Článek
Problematika Airbnb v Česku, zejména v bytových domech, je dlouhodobě diskutovaným tématem. Hlavní problémy a spory souvisejí s několika klíčovými oblastmi:
1. Rušení sousedů a kvalita bydlení
Krátkodobé pronájmy často přivádějí do domů turisty, kteří se chovají hlučně, nerespektují noční klid a zvyšují anonymitu domu. Obyvatelé bytových domů si často stěžují na neustálý pohyb cizích lidí, nepořádek ve společných prostorách nebo bezpečnostní rizika.
2. Právní nejasnosti a regulace
V ČR zatím neexistuje jasná a jednotná regulace krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Pražský magistrát i některá další města se snaží zavést pravidla (např. omezení počtu dní pronájmu za rok), ale chybí jednotná legislativa na celostátní úrovni. Soudní spory mezi SVJ (společenství vlastníků jednotek) a majiteli bytů využívaných pro Airbnb se množí.
3. Daňové úniky a nelegální podnikání
Mnozí pronajímatelé Airbnb nesplňují povinnost platit daně (např. daň z příjmu, DPH nebo poplatek z pobytu). To vytváří nerovné podmínky oproti klasickým hotelům a penzionům, které podléhají přísné regulaci.
4. Nedostatek bytů a růst cen nájemního bydlení
Hromadné využívání bytů ke krátkodobému pronájmu snižuje dostupnost bydlení pro místní obyvatele. Ceny nemovitostí i nájmů v turisticky atraktivních lokalitách (zejména v centru Prahy) kvůli tomu rostou, což ztěžuje situaci běžným nájemníkům.
5. Možná řešení a budoucnost
Některá města v Evropě (např. Amsterdam, Barcelona, Berlín) už zavedla přísná omezení, například maximální počet dní pronájmu ročně nebo povinnost získat povolení od města. V ČR se podobné regulace zatím testují, ale jejich prosazení naráží na odpor některých skupin.
Situace kolem Airbnb se tedy pravděpodobně bude dále vyvíjet, a to hlavně pod tlakem měst, místních obyvatel i turistického ruchu. Máte konkrétní otázku ohledně regulace Airbnb v určitém městě nebo situace v konkrétním domě?