Hlavní obsah
Satira

Evropské volby: Záhada z brněnského volebního okrsku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Evropské volby – neuvěřitelná zajímavost z našeho okrsku.

Článek

Evropské volby přinášejí nejen důležité výsledky, ale někdy i kuriózní a zábavné momenty.

Jeden z nich se odehrál, právě v našem okrsku číslo 23070, který zahrnuje okolí Jaselské ulice (kde žili slavní spisovatelé Karel Čapek a Robert Musil), Obilního trhu, Ústavního soudu, ulici Marešovou, hospodu U Čápa a Fakultu sociálních studií (FSS MU), kde dodnes vyučuje mj. známý politik Petr Fiala.

Historická kuriozita: Dva hlasy pro Sociální demokracii

V tomto okrsku získala strana Sociální demokracie přesně dva hlasy. Možná byste si řekli, že na tom není nic zvláštního, ale opak je pravdou! Co je na tom fascinujícího? Oba voliči totiž v rámci této kandidátky kroužkovali úplně stejné kandidáty – čísla 1 a 11. To je něco, co se stane jednou za dvě stě let!

Neuvěřitelná náhoda

Představte si to: přijdete do volební místnosti, vyberete si kandidáty, kteří vám přijdou nejsympatičtější a nejerudovanější, a kroužkujete čísla 1 a 11.

Pak zjistíte, že někdo jiný z vašeho okrsku udělal přesně to samé. Je to jako kdyby se hvězdy sladily, nebo snad duchové Čapka a Musila šeptali voličům do uší.

Když jsem to vyprávěl své manželce, smál jsem se a řekl jí: „Příště, neopisuj to ode mne!“. Jenže pak jsem si uvědomil, já žádnou manželku nemám, a kdybych měl, tak by určitě volila úplně někoho jiného, aby ukázala, že má vlastní rozum a aby mne naštvala. Takže se nabízí záhadná otázka, od koho byl ten druhý (na vlas totožný) hlas? Jako hlas pro stejnou stranu či hnutí, to se občas děje, ale aby tam byly úplně stejné preferenční hlasy? Může to být vůbec náhoda?

Historky z okrsku 90210 pardon 23070

Náš okrsek je plný zajímavých míst a osobností. Vzpomeňme například Karla Čapka, známého svými literárními díly, které netřeba vyjmenovávat, jelikož je každý zde dobře zná– z toho, co nenapsal připomeňme například Titanic, Skleněný kostel nebo Slunce seno, jahody.

A dále pak Robert Musil (nestraník), který se proslavil svým románem „Muž bez vlastností“, nebo ministr Pavel Blažek (ODS), který mj. sepsal novelu vyhlášky o soudních poplatcích, dodávají našemu okolí intelektuálního lesku. Pak je tu legendární hospoda U Čápa, kde se jak už název napovídá, scházejí mj. čerstvé maminky na oslavu novorozeňat, ale i obyčejní lidé na pivo a živé politické, zahrádkářské a jiné společenské diskuse. A nezapomeňme na mocnou Fakultu sociálních studií, kde mj. působí Petr Fiala – bývalý premiér a současný děkan (pardon naopak) a dále pak třeba profesor politologie Miroslav Mareš nebo vlivný environmentální filozof a etik pan docent Bohuslav Binka. Ale abych ten okrsek personálně nepřechválil, například Matěj Hollan, Kamila Zlatušková nebo Bolek Polívka zde nikdy nežili a nežijí.

Závěr

Evropské volby nejsou jen o výsledcích, ale také o příbězích, které se za nimi skrývají. A náš okrsek 23070 nám letos přinesl jeden takový neuvěřitelný příběh. Možná že za dalších dvě stě let bude někdo psát o podobné náhodě, která se odehrála právě zde. Mezitím si můžeme užívat tyto malé zázraky každodenního života a těšit se na další volby, které nám jistě přinesou další překvapení.

A jaké příběhy z voleb máte vy? Podělte se s námi do komentářů pod článkem!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz