Článek
Skupina Orlík, kultovní česká hudební formace, která působila na přelomu 80. a 90. let 20. století, zanechala nesmazatelnou stopu v historii české hudební scény. Byla jednou z prvních komerčních kapel, která představila českému publiku styl Oi! a výrazně přispěla k popularizaci subkultury skinheads v tehdejším Československu.
Vznik a počátky
Orlík prý vznikl v roce 1988, kdy se dva přátelé, Daniel Landa a David Matásek, rozhodli založit kapelu inspirovanou britským punkem a nově se formujícím skinheadským hnutím. Název kapely byl odvozen od stejnojmenné pražské hospody, kde se členové scházeli a kde také vznikaly první texty a melodie.
Dodejme, že prazákladem Orlíku byla předtím hardcorová kapela F.A.S. (Fetální alkoholový syndrom).
Zajímavostí je, že v počátcích s Orlíkem vystupoval mj. i pravicový politik a všudybyl Petr Štěpánek, mj. bývalý člen RRTV.
Styl a texty
Hudební styl Orlíku byl pevně zakořeněn v Oi!, což je žánr punkové hudby, který vznikl ve Velké Británii koncem 70. let a je charakteristický jednoduchými, ale údernými melodiemi a texty zaměřenými na dělnickou třídu a život v městských komunitách.
Orlík přidal k tomuto stylu české texty, které byly často provokativní, reflektovaly sociální a politické problémy doby a vyjadřovaly postoj skinheadské subkultury.
Kontroverze a popularita
Orlík byl nejen hudebním, ale i společenským fenoménem. Jejich hudba a texty vzbudily mnoho kontroverzí, zejména kvůli některým skoro až rasistickým a xenofobním textům. To vedlo k rozporuplným reakcím veřejnosti a médií, ačkoliv mnoho fanoušků kapelu podporovalo a vidělo v ní autentický hlas mládeže a pravicové nekomunistické části dělnické třídy.
Navzdory (nebo možná právě díky) kontroverzím se Orlík stal velmi populárním. Jejich album „Miloš Frýba for prezident“ se stalo jedním z nejprodávanějších alb té doby a skladby jako „Bílej jezdec“ či „Skinhead“ se staly hymny tehdejších mladých skinheadů.
Dobovou zajímavostí bylo, že se písně Orlíku hrály i na tehdejším Československém rozhlase - a dokonce tam vévodily v nejposlouchanější hitparádě. Taktéž jejich klipy hrála Československá televize. Dnes opravdu těžko představitelné, dámy a pánové.
Pro pět ran do bomberu, nutno též připomenout, že charakteristické pro tvorbu Orlíku byly intenzivní odkazy na husitské hnutí a s tím spojenou dávnou českou hrdost. Landova skupina možná až naivně opěvovala sjednocení české společnosti.
Nicméně relativně velkou popularitu Orlík měl v první polovině devadesátých let i mezi mladými lidmi na katolické Moravě, tedy nejen v husitských Čechách.
Členové Orlíku:
- Daniel Landa (zpěv, frontman)
- Jan Limburský (předtím Áda Vitáček) (bicí)
- Jakub „Blázen“ Maleček (baskytara)
- David Matásek (předtím Petr Štěpánek) (kytara, zpěv)
Rozpad a dědictví
Z učebnic (rockového) dějepisu víme, že předmětná oi! kapela se rozpadla v roce 1991, kdy se Daniel Landa rozhodl vydat na sólovou dráhu a David Matásek se více zaměřil na hereckou kariéru.
I přes relativně krátkou dobu své existence zanechal Orlík hluboký vliv na českou hudební scénu a skinheadskou subkulturu.
Dodnes je Orlík mnohými, hlavně mimopražskými posluchači vnímán jako kultovní kapela, která nejenže přinesla nový hudební styl, ale také otevřela diskusi o mnoha společenských otázkách.
Jejich odkaz žije dál jak v hudbě, tak v paměti těch, kteří zažili bouřlivá devadesátá léta přechodu z „gulášového socialismu či komunismu“ k tzv. parlamentní demokracii.
Závěr
Nechť se to někomu líbí či nelíbí, dnes připomenutá hudební skupina Orlík se nesmazatelně zapsala do historie české hudby jako průkopník Oi! hudby a vlivný hlas mladé generace na přelomu 80. a 90. let.
Přestože jejich texty často vzbuzovaly kontroverze, nelze popřít jejich význam pro českou hudební scénu a alternativní subkultury, zejména skinheads.
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/355822-orlik-cech/recenze/
https://www.discogs.com/master/44956-Orl%C3%ADk-Oi
https://cs.wikipedia.org/wiki/Orl%C3%ADk_(hudebn%C3%AD_skupina)
https://www.projektpunk.cz/online/Orlik
https://hockey-music.estranky.cz/clanky/orlik/historie-od-f_a_s__-az-po-rozpad-orliku.html
https://www.csmusic.cz/skup-25-orlik