Článek
Takže abychom si to shrnuli. Zahraniční řetězce u nás prodávají své zboží výrazně dražší, než u našich sousedů. Prodávají ovšem také zboží méně kvalitní než našim sousedům. Od výrobců produkty vykupují i třikrát levněji, než ho následně prodávají ve svých regálech a přitom všem se pohybují na trhu, kde je výrazně levnější pracovní síla, čímž se dostáváme k tomu, že průměrný Čech rozhodně vydělává méně, než třeba průměrný Němec, který má v marketech zboží kvalitnější a levnější. Není to zvláštní? Tak trochu mi vzduch v těchto obchodech začíná nechutně zapáchat.
Co nebo kdo tyto obchody živí? Jsme to my, lidé. Pokud se nám tento současný stav nelíbí, proč s tím něco neuděláme? Nemluvím teď o protestech ve francouzském stylu, kdy bychom rozbíjeli výlohy. Ačkoliv bych za podobně výbušnou náturu u obyvatel Čech byl občas rád. Stačilo by přeci málo. Proč neomezíme nákupy na pár nejnutnějších věcí a zbytek nenakoupíme jinde. Jistě mnohdy dráž, ale také kvalitněji a navíc v nich dáváte vydělat konkrétnímu člověku, ne nadnárodní korporaci. Malých obchodů s pečivem, ovocem a zeleninou nebo masnými či mléčnými výrobky zatím ještě pár existuje. Nehledě na to, že často můžeme nakupovat přímo od výrobců. Osobně už například maso nakupuji pouze u známého řezníka, s jasným původem, kvalitní a ještě si vždy příjemně popovídáme. Navíc po zkušenostech s vakuově baleným masem ze dvou známých marketů, bych se jejich masa už nedotkl.
Taková je realita. Jakým právem nás prodejci v Čechách svým jednáním nutí jezdit nakupovat do Polska a Německa a z těch, co nežijí u hranic si dělají dojnou krávu? Proč si takové jednání necháváme líbit? Vždyť žijeme v tržním prostředí. Jsou zde jednoduchá pravidla, například „Nelíbí se mi jak podnikáš? Nenakoupím od tebe a jdu jinam!“. Tu sílu jako obyvatelé této země a zdroj příjmů těchto nenasytných nadnárodních řetězců máme. Pojďme jí využít, jinak si s námi v této zemi žádná nadnárodní korporace a vlastně ani žádná vláda nikdy nepřestane vytírat zadky.