Článek
Rychlý úbytek nízkých důchodů. Ve statistických ročenkách, důchody, je uveden počet sólo starobních důchodů do 10000,- Kč: 2018-celkem-310453, z toho muži-56536, 2020-celkem-115755, z toho muži-32081, 2022-celkem-53842, z toho muži-18306. Jasně z toho vyplývá velmi rychlý úbytek nízkých důchodů, zejména ženských. Počet nízkých důchodů mužů a žen se rychle srovnává. Je to dáno nejen valorizacemi, ale především skončením velké části nízkých důchodů. Jsou to hlavně staré důchody z doby před rozdělením ČSSR. A vliv nižšího počtu pojištěných dob do roku 2009. A případně asi vliv dílčích důchodů z jiných zemí. Návrhy Komise pro Spravedlivé Důchody řešily nízké dřívější důchody, řešily minulost, ale neřešily budoucnost důchodového systému. Domnívám se, že do stávajícího systému není vhodné zasahovat. Kromě úpravy valorizace, což je ekonomicky nutné. Úplným nesmyslem je myšlenka na zavedení tzv. důstojného férového důchodu.
Nižší platy žen jsou jednou z uváděných příčin nižších důchodů žen. Je to velmi zavádějící tvrzení. Souhlasím, za stejnou práci, stejná mzda. Havířka v hlubinném dole si zaslouží stejný plat jako havíř. Samozřejmě ironie pro zvýraznění nesmyslnosti tvrzení politiků. Platy mužů a žen lze srovnávat jedině, když budou úplně stejné pracovní podmínky mužů a žen. A ty nemohou být nikdy stejné. Muži vykonávají namáhavé a nebezpečné práce, často i v nepříznivých podmínkách a ve zdraví škodlivém prostředí, kde častěji přicházejí k nemocem a úrazům, nebo i o život. S tím souvisí i nižší doba dožití mužů. Takové práce a vyšší riziko je třeba finančně ohodnotit a ženy je nevykonávají. Nelze srovnávat platy mužů a žen jako celkové průměry. Musí se srovnávat platy za stejnou práci.
Pobyt na mateřské je další uváděnou příčinou nižších důchodů žen. Je to pravda jen částečně. Roky strávené na mateřské se počítají do pojištěných dob. A zdravotní pojištění žen na mateřské platí stát až do sedmi let věku dítěte, 15 let u dvojčat. Mateřská + rodičovská je příliš dlouhá. Zde je nutné řešit nedostatek jeslí a školek, aby matky mohly dříve nastoupit do práce, pokud chtějí.
Nižší počet odpracovaných let je hlavní příčinou nižších důchodů, zejména žen. Do roku 2009 stačilo 25/15 let tzv. pojištěných dob. Doba studia se počítala do tzv. náhradních dob. A především, ženy odcházely do důchodu o 3-7 let dříve oproti mužům. S tím přímo souvisí podstatně delší průměrná doba pobírání důchodu žen, než je rozdíl průměrného věku dožití mužů a žen. Ze statistické ročenky důchody 2022 vyplývá: Průměrný věk dožití: Muži-80,07 let, Ženy-84,23 let, rozdíl-4,16 let, průměr-82,42 let. Průměrná doba pobírání důchodu: Muži-19,33 let, Ženy-28,58 let, rozdíl-9,25 let, průměr-24,55 let. Z rozdílu mezi věkem dožití a dobou pobírání důchodu jasně vyplývá, že ženy v průměru stále odcházejí do důchodu o 5 let dříve než muži. Nižší počet pojištěných dob ale znamená i nižší důchod. Politici typu paní Maláčová, p. Jurečka a další to zamlčují. A nepravdivě uvádějí jako hlavní důvod nižších důchodů žen pobyt na mateřské. Aby důsledek dřívějšího nástupu žen do důchodu vyrovnali, vymysleli naprosto nesmyslné výchovné 500,- Kč. Údajně za výchovu budoucího daňového poplatníka. Ve skutečnosti za vyrostlé dítě. Schválené plošné „výchovné“ 500,- Kč nahrazuje nespravedlivost smyšlenou, nespravedlivostí skutečnou. Srovnávat důchody mužů a žen, a příčiny rozdílné výše, lze až po úplném srovnání důchodového věku mužů a žen. U části žen nastane až po roce 2037.
Průměrná doba pobírání důchodu. P. Jurečka uvádí jako průměrnou dobu pobírání důchodu asi 21,5 roku. Pokud by tvrzení p. Jurečky bylo pravdivé, pak by věk odcházení mužů do důchodu v roce 2022 byl 58,57 let. V případě společného průměru mužů a žen pak 60,92 let. Dále ze statistiky vyplývá manipulace s fakty ze strany MPSV o době pobírání důchodu. Zkrátka se smíchají dvě rozdílné kategorie, tj. průměrná doba pobírání důchodů mužů a žen dohromady a vznikne milosrdná lež v podobě kouzelného termínu „průměrná doba pobírání důchodu“. A pan Jurečka se může holedbat, jak dlouho si důchodci užívají. Je to úplně stejné, jako kdyby zemědělec smíchal letní a zimní jablka a tvrdil, že průměrná trvanlivost jablek je 3 měsíce.
Výše uvedený text je souhrn osobních názorů autora a skutečností všeobecně známých, a často publikovaných ve sdělovacích prostředcích.
Zdroj: Statistické ročenky z oblasti důchodového pojištění r. 2018, 2020 a 2022. Tam lze získat spoustu dalších údajů o důchodech.
Odkazuji na: https://www.cssz.cz/statisticke-rocenky
Dále odkazuji na: Zák. č. 155/1995 Sb.