Hlavní obsah
Lidé a společnost

V čem se Trump mýlí? Stručná historie války mezi Ruskem a Ukrajinou

Foto: Shealah Craigheadová – https://www.whitehouse.gov/people/donald-j-trump/ (archive), Wikimedia

Nese odpovědnost za válku Ukrajina, jak říká Donald Trump?

Článek

Současná válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která začala v roce 2014 anexí Krymu a eskalovala v roce 2022 ruskou plnohodnotnou invazí, je výsledkem dlouhodobé ruské agrese vůči Ukrajině. Navzdory těmto skutečnostem americký prezident Donald Trump nedávno prohlásil, že za konflikt nese odpovědnost Ukrajina, která podle něj měla možnost uzavřít dohodu s Ruskem a válce tak předejít.

Trump rovněž kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, označil ho za „diktátora bez voleb“ a vyzval k uspořádání voleb na Ukrajině, přestože konání voleb je v současné době znemožněno válečným stavem vyhlášeným v reakci na ruskou invazi.

Tato tvrzení jsou však v rozporu s realitou. Ruská agrese vůči Ukrajině začala již v roce 2014 anexí Krymu a podporou separatistických hnutí na východě Ukrajiny. V roce 2022 Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi, která vedla k rozsáhlým bojům a devastaci ukrajinského území. Ukrajina se po celou dobu brání ruské agresi a snaží se chránit svou suverenitu a územní celistvost.

Trumpova tvrzení, že Ukrajina mohla uzavřít dohodu s Ruskem a předejít tak válce, ignorují skutečnost, že Rusko opakovaně porušovalo mezinárodní právo a suverenitu Ukrajiny. Navíc jakékoli dohody by pravděpodobně vedly k omezení ukrajinské nezávislosti a územní integrity, což je pro Ukrajinu nepřijatelné.

Kritika prezidenta Zelenského jako „diktátora bez voleb“ rovněž neodpovídá realitě. Zelenskyj byl demokraticky zvolen v roce 2019 a jeho mandát byl prodloužen v souladu s ukrajinskou ústavou vzhledem k válečnému stavu, který znemožňuje konání voleb. Toto opatření je běžné v zemích, které čelí ozbrojenému konfliktu na svém území.

Trumpova prohlášení tak nejenže neodrážejí skutečný průběh událostí, ale také podporují ruskou propagandu, která se snaží svalit vinu za konflikt na Ukrajinu. Je důležité si uvědomit, že za současnou válku nese plnou odpovědnost Rusko, které porušilo mezinárodní právo a suverenitu Ukrajiny svou agresivní politikou a vojenskými akcemi.

Stručná historie války mezi Ruskem a Ukrajinou

2014: Počátek konfliktu

V roce 2014 Rusko anektovalo ukrajinský Krym po kontroverzním referendu, které mezinárodní společenství neuznalo. Následně vypukly boje na východě Ukrajiny, kde Rusko podporovalo separatisty v Doněcké a Luhanské oblasti. Konflikt si vyžádal tisíce obětí a vedl k uzavření dohod z Minsku, které měly situaci zmrazit, ale nikdy nebyly plně implementovány.

2022: Plnohodnotná invaze

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu s cílem rychle ovládnout zemi. Ukrajině se však podařilo ubránit Kyjev a odrazit ruské síly. Následně začala dlouhá opotřebovávací válka, při níž Ukrajina s pomocí Západu osvobodila část okupovaných území, včetně Chersonu a Charkovské oblasti.

2023–2024: Opotřebovávací fáze

Válka se změnila v poziční konflikt. Rusko i Ukrajina prováděly ofenzivy s omezeným úspěchem. Západ pokračoval v podpoře Ukrajiny vojenskou pomocí, zatímco Rusko navyšovalo mobilizaci a útoky na civilní infrastrukturu.

Současný stav (2025)

Válka pokračuje bez jasného vítěze. Ukrajina bojuje za svou suverenitu s omezenými zdroji, zatímco Rusko se snaží využít svou početní převahu. Mezinárodní diplomacie hledá řešení, ale mírová jednání zatím nepřinesla průlom.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz