Hlavní obsah
Právo a státní správa

Kdo a jak může v ČR pořádat veřejnou sbírku? Není to žádný holubník

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Seznam.cz

Článek o tom, jak (ne)pořádat veřejnou sbírku.

Článek

Definice veřejné sbírky

In medias res - Veřejná sbírka je prostředek, kterým lze shromažďovat finanční prostředky od široké veřejnosti za účelem podpory veřejně prospěšných projektů.

Tento proces je v České republice upraven zákonem o veřejných sbírkách. Jako právník radím, kdo chce veřejnou sbírku opravdu pořádat měl by se s ním důkladně seznámit a nepodcenit přípravu.

Aby sbírka splňovala zákonné podmínky, musí být jasně definován její veřejně prospěšný účel a musí být adresována neurčenému (!) okruhu přispěvatelů.

Účely veřejné sbírky

Veřejně prospěšný účel sbírky může být různého charakteru, avšak nejčastěji má humanitární nebo charitativní povahu. Mezi hlavní oblasti, pro které se veřejné sbírky pořádají, patří:

  1. Rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu: Finanční prostředky mohou být použity na podporu škol, sportovních klubů či na různé vzdělávací projekty.
  2. Ochrana kulturních památek, tradic či životního prostředí: Sbírky mohou sloužit k obnově historických památek, udržování kulturních tradic nebo ochraně přírodních rezervací.
  3. Pomoc při neočekávaných událostech: Veřejné sbírky často reagují na mimořádné situace, jako jsou přírodní katastrofy, válečné konflikty nebo individuální tragédie, kdy je potřeba rychlé a účinné pomoci.

Kdo může pořádat veřejnou sbírku?

Podle zákona mohou veřejnou sbírku pořádat pouze a jen určité subjekty. Mezi ně patří:

  • obce
  • kraje
  • městské části Prahy
  • právnické osoby se sídlem v České republice (například spolky, nadace nebo obchodní společnosti)

Důležité upozornění fyzické osoby, tedy jednotlivci, veřejnou sbírku ex lege (ze zákona) pořádat dnes nemohou.

Podmínky pro pořádání veřejné sbírky

Pokud chcete uspořádat veřejnou sbírku jako právnická osoba, musíte splňovat několik důležitých podmínek:

  1. Bezúhonnost: Právnická osoba a fyzické osoby, které za ni jednají, musí být bezúhonné. Bezúhonnost ověřuje krajský úřad automaticky.
  2. Stanovení účelu sbírky: Před zahájením sbírky musíte jasně definovat její účel a sdělit jej veřejnosti. Lidověji napsáno - není možné vybírat na věc A (třeba marketinkově zajímavější) a použít zcela (nebo zčásti)výnos na věc B.
  3. Transparentnost: Pořadatelé musí zajistit, aby shromážděné prostředky byly použity výhradně na stanovený účel a musí být schopni to doložit.

Sbírku lze ze zákona konat na dobu určitou nebo na dobu neurčitou. Sbírku na dobu určitou lze konat nejdéle po dobu 3 let ode dne oznámení sbírky.

Jak uspořádat veřejnou sbírku?

Postup uspořádání veřejné sbírky zahrnuje několik kroků:

  1. Příprava a plánování: Definujte účel sbírky, stanovte cílovou částku a určete způsob, jakým budete shromažďovat příspěvky (například veřejná sbírka, benefiční akce, online platforma).
  2. Oznámení sbírky: Informujte krajský úřad o plánované sbírce a zajistěte, aby všechny právní požadavky byly splněny.
  3. Realizace sbírky: Uspořádejte sbírku, komunikujte s přispěvateli a pravidelně je informujte o průběhu sbírky.
  4. Vyúčtování a transparentnost: Po ukončení sbírky proveďte vyúčtování a informujte veřejnost o tom, jak byly prostředky použity.

Nezapomínejme na evidenci

Jako pořadatel sbírky máte povinnost zřídit si pro každou sbírku zvláštní bankovní účet, na který po skončení sbírky převedete hrubý výtěžek sbírky.

Povinnost zřizovat zvláštní bankovní účet pro vás neplatí, pokud pořádáte sbírku:

  • výlučně prostřednictvím pokladniček nebo sběracích listin,
  • po dobu maximálně 3 měsíců.

Ergo právní kladívko, jako pořadatel sbírky musíte také o výtěžku vést účetnictví, a to odděleně od svého ostatního účetního majetku a závazků.

Závěr

Veřejné sbírky představují důležitý nástroj pro financování projektů, které přinášejí užitek celé společnosti. Ať už jde o podporu vzdělání, ochranu přírody nebo pomoc při katastrofách, veřejné sbírky umožňují jednotlivcům i organizacím přispět k dobrým účelům a společně dosáhnout pozitivních změn. Uspořádání veřejné sbírky je nejen zákonem regulovaný proces, ale také příležitost k mobilizaci a sjednocení komunity za ušlechtilým cílem.

(v textu zákonitě nemohly být uvedeny všechny aspekty problematiky.)

Prameny a další informace:

https://frankbold.org/poradna/spolky-a-zapojeni-verejnosti/spolky/fungovani-spolku/rada/jak-usporadat-verejnou-sbirku#ft2

Zákon č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách a o změně některých zákonů (zákon o veřejných sbírkách).

Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád

www.zakonyprolidi.cz

pro hlubší zájemce - https://vlada.gov.cz/assets/ppov/rnno/pskvs/Parlamentni_institut_analyza.pdf

https://www.sousede.cz/magazin/clanek/vyssi-sankce-za-protipravni-verejne-sbirky/50

FRUMAROVÁ, K. Obce, kraje a veřejné sbírky [online]. c2002. Dostupné z <http://www.mvcr.cz/casopisy/s/2002/0017/priloha2.html>.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz