z krize“. Aneb chybami se člověk (společnost, lidstvo) učí. Proč jen samé varování a nepříznivé hodnocení bez možnosti obhajoby?
Přitom ani věda a víra nejsou neomylné. Média ostatně musí tvrdě pracovat na prevenci nepříznivého vlivu umělé inteligence. Ostatně, mám tušení, že TV už brzy nebudou potřebovat živé skutečné lidské hlasatele.
Závěr, jehož připomenutím riskuji nepochopení části veřejnosti?
Kategoricky jednostranný přístup k prezentovaným událostem zcela neguje princip dualismu (vysvětlení pojmu na konci článku). Zjednodušeně co to je dualismus: lze ho popsat například jako existenci dobra a zla. Jako protiklady: den a noc, bílá a černá atd.
Dovolím si, navzdory tomu, že jsem ateista, připomenout aktuální zprávy o připravovaném svatořečení jistého 15tiletého mládence. Prolétl jsem první část mimořádně četných komentářů. Teprve ta diskuze odhalí, co jsou lidé zač. Jejich protikladné (dualistické) názory. Jeden příklad za všechny ty kategorické? Bůh by údajně býval mohl udělat lidstvo dokonalé, ale neudělal, protože (prý) jak by lidstvo žilo, kdyby se – například – nemohlo prát a být za to (Bohem) trestáno. Prý by se nemohlo vyvíjet. Na Světě by (prý) vládla nuda.
Z mého pohledu Bůh udělal chybu už na začátku – nedokázal zabránit existenci dualismu, totiž božské dobroty a ďábelské zlomyslnosti. Důsledek? Musel vyhnat Adama a Evu z Ráje a ponechat je jejich „vývoji“. Nechám stranou jiné diskuzní příspěvky, polemizující s dualistickým vnímáním významu krutého konce mladé duše.
Můj názor, s vaším dovolením?
Církev akutně potřebuje šířit naději a víru v lepší zítřky. Pochopila, že lidstvu „teče do bot“. Ani oslavy standardních svátků už nefungují, staly se tržištěm, komercí a byznysem. Tak proto to nové svatořečení.
Jiný příklad (včetně aktuálního)
Úmrtí známých osobností. Konkrétně to, co se děje v souvislosti s úmrtím Aničky Slováčkové. Kruté následky pro její rodiče, neskutečná zátěž především pro jejího otce s ohledem na věk. Umím si to představit, protože jsem to osobně prožil se svým dítětem v pubertálním věku. Tuším, že mezi čtenáři se najde řada podobných. Nevím, zda někdo ze čtenářů „pamětníků“ (mezi které patří i autor článku) má informaci, že Anička byla věřící, ale předpokládám, že ano, viz zádušní mše a to, jak si vlastní pohřeb sama naplánovala.
Když jsem si přečetl její životopis a četl jednotlivé události z jejího života, troufám si tvrdit, že je to právě ona, kdo by mohl být ihned svatořečen.
Teď z jiného soudku, pro odlehčení smutku
V jedné z komerčních TV jsem (večer 15.4.) jako první a tudíž hlavní událost, musel poslouchat velmi objemné hlásání jediné pravdy o nefunkčnosti, ba dokonce škodlivosti konzumace doplňků stravy. Zabývám se touto problematikou profesně vlastně celý život. Byl jsem v šoku. Nějaký všeobecný lékař dštil zášť a varování. Mezi námi – dobře vím, že lékaři, především ti starší, nemají odbornou aprobaci nutričního specialisty ba ani znalosti výživového poradce. Příjemným překvapením pro mne proto bylo vystoupení prezidenta lékařské komory, které vyznělo ve prospěch doplňků stravy (s jakýmisi alibistickými „ale“). Navzdory tomu, že doplňky stravy nejsou farmaka (léky). Faktem však je, že oslavy doplňků stravy se permanentně dějí na internetu v podobě reklam a specializovaných článků slibujících – a ejhle – (téměř) zázraky. Ostatně, co dělají všechny reklamy, že?
Vrtá mi to hlavou! Proč komerční TV nasazuje komerci psí hlavu? Že by se rozhodla pranýřovat výše zmíněnou „nekalou“ propagaci? Nebo odlehčit jí samou šířený katastrofismus? Jistě, abych jen nekritizoval, že. Na konci vysílání několik úsměvných zpráviček pro odlehčení (nejsem si jistý, zda tam jsou, když se na zprávy většinou nedívám).
Tak na závěr ještě optimističtější odlehčení
A to v podobě doporučení návštěvy aktuálních výstav v Jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou. Proč? Protože v hlavním sále je výstava výtvarných děl dětí všeho věku základních a uměleckých škol nebo kurzů. Paráda a optimismus. Připomenutí, že dokonce (?) také dnešní mládež je opravdu šikovná a nadaná – když chce a když je motivována. A potom hurá za živými zvířátky v blízkosti! Pochodem kolem obřích kraslic.
Milí čtenáři, zkuste tlačit na média, ať vylezou z bahna katastrofismu a totality negativismu a neoprávněných „soudů“ bez obhajoby.
Pojem dualismus (z latinského duo = dva) obvykle označuje dvojitost, podvojnost. Dualismus v náboženství: víra, že svět je ovlivňován dvěma protikladnými principy (dobro-zlo, bůh-ďábel apod.)