Článek
„Podívejte se na člověka, který si vybírá v krámě boty nebo klobouk. Je to hotový obřad, výkon napjatý a nesmírně závažný. Mohli bychom si přát, aby každý z nás byl i v politickém krámě tak soustředěn a vybíral si z nabízeného zboží stejně svědomitě a vážně.“ Psal Josef Čapek v roce 1929.
Změnilo se od té doby něco? I my si - stejně jako jeho současníci - vybíráme dost často ne úplně pozorně z nepřeberné nabídky slibů, líbivých slov a instantních spasitelů, kteří všechno, ale úplně všechno vyřeší lusknutím prstu. Jsme zjevně ve stejné pasti, v jaké byl sám Čapek, když tyhle své Poznámky předvolební před téměř sto lety psal. I on zjevně narážel na povrchnost, lacinost a svůdnost lehkosti, s níž se leckdo z nás vzdá svého hlasu ve prospěch hlasitých prodejců bezcenných tretek. Věnovali bychom volbám alespoň tolik pozornosti, jako třeba výběru letní dovolené, dost možná by se nám tu žilo líp.
Měl pravdu tehdy, stejně jako jí má dnes, přestože jsme o sto let dál. Co s tím?
Chcete-li radu již zmíněného klasika, tady je: „Nedejte mnoho na řeči a raději přezkoumejte, co se vám nabízí. Bylo by smutné, kdybyste své poslance volili ledabyleji než své klobouky. Ať si to nikdo z nás neplete: za toto zboží platíme víc než za boty a klobouky; přijde nám dráž, napálíme-li se.“
Pominu zcela úvahy o tom, že třeba leckdo se napálit chce, nebo prostě a jen pro nedostatek jiných konfliktů chce zatopit těm, co zrovna vládnou. Tak se, prosím, dívejme pozorně. Zeptejme se: Kdo nám mluví pravdu, kdo pojmenovává věci, jak jsou – a kdo nám jen říká, co chceme slyšet podle nějakých průzkumů? Kdo stojí pevně – a kdo uhýbá pokaždé, jen co se změní směr větru?
Nakonec opravdu platí: ze špatných bot nás bolí nohy a špatná dovolená nám otráví jedno léto. Za špatné volby nás ale čeká bolest ze ztráty důvěry, hodnot a svobody na léta. A to je bolest, kterou už dobře z historie známe.
Zdroje:
Karel Čapek, Poznámky předvolební, Lidové noviny 6. 10. 1929