Článek
Z přírodních jedinečností stačí zmínit třeba NP Nyungwe. Jedná se o pralesní park, takže je zde možno dohledat na 300 druhů ptactva, kde je však možné pozorovat šimpanzi v jejich přirozeném prostředí. Žijí jich dvě skupiny, jejich sledování je něco zcela jiného, než vidět je někde v zoo. Samozřejmě to nejsou jediné z opic, které zde spatříte, nádherné jsou například černobílé guarézy.
Mimořádným zážitkem je povznést se do korun stromů deštného pralesa - stezka nenese u nás obvyklý název stezka v korunách stromů, často představované nevzhlednou, krajinu hyzdící ocelovou konstrukce, ale již název Canopy Walk, tedy baldachýnový chodník, naznačuje, že se jedné vskutku o s přírodou splývající atrakci. Tato úzká lávka je vybudována 50 metrů nad pralesním porostem a je dlouhá zhruba 160 metrů.
Mýtické skalisko Ndaba poblíž umožňuje pohled na některý z vodopádů, jako například Le Chutes de Ndaba, kde se přesvědčíte, že ze skály nekape med, kterak praví legenda, ale „pouhá“ voda.
Dalším místem hodným povšimnutí je statut NP mající jezero Kivu. Jedná se o jedno z tzv. Velkých afrických jezer ve Velké příkopové propadlině. Nad jeho hladinu, spojující Rwandu s Demokratickou republikou Kongo, vystupuje na 150 ostrovů.
Absolutním vrcholem výletů do Rwandy je setkání s gorilami horskými. Jedná se občas o náročnou vycházku do Národní parku Volcanoes, trvající až čtyři hodiny, někdy postačí i necelá hodina. Odměnou je pak přesně limitovaná hodina strávená pozorováním života tohoto mimořádně ohroženého druhu v jejich domovině, bez skla, mříží a zavěšených pneumatik, nahrazujících v zoo (nic proti nim, dělají oproti cirkusům záslužnou činnost) ve výbězích lidoopů větve stromů.
S gorilami souvisí i kampus Ellen de Generes, otevřený v roce 2022 nedaleko NP Volcanoes. Věnován je životu goril, snahám o jejich záchranu a samozřejmě seznámí s osudem bioložky Dian Fosseyové, tedy té dámy, která gorilám zasvětil 18 let svého násilně ve Rwandě ukončeného života. Netřeba připomínat, že byla hrdinkou známého filmu Gorily v mlze.
Národní park Akagera, obdobně jako rezervace Ol Pejeta v Keni - o té jsem psal ZDE, spolupracuje s naším Safari Parkem ve Dvoře Králové, v roce 2019 bylo od nás do parku přetransportováno pět nosorožců černých. Zde narazíte na klasickou africkou zvířenu - lvy, žirafy, zebry, antilopy, slony, hrochy…, ptáků zde žije kolem 500 druhů. Oblíbeným zážitkovým zpestřením programu je noční safari.
Z historicky-architektonických památek je častým zastavením rekonstruovaný královský palác Nyanza ve tvaru obřího včelího úlu, etnografické muzeum v Butare seznamuje s historií, kulturou a tradičními zvyky a s předměty používanými při lovu, zemědělství, chovu zvířat, hrnčířství, tkalcovství a zpracování dřeva.
Tato africká země má však i temnou stránku v nedávné historii. Jistě mnozí mají v paměti film Hotel Rwanda z roku 2004 s Nickem Nolte, Joaquimem Phoenoxem a Jeanem Reno v rolích bělochů. Film přibližuje dobu roku 1994, kdy od dubna do července, kdy Hutové vyvraždili v rámci etnické čistky zhruba milion Tutsiů. Těmto událostem je věnován památník genocidy v Kigali, hlavním městě.
Výhodou je, že specializované cestovní kanceláře jsou schopny obstarat v rámci partnerského balíčku s místními organizátory mimořádně výhodné vstupy na jinak extrémně drahé výlety - jen co se týče goril, jedná se běžně o cca až 1500 dolarů, u šimpanzů se jedná o zhruba 300 dolarů v případě pozorování atraktivní skupiny, takže mnohdy se zdá být zájezd cenově lákavý, ovšem za opičky si musíte dost připlatit. Noční safari pak spraví nějakých 60 dolarů. Takže pozor - sleva občas není až tak zadarmo, jak známe z povídek pánů Šimka a Grossmanna.
Jak často zmiňuji na svých filmových besedách i knihách o Africe - kdo tento kontinent nenavštívil, jako by žil zbytečně, a kdo ji navštíví, spálí ho touha se tam vracet. Myšlena je divoká Afrika pánů kolegů Livingstona či Hanzelky a Zikmunda (s nímž mi bylo dopřáno se setkat), ne plážově povalečský, historicky a kulturou však též zajímavý, sever kolem Středozemního moře.
Související odkazy: