Hlavní obsah
Názory a úvahy

Causa plyn aneb Jak Evropa zaspala

Foto: Ilustrační foto, autor neuveden

Zařízení dálkového plynovodu

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu poté, co skončila regulérní smlouva. A spousta lidí se tomu diví, co že se to stalo.

Článek

Ukrajina zastavila 1. 1. 2025 tranzit ruského plynu cele v souladu se smlouvou, kterou nemusela prodloužit. Prostě smlouva o tranzitu s ruským Gazpromem vypršela a Ukrajinci celkem logicky ji odmítli prodloužit. Nebudou díky ní poskytovat Rusku peníze za prodej plynu, které tyto využívá na ničení jejich země. Celkem elementární a jasná logika, pro mnohé ze zpohodlnělé Evropy nepochopitelná.

Vraťme se ale o 22 let zpět. 11. 9. 2001 zaútočili islamističtí teroristé na USA, způsobili obrovské škody a zavraždili přes 3 000 lidí. Do války na Ukrajině zbývalo ještě 20 let a Putin se teprve rozkoukával. Po tomto incidentu si jen málo lidí tenkrát chtělo připustit, jak je vlastně náš „moderní svět“ zranitelný a že asi doba „klídku“ po konci studené války skončila. Prostě mnozí vyjádřili soustrast, politovali rodiny obětí, ale business jel dál „as usual“, tedy beze změn.

Pamatuji si, jak jsme s jedním kolegou asi před 15 léty pracovali na studii řešení problematiky „black-outů“ a přerušení dodávek energií - pomalu se začali někteří odpovědní lidé ve státní správě a dokonce i někteří politici probouzet a začínat chápat, že svět, jak jsme ho znali, skončil, a že je třeba něco dělat. Technická řešení se samozřejmě vždy nějaká najdou, ale musí je někdo zaplatit. Někdy kolem roku 2010 se došlo k závěru, že diverzifikace dodávek a „zodolnění“ energetické infrastruktury je nutnost pro budoucí bezpečnost - ale že to bude stát v podstatě „mrtvé“ peníze, něco jako „security fee“ či „bezpečnostní halíř“, o které bude třeba zvýšit poplatky za distribuce ale okamžitě nic nepřinesou - budou se za ně budovat náhradní trasy, upravovat elektrárny atd. tak, aby v případě kolapsu byly schopné zajistit nějaké dodávky. Jenže zvýšit regulovanou cenu čehokoliv je spíše politické, než ekonomické či businessové rozhodnutí. No a většina politiků má staženou zadní část těla, když by to měla udělat či jen podpořit nebo lidu vysvětlit.

Naštěstí pro nás je pravda, že se už v 90. létech začalo částečně pracovat na zvýšení bezpečnosti - propojení ropovodů do SRN (Ropovod IKL), následně i stavba plynovodů, např. Gazela a konečně v současnosti dokončované zkapacitnění ropovodu TAL. A je třeba přičíst ke cti Fialově vládě, že po zahájení agrese Ruska proti Ukrajině dokázala ve spolupráci s dalšími partnery rychle zajistit kapacity pro LNG a právě to zkapacitnění TAL. Ano, tohle se mohlo udělat už dřív a možná by celý ten cirkus okolo ruského vydírání a manipulací s plynem ještě před válkou v roce 2021 nenastal i s těmi negativními dopady na cenu.

Nejen ČR, ale v podstatě celá Evropa dostala tvrdou lekci a já jen doufám, že se z toho poučíme. Sázka na dodávky z jedné země (Ruska) s imperialistickými choutkami a v podstatě nedemokratickým režimem vlády byl velký hazard, doslova „ruská“ ruleta. Zastavení tranzitu přes Ukrajinu bylo, předpokládám, posledním dějstvím této nechutné hry Kremlu s půl miliardou Evropanů. Show skončila. I ta válka na Ukrajině jednou skončí. Časem se snad i nějak urovnají obchodní vztahy s Ruskem nebo případně s tím, co z něj zbyde po dekolonizaci. Ale doufám, že už jsme se poučili. Že už to nebude Kreml, kdo bude diktovat ceny a podmínky. Že to bude, díky diverzifikaci zdrojů, skutečně trh na principu „já pán, ty pán“. Ty nabízíš, já ale můžu nebo nemusím koupit, když mi podmínky nevyhovují.

A jedna poznámka na závěr. Pan Fico se tak dokonale staral o Slováky, že i když věděl, že Ukrajina tranzit zarazí, patrně si dopředu nezajišťoval, resp. jeho vláda, dodávky odjinud, jako to dělala naše vláda. Místo toho jel jako žebrák do Kremlu žebrat o almužnu. To je poněkud amatérské.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz