Hlavní obsah
Umění a zábava

Když Generace Z chtěla zakázat Cannibal Corpse aneb kauza, která se nestala

Foto: Jaime Garcia Perez/Wikimedia Commons (Creative Commons Attribution 2.0)

Koncert brutal death metalové skupiny Cannibal Corpse

Mediální prostor je zrádný. Internet, sociální sítě a další platformy jsou plné zpráv, jejichž relevance je mnohdy kolísající. Kritické ověřování informací je nezbytné. A týká se to i metalu.

Článek

Před časem v médiích prolétla zpráva, že Gen Z (podle online Encyklopedie Britannica lidé narození mezi lety 1997 - 2012) se snaží „cancelnout“ ikonickou brutal death metalovou kapelu Cannibal Corpse. Se zprávou přišel velký metalový web Loudwire, následně se ho chytli i tvůrci na YouTube. Zpráva o proletěla i českými médii, kam ji přinesl např. web Hrot24. Ten přitom článek pojmenoval opravdu hrozivě: Generace Z vs. Cannibal Corpse: Mladí chtějí zakázat Cannibal Corpse kvůli textům.

Byl to perfektní souběh témat: dnes již klasická, léty prověřená metalová kapela, všudypřítomná cancel culture a vyměklá mladá generace Z, kterou rozhodí texty inkriminované skupiny. Jenomže… Co se tehdy vlastně stalo?

Kouzelný čas strávený na sociálních sítích…

Všechno začalo 4. srpna 2024 na sociální síti X (dříve Twiter), kde se objevil následující příspěvek, týkající se textu kapely Mindless Self Indulgence:

Ano, původní příspěvek se vůbec netýkal skupiny Cannibal Corpse. Ti se do diskuze dostali až v komentářové sekci.

Až v komentářové sekci se tedy objevují Cannibal Corpse. A to navíc ve velmi satirickém kontextu, neboť sám autor inkriminovaného komentáře později celou zprávu označil za vtip.

Další reakce byly samozřejmě různé. Část celou kauzu správně pochopila jako vtip, došlo na postování memů a zajímavých faktů ze života aktuálního frontmana skupiny George „Corpsegrindera“ Fishera (který ale mimochodem v době vydání oné skladby v Cannibal Corpse ještě ani nebyl). Fisher totiž „navzdory“ své působnosti v brutal death metalové skupině participuje na řadě charitativních činností a posílá hračky dětem.

Druhá část komentářové sekce byli samozřejmě lidi, kteří stáli proti Cannibal Corpse, což ale není nic divného. Metal (a jeho extrémní odnože obzvlášť) se nikdy netěšil zrovna pochopení ze strany širší veřejnosti a to, že se skladby Cannibal Corpse někomu nelíbí, je mimochodem zcela legitimní: není to hudba pro každého. Cannibal Corpse jsou provokativní zcela záměrně.

Na scénu vstupuje Loudwire

A tady by to celé mohlo skončit. Byla to jedna debata na X, debata, jakých na sociální síti proběhne nesčíslené množství a druhý den se na ně zapomene. Jenomže tehdy na scénu vstoupil Loudwire se článkem Why Are People Outraged Over Cannibal Corpse Lyrics All of a Sudden? (Proč jsou lidé najednou rozhořčeni texty Cannibal Corpse?), který je vlastně jen výpisem ze zmíněné diskuze na sociální síti X. A v tomto článku se také objevuje spojení odporu ke Cannibal Corpse s „přecitlivělou“ generací Z.

Článek vzbudil pozornost. Na svém kanále ho četl v metalové komunitě oblíbený YouTuber Nik Nocturnal, který video pojmenoval krásným ragebait titulkem Death Metal is CANCELLED?! Toto video má k dnešnímu dni (6.4.2025) 304 783 zhlédnutí. Narativ, že gen Z se snaží „cancelnout“ Cannibal Corpse, se tak dostal do médií.

Cancelnout Cannibal Corpse! Nebo třeba Metallicu!

Jenomže byla vyvinuta nějaká snaha „cancelnout“ Cannibal Corpse? Žádná, o které bych věděl. Zdrojem veškerých informací o tom, že se na Cannibal Corpse něco chystá, byl ten výše citovaný článek na Loudwire.Snahu něco „cancelnout“ si asi představuji o dost jinak. Rozhodně ne jako jednu komentářovou sekci na X.

A nedá se říct, že by ke snaze poškodit některé metalové kapely ze strany příslušníků gen Z (ale ne proboha ze strany celé generace!) nedošlo. Po úspěch čtvrté série Strager Things něco takového potkalo Metallicu. Na TikToku vznikla videa s cílem cancelnout Metallicu (krásný příklad zde). Stručně se ale dá říct, že se také nic moc nestalo a tento pokus poškodit Metallicu se stal jakýmsi prázdným výkřikem pár uživatelů na internetu.

Přecitlivělá generace? A která?

Cannibal Corpse je kapela, která vždy šokovala. Velmi explicitní texty, brutální zpěv, tvrdá hudba a navrch ještě morbidní cover arty na albech. Možná proto nepřekvapí, že už v minulosti cenzuře čelila. A na rozdíl od pseudokauzy „Gen Z se snaží cancelnout Cannibal Corpse“ šlo o skutečnou cenzuru, kdy byla distribuce alb v některých zemích v podstatě nemožná.

To se stalo v Austrálii, kde byl prodej alb skupiny Cannibal Corpse pro přílišnou bestialitu zakázán roku 1996. Se složitou situací se kapela potýkala též v Německu, kde nebylo možné prodávat alba skupiny s jejími typickými přebaly. Ty byly vnímány jako obscénní a příliš brutální. Zajímavě o tom pojednává článek na webu Heavy Chronicle. Proti Cannibal Corpse se vymezoval i republikánský senátor Bob Dole, který kandidoval v prezidentských volbách proti Billu Clintonovi. V roce 2014 se kapela potýkala s problémy v Rusku. Jak je vidět, tvorba skupiny je ve své podstatě kontroverzní bez ohledu na nějaký vkus konkrétní generace. Ono to ve své podstatě tak nějak odpovídá charakteru brutal death metalu jako subžánru.

Závěrem

Celá kauza okolo údajného pokusu o „cancelnutí“ Cannibal Corpse ze strany generace Z je vlastně učebnicovým příkladem, jak vytvořit kauzu z ničeho. Komentářová sekce, kde je skupina lidí ne zrovna z cílové skupiny vystavena extrémnímu metalu, který se jí nelíbí, to přeci nemá nic společného s nějakou snahou o jakékoliv omezování příslušné kapely. Jen si to srovnejme se situací okolo skupiny Metallica, kde vznikala videa, snažící se podpořit správnost postupu cancelnutí legendární kapely, důkazy, proč je třeba se k Metalice postavit tak či onak. K tomu ale u Cannibal Corpse vůbec nedošlo.

Jde o příklad toho, jak jsme tak nějak zranitelní vůči zobecňování a jak krásně funguje clickbait, který cílí na emoce. Modelově šlo o toto: „generace Z, která ve své vyměklosti stojí proti čemukoliv trochu kontroverznímu, se pokusila cancelnout ikonickou skupinu.“ To samo o sobě mělo potenciál rozeštvávat a generalizace vede k nevražiosti mezi skupinami lidí, kteří by ve skutečnosti vůbec nemuseli stát na různých stranách pomyslné barikády.

To, že Cannibal Corpse čelili skutečným snahám o omezení dosahu již v devadesátých letech, je jen důkazem, že emoce vyvolávali svou tvorbou vždy. A že vůbec nezáleží na generaci, ale na posluchačích. Takže poučení zní: pozor na příliš jednoduché generalizace v médiích nejen okolo politiky, ale očividně také v hudbě a kultuře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz