Hlavní obsah

Bakterie Legionella obsažená ve vodě způsobuje legionářskou nemoc

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš, Deeply AI

Bakterie Legionella pneumophilla, které postihuje především dýchací cesty.

12. 8. 3:10

Legionely se běžně vyskytují ve vodě a v půdě. Přenáší se klimatizací, vzduchotechnikou, nebulizátory, vodovodními sítěmi, ale i vodotrysky apod. K nákaze dochází především inhalací kontaminovaného aerosolu.

Článek

Bakterie Legionella se vyskytuje v řekách a rybnících, má tendenci způsobovat problémy ve vodních systémech, kde je teplota pro jejich množení ideální. Může zahrnovat bazény, vířivky, sprchy, ledničky, klimatizační zařízení, ohřívače vody, zásobníky vody a různé nádrže. Vyskytuje se v domácím prostředí, ale odborníci tvrdí, že je častější ve velkých budovách, například v hotelech, výletních lodích nebo nemocnicích.

Pokud lidé vdechují malé kapičky vody obsahující tyto bakterie, mohou se nakazit legionářskou nemocí, což je typ těžkého zápalu plic. I když to může být léčeno antibiotiky, může to vést k selhání plic a dokonce ke smrti. Příznaky zahrnují kašel, dušnost, vysokou teplotu, příznaky podobné chřipce a bolest na hrudi. Lidem s takovými příznaky se doporučuje, aby kontaktovali lékaře a sdělili jim, zda v posledních 10 dnech pobývali v hotelu, lázních nebo nemocnici. Onemocnění bylo poprvé popsáno u členů Americké legie, kteří se sjeli na třídenní konvent do filadelfského hotelu Bellevue-Stratford v červenci 1976. Odtud je také název nemoci.

Bakterie Legionella, konkrétně Legionella pneumophila, může představovat vážnou hrozbu pro naše zdraví, pokud se s nimi řádně nezachází. Těmto bakteriím se daří ve vodním prostředí a vlhkých prostorách, proto je pro nás zásadní přijmout opatření, která zabrání jejich růstu. Jedním z klíčových způsobů prevence bakterií Legionella je údržba vodovodních systémů v budovách. Majitelé a správci budov by měli upřednostňovat pravidelnou údržbu a čištění těchto systémů, aby snížili riziko růstu bakterií. Je důležité si uvědomit, že bakterie Legionella mají tendenci množit se nejlépe v teplé vodě, jako jsou například vířivky, kde může být dezinfekce náročná. Proto je zásadní pravidelně kontrolovat a čistit vířivky podle doporučení výrobce, aby se zabránilo růstu bakterií.

Dalším zásadním aspektem prevence Legionelly je správná konstrukce a správa vodovodního systému. Správci objektů hrají zásadní roli při eliminaci rizik růstu bakterií zavedením přístupu založeného na více bariérových systémech. Tento přístup zahrnuje identifikaci potenciálních oblastí, kde se může bakterii Legionella dařit, a zavedení vhodných opatření ke zmírnění jejího růstu. K růstu bakterií Legionella mohou přispívat faktory, jako jsou rekonstrukce budov, vodovodní armatury s nízkým průtokem a snížená teplota vody.

K výskytu bakterií Legionella stále dochází, zejména v teplejších státech se starší vodovodní infrastrukturou a vlažnou teplotou vody. To dále zdůrazňuje důležitost proaktivních opatření k prevenci růstu bakterií. Zvýšená informovanost a dohled nad legionářskou nemocí vedly k lepší identifikaci případů. Proto je důležité, aby majitelé, správci a provozovatelé budov převzali odpovědnost za provádění preventivních opatření.

Jedním z důležitých faktorů, které přispívají k přemnožení bakterií, včetně Legionelly, je stagnace. Nízké průtoky zvyšují pravděpodobnost vzniku biofilmu nebo usazenin, které poskytují ideální prostředí pro růst bakterií. Aby se zabránilo stagnaci a minimalizovala se pravděpodobnost množení bakterií, je nezbytné udržovat ve vodovodních systémech odpovídající průtoky. Pravidelné proplachování stagnující vody a zavádění opatření ke zlepšení průtoku může pomoci snížit riziko kolonizace bakterií Legionella.

Prevence růstu a šíření bakterií Legionella vyžaduje aktivní opatření na více frontách. Majitelé a správci budov by měli upřednostňovat údržbu vodovodních systémů v budovách a zavádění účinných programů hospodaření s vodou. Správci budov musí správně navrhovat a spravovat vodovodní systémy a zároveň zohledňovat faktory, které přispívají k růstu bakterií. Zásadní je také řešit stagnaci udržováním přiměřeného průtoku ve vodovodních systémech. Přijetím těchto preventivních opatření můžeme výrazně snížit riziko zdravotních problémů souvisejících s bakterií Legionella a vytvořit bezpečnější prostředí pro všechny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz