Hlavní obsah
Bydlení a architektura

FOTKY, KTERÉ VÁM TO PRODAJÍ - 3.díl: Světlo a načasování při fotografování nemovitosti

Foto: Petr Hořák + AI

Ve třetím dílu našeho seriálu o focení nemovitostí tak, aby byly opravdu lákavé a atraktivní pro potenciální kupující, se podíváme na problematiku správného osvětlení.

Článek

5. Světlo a načasování

Fotografie znamená „malování světlem“ – a při focení nemovitostí to platí dvojnásob. Světlo je možná nejdůležitější faktor kvalitní fotky. Dobrá zpráva: většinu si ho můžete nachystat a ovlivnit.

Focení za denního světla: Nejlepších výsledků dosáhnete, když fotíte ve dne za dostatku přirozeného světla. Denní světlo je měkké, rozptýlené (zejména když je lehce pod mrakem nebo v poločasu dne) a dodá interiéru přirozené barvy. Ideální je fotit v době, kdy je prostor nejvíce prosvětlený – to záleží na orientaci oken. Například byt s okny na východ bude nejlepší fotit dopoledne, na západ odpoledne. Pokud je hezky, otevřete závěsy a žaluzie dokořán, ať jde dovnitř co nejvíc slunce . Pozor na přímé ostré slunce: fotit v pravé poledne, kdy praží slunce do oken, může dělat ostré stíny a přesvětlené fleky. Lepší je dopoledne nebo pozdní odpoledne, kdy je světlo jemnější. Úplně zatažená obloha je méně ideální pro exteriéry (šedá obloha je smutná), ale pro interiér může být ještě v pohodě – aspoň není takový kontrast. Nikdy nefoťte v šeru nebo potmě s tím, že „to pak zesvětlím“ – vzniknou zašuměné, nekvalitní fotky. Když není zbytí a musíte fotit večer, rozsviťte všechno co jde a mobil nastavte do nočního režimu či HDR, ale raději plánujte focení na den.

Rozsviťte všechna světla: Trik zkušených fotografů interiérů – i ve dne zapněte v místnostech všechna svítidla (lustry, lampičky, bodovky) . Světla dodají interiéru jiskru a teplo, prosvětlí tmavé rohy a fotka vypadá živěji. I kdyby venku bylo světla dost, rozsvícené lampy vytvoří atmosféru. Dejte si jen pozor na barevný tón žárovek: pokud máte někde hodně studené zářivkové světlo a jinde teplé žluté, kombinace může působit zvláštně . Ideální jsou neutrální bíléžárovky. Kdyžtak zkuste v místnosti s okny vypnout některá světla, co dělají barevný nádech, a nechat svítit jen ta, co mají přirozenější barvu – případně to doladíte při úpravách. Obecně ale platí: víc světla = líp, takže spíš vše rozsvítit. (Výjimkou mohou být koupelny se studrým světlem – tam klidně zkuste fotit i s vypnutým a porovnejte.)

Focení proti oknu: Když fotíte scénu, kde je v záběru velké okno, máte dvě možnosti: buď okno přepálit (tj. venek bude bílý) a interiér bude správně, nebo interiér tmavý a venek vidět. Ani jedno není ideální. Nejlepším řešením je už zmíněné HDR – foťák/mobil sám složí více expozic. Pokud HDR nemáte, zkuste kompromisní expozici: mírně podexponujte, ať není okno úplně bílé, a interiér pak zesvětlíte v editoru. Nebo prostě vyčkejte na jiný čas – třeba navečer, kdy venku tolik nesvítí slunce, půjde vidět i něco za oknem. Profíci si někdy pomáhají i přenosnými světly nebo blesky, aby interiér doosvětlili – to je ale vyšší dívčí.

Blesk ano či ne? Vestavěný blesk na foťáku/mobilu spíše nepoužívejte, pokud nemusíte. Dělá ošklivé tvrdé světlo z čelního směru – výsledkem bývají přesvětlené středy a tmavé rohy fotografie . Výjimkou je, když máte externí blesk, který odrazíte třeba o strop – to může pomoci prosvětlit (ale opět – vyžaduje to vědět, co děláte). Raději využijte dlouhý čas a stativ než přímý blesk. Když už musíte s bleskem: difuzér (rozptylka) nebo aspoň přelepit blesk kapesníkem pro změkčení.

Exteriéry a počasí: Pro venkovní snímky domu je ideální slunečný den, modrá obloha, pár mráčků – idylka. Ne vždy to vyjde. Snažte se fotit, když nestrilně neprší a není úplně šedo. Trocha oblačnosti nevadí, ale vyhněte se focení v dešti nebo husté mlze (pokud tedy neprodáváte strašidelný zámek, kde to má styl). Zlatá hodinka (těsně po východu nebo před západem slunce) může dát exteriérům nádherné teplé světlo. Ale pozor, to je docela pokročilé – když fotíte dům na konci dne, obloha bude oranžová, ale stíny dlouhé. Pokud to umíte využít, super. Pokud ne, raději volte raději běžné denní světloVečerní / noční fotky domu s rozsvícenými okny mohou vypadat úžasně (tzv. twilight shoot) – dům pak září do soumraku. To však doporučuji opravdu jen s dobrým foťákem na stativu a trochu praxe, jinak budou fotky rozmazané tmy. Jako doplněk inzerátu je večerní foto fajn (navodí atmosféru), ale nikdy by to neměla být jediná fotka.

Ukázka exteriérové fotografie: Dům focený ze zahrady v odpoledním slunci. Díky bočnímu úhlu vidíme i hloubku stavby. Slunce je za fotografem, takže fasáda je hezky nasvětlená a bez ostrých stínů. Upravená zahrada v popředí dodává na atraktivitě.

Foto: Petr Hořák

ukázková fotografie vhodně nasvětleného domu

Načasování focení a sezóna: Pokud máte tu možnost, naplánujte focení i podle roční doby. Zelená zahrada a rozkvetlé květiny prodají dům lépe než holé stromy v zimě. Samozřejmě, čekat s prodejem do jara asi nebudete, ale třeba interiér lze fotit kdykoliv, zatímco exteriér klidně vyfoťte v jiné roční době předem (např. pokud víte v prosinci, že na jaře budete prodávat, pořiďte pár fotek domu už v létě předem). V inzerátu pak můžete ukázat „jak krásně rozkvétá zahrada“Čas focení během dne jsme zmínili – vyhněte se polednímu tvrdému světlu, raději dopo/odpo. A pokud fotíte byt, neklepejte ráno východní a odpoledne západní místnosti, využijete nejlepší světlo v každé z nich.

Kontrola fotek na místě: Když nafotíte jednu místnost, zkontrolujte si záběryna větším displeji (tablet, notebook, nebo aspoň zoomnout na foťáku). Podívejte se, jestli někde není něco tmavého, co by šlo spravit přesvícením lampy, nebo naopak přepalu. Raději to řešte hned na místě přefocením, než pak litovat doma. Taky se ujistěte, že jste na nic nezapomněli – projděte si svůj byt/dům a odškrtávejte, že každá část má svou fotku (včetně třeba sklepa, garáže, balkonu, výhledu z okna atd., co máte v nabídce). Pamatujte: je lepší mít víc fotek a pak je smazat, než zjistit, že chybí fotka ložnice a muset znovu chystat focení .

Další část článku s důležitými radami a tipy, například jaké jsou nejčastější chyby majitelů při focení jejich nemovitosti, najdete za týden.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz