Hlavní obsah
Bydlení

Obchodníci s chudobou - vytrvalý mýtus méně úspěšných

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

Vybydlené byty na sídlišti Janov

Obchodník s chudobou je po vykořisťovatelích a lichvářích další neomarxistická úderná urážka poctivých živnostníků a podnikatelů. Je pozoruhodná nejen tím, že na chudobě se nedá vydělat…

Článek

... ale také tím, že hanlivě a paušálně odsuzuje všechny, kteří zajišťují ubytování těm, které nikdo jiný nechce ubytovat. Tento slovní paskvil už zdomácněl. Zavedla ho agentura pro sociální začleňování a má evokovat to, že vypasený buržoust s doutníkem v hubě bezskrupulózně odírá ty nejchudší, bezbranné a v jádru poctivé občany, kteří chtějí jen slušně žít a bydlet, ale bažina osudu jim neustále hází klacky pod nohy.

Snad nic není vzdálenější pravdě. Pojďme se bavit především o ubytovnách, které jsou takovou výkladní skříní těchto rozhořčených kritiků byznysu s chudobou.

Média v čele s lidskoprávními aktivisty čehokoliv s hřmícím davem občanů za zády požadují, aby se tento byznys vymýtil, masakrálně ořezal nebo alespoň znormoval ve smyslu paušální jízdenky na MHD. No nevím, jestli je zrovna moudré likvidovat to, co sanuje neschopnost státu pomáhat lidem v jejich neschopnosti zajistit si vlastní ubytování, ale bezpečně vím, že nositelé těchto požadavků míchají pravidelně hrušky s lokomotivami, a že vůbec neví, která tluče. Pojďme se na ten myšlenkový lunapark, na úrovni doby kolektivizace, podívat.

Jako první a už tradiční faul je ten, že se cena ubytování přepočte do ceny nájemního bydlení a velkou pompou se oznámí, že rodina se třemi dětmi platí 18 000kč za jeden pokoj, sprchu a malou kuchyňku. Automaticky tak běžnému konzumentovi zpráv vyskočí v hlavě kalkulačka 3+1 = 72 000kč. To je ale chyták, protože cena je za osobu a její veškeré náklady na bydlení. Sami si někdy zkuste sečíst všechny, ale opravdu všechny výdaje na vaše bydlení a podělit počtem členů v rodině. S úžasem se pod 5000kč nedostanete. Bez ohledu na prostor. A to v tom nemáte ještě započítané veškeré náklady navíc jako na té ubytovně.

Tedy rodina se třemi dětmi = 25 000kč plus mínus.

Druhým klasickým faulem jsou údajné stamiliony, které stát těmto nenažrancům cpe zbůhdarma do chřtánu. Pravda je ovšem taková, že oni zajišťují ubytovací služby, které jim proplácí stát za ubytované, a tedy ty stamiliony cpe do chřtánu stát těm, kteří bydlí, no hodně levně. Těžko obviňovat někoho, že si za své podnikání přijde na zisk „zadarmo“. To už rovnou můžeme mluvit o obchodnících s hladem a chladem, protože i výrobci a prodejci potravin a oblečení mají souhrnné zisky a rovnou v miliardách.

A třetím faulem je světácké tvrzení, že majitel ubytovny má automaticky přemrštěné ceny. Jenže je to jitrnice, jakou svět neviděl, a tak se to zmírnilo na beztvaré tvrzení, že má ceny neodpovídající přiměřené kvalitě bydlení. Tak definice, nebo alespoň tabulka přiměřené kvality bydlení k ceně taky žádná neexistuje, to víme i z násobně rozdílných cen pronájmů bytů v různých částech různých měst, takže kde to kdo vzal? A navíc je jasné, že cenu ubytování si majitel vypočítá běžným postupem cenotvorby, tedy veškeré náklady + odpovídající zisk = cena. Takže ono už umírněné, ale o to víc zákeřnější tvrzení vlastně říká to, co to původní, a sice, že majitel má přemrštěnou cenu vzhledem k nabízejícímu produktu. Jenže jak to zjistit…

Porovnáním. Ubytovny jsou naštěstí hodně uniformované, hodně stejné, liší se jen velikostí, umístěním a pár přidanými službami. Takže obchodníci s chudobou neuniknou a můžeme je lehce skenovat skrze jejich ceny, které by měly být výrazně, ne-li násobně vyšší, než ty u těch poctivých ubytovatelů se srdcem na dlani. A začneme tím srdéčkem:

Armáda spásy Šumperk, dotovaný azylový dům, cena 115kč za den, poplatek za pračku, sušičku aj., matka se třemi dětmi = 14 000kč/měsíc, jeden pokoj i s poplatky.

Azylový dům Rosa s utajenou adresou pro ženy a matky oběti domácího násilí. Služba je dotovaná státem, platí se jen částečná platba, a to matka 120kč + dítě 60kč/den a dále 150kč za jakýkoliv notebook a 50kč za přehrávač a dále klasické poplatky pračka, sušička 20-30kč, matka se třemi dětmi = 9 400kč/měsíc, jeden pokoj i s poplatky.

SKP-Centrum, azylový dům pro matky s dětmi, dotované bydlení státem, EU, městem, mediálními a jinými dárci, nezisková organizace, složení kauce 2 500kč, matka 130kč/den, dítě 70kč/den, matka se třemi dětmi = 10 400kč/měs. jeden pokoj.

Městská ubytovna Kolín, provoz je zajišťován ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Kolín. Poskytuje přechodné ubytování osobám, které se z nejrůznějších důvodů dostaly do svízelné bytové situace a nemohou ji samy bez pomoci řešit. Dotované bydlení. Třílůžkový pokoj 5100kč/měsíc, na osobu. Matka se třemi dětmi = 20 400kč, pokoj na měsíc.

Městská ubytovna Šluknov, společná kuchyňka, cena 250kč/den, dítě do 6 let 85/den, matka se třemi dětmi, z toho jedno pod 6 let = 25 050kč/měs. jeden pokoj.

Městská ubytovna neziskové organizace SOPRE CR, Chrudim, jedná se o dotované ubytování lidem v sociální nouzi na jeden rok. Pokoj se čtyřmi ubytovanými 16 221kč/měsíc + poplatky sprcha 20kč, pračka 40kč, matka se třemi dětmi = 16 500kč/měs. jeden pokoj i s poplatky.

Soukromá ubytovna Hradec Králové , čtyřlůžkový pokoj 4 700kč/osoba, měs., matka se třemi dětmi = 18 800kč/pokoj na měsíc.

Soukromá ubytovna Hradlo Kladno, čtyřlůžkový pokoj 190/osoba měsíc, matka se třemi dětmi = 22 800kč/ měs. jeden pokoj.

Soukromá ubytovna Globe, Příbram, cena 205kč/den/osoba, matka se třemi dětmi = 24 600kč/měs. jeden pokoj.

Tak co, našli jste si svého lichváře? Pokud ne, můžete v tom pokračovat sami a pak si ty ceny ubytoven porovnat třeba s tím, že městská ubytovna vyjde matku se třemi dětmi na 25 000kč a dotovaná sociální ubytovna pro lidi v nouzi na 20 000kč, anebo z velké části dotované bydlení státem, přímo MPSV, za krásných 10 000kč za pokoj.

Anebo něco jiného. Vyhledejte si cenu nájmů garsonek, 1+1, 2+1 ve městech střední velikosti, připočtěte k tomu průměrnou spotřebu energií na osobu (a vynásobte), vodné, stočné, elektřinu, plus všechny poplatky za společné prostory, do fondu oprav a jiné a zjistěte si, kolik stojí v průměru ubytování jedné osoby na měsíc (bez ohledu na prostor). Anebo ještě lépe, udělejte to tak se svým vlastním bydlením, ať zjistíte, za kolik bydlíte vy sami jako persona, vy lichváři sami sobě. A ti ve vlastním k tomu započítejte samozřejmě i potenciální cenu nájmu.

Shrnuto závěrem: Kdo vyplácí dávky na bydlení? Stát! Kdo určuje komu a kolik vyplatí? Stát! Kdo určuje co je ubytovací zařízení na které dávky na bydlení vyplatí? Stát! Kdo reguluje a tedy stanovuje cenu doplatku na bydlení a energií na těchto ubytovnách? Stát! Kdo určuje kdo dostane koncesi k provozování takového ubytovacího zařízení a jaké musí splňovat normy? Stát! Kdo rozhoduje o tom, že dávka poputuje přímo na účet ubytovatele v rámci tzv. institutu přednostního příjemce? Stát! Kdo je tedy obchodníkem s chudobou? Ti druzí!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz