Článek
Kontrola před vstupem do O2 areny
Arena má přísnou politiku ohledně zavazadel. Povoleny jsou pouze malé tašky, které nesmějí být větší než formát A4. Zákaz platí pro batohy, cestovní kufry, tašky na notebooky a velké kabelky. Bohužel v rámci šampionátu jsou zakázány i klaksony, trubky, prostě to co dělá atmosféru ještě lepší.
Nádherný výhled i z posledního patra
O2 arena je známá svým moderním designem a vynikajícími výhledy na ledovou plochu. I diváci sedící v nejvyšším prstenci haly měli nádherný pohled na celý zápas. Díky dobře navrženým tribunám a skvělému osvětlení je sledování hokeje příjemné a přehledné, bez ohledu na to, kde sedíte. Fotky samozřejmě zkreslují, ale podívejte se na úvodní fotku, kterou jsem fotil z mého místa - 15 řad od „střechy“.
Pohodlí a překvapení u občerstvení
Pro mnoho fanoušků je důležitou součástí zážitku z hokejového zápasu také občerstvení. Organizátoři mistrovství slibovali pivo za 110 Kč, což je běžná cena na podobných akcích ve světě. Nicméně, na místě čekalo příjemné překvapení – pivo stálo jen 90 Kč. Bohužel to bylo díky tomu, protože se prodávalo v menších 0,4l kelímcích (berte s nadsázkou). Nealko do 0,5l bylo za 80 Kč, což je lepší než v kině, což jsem jako řidič s radostí přijal.
Věc, kterou bych ale nečekal, byla nabídka vín, zmrzlin nebo třeba pizzy. Paradoxně nabídka těchto druhů občerstvení mi přišla méně předražená, než pivo…
Update: Po upozornění několika čtenářů musím doplnit, že pivo nakonec skutečně stojí 110,- Kč, ale ve fanzóně, navíc se zálohou na kelímek + 100,- Kč navíc. V tomto článku ovšem hodnotím přímo O2 arénu s trochou sarkasmu.
Průběh zápasu a atmosféra
Zápas samotný byl dynamický a napínavý. Švýcarsko, jako jeden z možných favoritů turnaje, nastoupilo s vysokými očekáváními a Británie se snažila vzdorovat co nejvíce. Švýcarsko dominovalo většinu zápasu a nakonec si odneslo zasloužené vítězství. Přesto Británie ukázala bojovnost a několikrát dokázala překvapit švýcarskou obranu, což ocenili i přítomní fanoušci. Celá hala Británii fandila, zejména kvůli možnému potenciálu, že obrat Švýcary o body by pro Českou reprezentaci znamenalo lepší nasazení ve čtvrtfinále.
Právě k dokonalosti atmosféry chyběly (kromě střel Britů, kteří se báli ohrozit branku soupeře) i klaksony a houkačky. DJ v areně se snažil, diváci rádi tleskali, ale představte si, kdyby do toho řvaly i houkačky. Škoda, ale chápu, že bezpečnost je na prvním místě…
Zajímavý fakt - Británie vs. Anglie
Pokud vás také zaujalo, proč ve fotbale mají „ostrovní státy“ každý svůj národní tým, ale hokej hraje jen jeden, zde je vysvětlení.
Ve Velké Británii je rozdělení reprezentací v ledním hokeji a fotbalu ovlivněno historickým vývojem a organizací sportů. Zatímco v ledním hokeji reprezentuje celou Velkou Británii jednotný národní tým, ve fotbalu má každá země – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko – svůj vlastní reprezentační tým. Toto rozdělení má kořeny v 19. století, kdy se sporty začaly organizovat a každá země si vytvořila vlastní fotbalovou asociaci a soutěže. Naproti tomu lední hokej je řízen jednou společnou organizací pro celou Velkou Británii, což umožňuje jednotnou reprezentaci v mezinárodních soutěžích, včetně olympijských her, kde Mezinárodní olympijský výbor uznává pouze jednu britskou reprezentaci. (parafráze z Wikipedie).