Článek
Možná víte, že na Jihu Čech se párku v rohlíku říká PIKADOR. Hrome, proč vlastně?
Věřte nevěřte, až do roku 1972 jste si v Československu párek v rohlíku dát nemohli, prostě zde vůbec nebyl k mání. A naše prababičky ho tedy vůbec neznaly. A pradědečci ti už vůbec.
Až roku 1972, kdy českobudějovický řezník Václav Masopust trávil svou dovolenou s manželkou ve španělském Madridu. Což tehdy jen tak někdo nemohl, jelikož hranice na Západ včetně Španělského království byly přísně uzavřeny. Nicméně zmíněný řezník tam nějak šalamounským způsobem proklouznul. A spatřil tam ve výloze s občerstvením prodavače, jak láskyplně zdělává z rozhicovaného bodla rohlík, namáčí teplý párek do hořčice, zasouvá do rohlíku a podává hladovému spotřebiteli.
Po svém návratu pan Masopust (mimochodem krásné jméno pro řezníka) zavedl tuto gastronomickou novinku v Českých Budějovicích, perle jižních Čech.
Avšak pro pět ran do hot dogu, jak novou pochoutku nazvat? Ve finále svůj jihočeský párek v rohlíku přivedl do prodeje právě pod názvem „pikador“.
Údajně dle označení španělských bojovníků s býky. PIKADORY se tak začaly prodávat od října roku 1972 v prodejně U Zlatého lva, kde byl legendární Václav Masopust vedoucím.
Doposud můžete v jižních Čechách na toto „krojované“ pojmenování párku v rohlíku, zejména u starší generace, narazit.
A jak by možná řekl legendární kuchař Babica, kdo nemá párek, může si do Pikadoru strčit třeba „býčí koule“, na počest udatných reků ze španělské koridy…
Dobrou chuť.
Prameny: