Článek
Masivní nárůst hodnoty bitcoinu skoro o 30 % od začátku roku způsobují dva významné faktory. Tím prvním jsou schválené burzovně obchodované fondy, navázané na cenu bitcoinu, tzv. ETF ve Spojených státech a jejich úspěšné spuštění. Společnosti, které tyto fondy provozují, například BlackRock (do nedávna správce některých aktiv naší ČNB) nebo Grayscale teď pro ně musí nakupovat podkladové aktivum - tím je bitcoin. Nutno dodat, že tak činí pilně, opravdu v gigantických objemech a nepřestávají s tím. Tyto společnosti se tak staly novými „velrybami“ na trhu s bitcoinem. Velrybou označujeme velké investory, kteří jsou schopni objemy svých nákupů, či prodejů významně ovlivnit trh. Podle mého soudu tyto nové velryby nebudou chtít cenu příliš rychle shodit aby si neudělali špatné oko u svých investorů a udržely prestiž svých fondů. Alespoň doufám. Ostatně, cena zlata se v krátké době po spuštění zlatých ETF také prudce zvedla a již nikdy výrazně neklesla.
Druhým výrazným hybatelem ceny je technologická, každé 4 roky cyklicky se opakující úprava na bitcoinu - halving. Tato úprava snižuje odměnu těžařům za potvrzování transakcí v bitcoinové síti na polovinu. V praxi to také znamená, že nových bitcoinů z celkového množství 21 000 000 se bude uvolňovat do oběhu o polovinu méně, než dosud. Vidíte ten kontrast proti běžným penězům? Korun, dolarů a dalších měn naopak nezvladatelně přibývá a tím jejich hodnota klesá. Bitcoin je naprogramován přesně opačně, v podstatě na postupné zvyšování hodnoty. Historicky se cena bitcoinu 12 měsíců od halvingu vždy vyšplhala na několikanásobek.
Osobně ještě do bitcoinu peníze vkládám, můj střízlivý odhad je možné zdvojnásobení současné ceny. Mnoho mých kolegů ale vidí zhodnocení v budoucnu násobně vyšší. Křišťálovou kouli nikdo nemáme, takže můžeme jen čekat a případně opatrně investovat.