Hlavní obsah
Lidé a společnost

Átrej z Nekonečného příběhu natáčení filmu málem nepřežil. Koně Artexe dostal darem

Foto: JeanZ/Creative Commons Attributon - share alike 4,0 international

Filmy našeho mládí mají nostalgické kouzlo, které se s roky stírá. Neplatí to však v případě Nekonečného příběhu, který milovali a milují snad všichni. A jeho hrdinou byl mimo Bastiana Átrej, chlapec, který se stal idolem (nejen) dětí. Noah Hathaway.

Článek

Když na naše obrazovky vtrhla říše Fantazie, do které se chlapec Bastian dostal pomocí kouzelné knihy, působilo to vše jako naprosté zjevení. Západoněmecká koprodukční fantasy Nekonečný příběh se stala naprosto kultovním filmem. Děti byly ohromeny škálou nádherných postaviček, krásným dějem, dospělí zase v příběhu viděli nadčasovost a i určitý filozofický příběh. Záchrana říše Fantazie totiž přesahuje rámec filmu.

A ruku na srdce - všepožírající Nicota je v dnešní době téma více než aktuální. Ale Nekonečný příběh znamenal lásku na první pohled hlavně pro děti.

Foto: TimelesTeesGB/Creative Commons Attribution - share alike 4,0

Slavný film našeho mládí

Každý chtěl dobráckého a usměvavého „rychlodrakopsa“ Falca, který promlouval naprosto nádherným a nezapomenutelným hlasem Eduarda Cupáka. Všichni obdivovali motorku Kamenožrouta, v každé skále hledali Morlora (co kdyby náhodou zrovna tenhle monument najednou ožil!). S hrůzou jsme sledovali marný boj o život bělouška Artexe (psáno též Artax s A, pozn. aut.). Všechny holčičky si přály být Dětskou Císařovnou, všichni kluci Átrejem. Nebo Bastianem. Ale spíše tím prvním.

Foto: Brian/Creative Commons Attribution - share alike 2,0

Zpěvák Limahl a jeho nejslavnější hit

Átrej byl totiž ten „hezký“, který ztělesňoval vše, po čem kdy dětské srdce toužilo - dobrodružství, lásku, věrnost, statečnost. Nekonečný příběh měl také nádhernou hudbu. Titulní skladba ("neverending stóóóórýýýýýý…") zdomácněla i na diskotékách. A byla schválně bez začátku a konce - britský popový zpěvák Limahl ji glosoval: „To byl záměr tvůrců. Nemá začátek, nemá konec, přišla z dálky, z krajiny, kde vše nic nekončí a vše začíná - právě z oné Fantazie…“

Noah Hathaway se stal Átrejem a také jím zůstal. Už navždy. Jaký je jeho život „před, při a po“ slavném filmu?

Foto: Eva Rinaldi/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Je to on. Noah Hathaway v roce 2012

Jeden z Mohykánů

Noah Leslie Hathaway se narodil 13. listopadu 1971 v Los Angeles. Otec Robert měl indiánského otce z kmene Mohykánů. Matka Judy je rodilá Američanka. Noah vděčí za svůj trošku exotický vzhled právě kmeni Mohykánů - po celé dětství mu byly vyprávěny příběhy statečných válečníků, legendy o šamanech a historie celého neslavného konce původního obyvatelstva. Noah dodnes udržuje kontakty s ostatními Mohykány, kteří byli tak hrdí, že „jeden z nich“ se proslavil v tak krásném filmu, že jednu svou vesnici pojmenovali po jeho Átrejovi.

Od dětství se pohyboval v uměleckém světě. Byl opravdu velice hezký chlapec, navíc hbitý a mrštný. Jeho primární záliba byl totiž sport - nejdříve plaval, velice úspěšně a závodně, když se dostával do puberty, provozoval a vyučoval street dance. Objevoval se v reklamách, dostal roli v seriálu Battlestar Galactica - to mu bylo pouhých šest let a ztvárnil chlapce Boxeyho, za kterého si vysloužil nominaci na juniorského Oskara. Byl opravdu velice dobrý.

Zlomová role však na Noaha čekala - a to doopravdy zlomová, protože natáčení Nekonečného příběhu pro něj znamenala jednu zlomeninu kosti za druhou. Nekonečný příběh z roku 1984, svého času nejdražší německý snímek, se natáčel střídavě ve Vancouveru a Mnichově. A nikdo nečekal, že z toho bude takový trhák. A že se autor literární předlohy dokonce bude se štábem soudit.

Foto: Noah Hathaway Official Facebook

Átrej a Artex

Ten kluk se mi zabije! A když se nezabije, tak vyroste!

Německý režisér Wolfgang Petersen měl o Átrejovi naprosto jasnou představu: „Hledal jsem pohledného chlapce atletické postavy s odhodláním. Role vyžaduje, aby postava zkušeně jezdila na koni, létala na hřbetě draka, probíjela se bažinou, šplhala po skalách a bojovala se zuřivým vlkem-upírem.“ Našel ho právě v Noahovi, který se nebál. Prostě vkráčel na konkurs a stačilo mu, aby se na režiséra podíval.

To se nedá říct o představiteli Bastiana, Barreta Olivera vyřadili z prvního kola castingu s vysvětlením, že je na roli příliš mladý a nezralý. Dostal ale ještě jednu šanci a jak již víme, nakonec uspěl. Ale Noah to měl „na první dobrou“. Přípravy mohly začít.

Jenže než se vůbec celý film začal natáčet, začala plejáda zranění. Vše se muselo nazkoušet, Noah se musel pořádně naučit jezdit na koni, což sice uměl, ale ne dle představ režiséra, který byl proslulý svým puntičkářstvím. Na Noaha při cvičném skoku přes nějakou kládu spadl kůň. Na záda. Chlapec musel absolvovat operaci a nebylo jisté, jestli vůbec bude chodit. Nakonec se „rozchodil“, houževnatý Noah si prostě dupl: „Já chodit budu!“. A kůň na něj spadl znovu, tentokrát při nácviku vzpínání.

Foto: Niels Heidenreich/Creative Commons Attribution - share alike 2,0

Falcooooo

Následovala další operace, opět nikdo netušil, jestli Noah vůbec přežije, natož jestli bude Átreje hrát. Petersen přemýšlel i o zrušení celého projektu, protože jiného Átreje nechtěl. Navíc Tami Stonach, představitelce Dětské Císařovny, vypadly všechny přední zuby, nemohla mluvit, šišlala. Narychlo povolaný stomatolog jí zhotovil protézu, ale musela se učit vyslovovat. Projekt se tím značně zdržel a Petersen se bál, že než se vůbec začne točit, tak: „Mi všichni vyrostou a budu se moct jít klouzat, a ne točit!“

Nakonec se točit začalo, Noah se uzdravil. Na natáčení vzpomíná rád, ale jak sám řekl: „Točil jsem šest dní v týdnu, dvanáct hodin denně, k tomu tři hodiny výuky… A tak něco málo přes rok. Neměl jsem čas dostat se do problémů. Ani nebyla moc energie řádit. Navíc jsem se několikrát málem zabil.“

Foto: ManueC/Creative Commons Attribution - share alike 3,0

Film inspiroval mnoho umělců

Eskalátor v bažině a živý mrtvý Artex

To je pravda, šlo mu opravdu o život. Opět spadl z koně, který na něj stoupl a prošlápl mu dlaň. V některých scénách má Átrej ruku omotanou kusem hadru, ve skutečnosti je to sádra. Nejhorší chvíle si ale zažil při natáčení v Bažinách smutku. Když měl „zajíždět“ pod bahno, technici pod vodu dali eskalátor, aby se propadal autenticky a plynule. Jenže Noahovi se v něm zachytila noha a byl stažen pod vodu. Porouchaný eskalátor se navíc nedal zastavit, museli pro něj skočit potápěči, vyprostit ho a v bezvědomí ho vynést z vody. Musel být resuscitován.

Noah to nevzdal, natáčel dál, ač mu nabízeli kaskadéra. Při souboji s Gmorkem zase málem přišel o oko - na oční klinice později konstatovali, že to měl opravdu „tak tak“. Noah Hathaway měl však ve svých dvanácti letech fyzickou kondici doslova ohromující. Nikdo nic takového u dětského herce neviděl. Později se mu to v životě velice hodilo. Nakonec mu byl jeho kaskadérský dvojník Bobby Porter doslova vnucen. Za Noaha točil ty nejhorší scény. Ale tu nejvíce srdcervoucí si musel Noah „odbrečet“ sám. A spolu s ním snad všichni diváci. I dospělí.

No jo, Artex, utopený Artex. Věrného bělouše „hráli“ dva koně, naprosto stejní. Jeden byl hodný, druhý „mrcha“, jak to řekl sám Noah. A ten hodný se měl utopit. Scéna se točila snad padesátkrát, kůň už toho měl dost. Dost toho měl celý štáb, protože to bylo bolestné. Noah Hathaway plakal, měl naprostý hysterický záchvat vždy, když Artex „zmizel“ v bažině. Byl to samozřejmě trik. Jenže tak věrohodný, že se rozšířila fáma o skutečném utopení koně. A žila si vlastním životem.

Vše totiž vypadalo tak autenticky, že byl Petersen zasypán nenávistnými dopisy: „Jak jste to mohl vůbec dát do filmu! Nechat to tam! Nebohý kůň!“. Noah to pak uvedl na pravou míru - Artex se neutopil, ale moje slzy byly skutečné! Na konci natáčení se s „hodným“ běloušem stali natolik nerozluční, že mu ho prostě dali. Takže bělouš putoval s Noahem k němu do L.A., kde ho ustájil v blízkém ranči.

Foto: Eva Rinaldi/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Noah se změnil, Átrej zůstává

Tetovaný motorkář

Film vznikl, je krásný, je nesmrtelný. Ale provází ho hořká dohra. Michael Ende, autor románové předlohy, byl výsledkem filmařské práce zděšen a snažil se soudně zabránit distribuci snímku, pokud nevystřihnou scény, které nejvíce odporují poselství jeho knihy. Spor prohrál, ale podařilo se mu alespoň dosáhnout odstranění svého jména z úvodních titulků.

Nemohl bych se na sebe podívat do zrcadla, kdybych měl něčemu takovému propůjčit své jméno. Bojoval jsem až do totálního vyčerpání. Opravdu ohavnými šejdířskými metodami mě zkoušeli srazit k zemi. Udělal jsem obrovský skandál. Ale nic nepomohlo!
Michael Ende

A hořkou pilulku musel spolknout i Noah Hathaway. Přestože ztvárnil hlavní roli, byl vyloučen z promotérských aktivit a měl zakázáno přijít na premiéru. Natáčení filmu se totiž prodloužilo ze tří měsíců na deset, za což Noah nedostal zaplaceno a jeho rodiče se s produkcí soudili. Později část peněz dostal. Ale nikdy si nestěžoval. Za roli Átreje byl nominován na druhého juniorského Oscara a získal cenu pro nejlepšího mladého herce roku 1984.

Noah hrál pak ještě v několika ne příliš úspěšných titulech. Za všechny jmenujme aspoň snímky Troll, Casebusters, Mortal Danger nebo The Chair. Pak pověsil herectví na hřebík. A nutno dodat, že mu to nevadilo. Ani to, že navždy zůstal Átrejem. Začal se realizovat jinde. Živil se jako kaskadér, vedl dokonce kaskadérské kurzy. V roce 2016 si Hathaway zopakoval svou roli z filmu The NeverEnding Story v reklamě na Spotify.

Foto: evil_cotton/Creative Commons Attribution 2.0

Noah Hathaway

V dospělosti se začal věnovat bojovým sportům. Je držitelem černého pásu v bojových stylech Tang Soo DoShotokan. Také se nějaký čas živil jako tatér, dokonce potvrdil, že po něm klienti pravidelně požadovali tetování amuletu AURYN, který nosila jeho postava ve filmu Nekonečný příběh.

Je rozvedený, má dvě děti, v roce 2021 se oženil s Kaylou - tatérkou, umělkyní a motorkářkou. Živí se jako prodavač motorek. S motorkáři pravidelně jezdí na srazy a jejich spanilé jízdy. V roce 2022 navštívil Česko v rámci Comic-Conu Junior (22.–23. 10. 2022) v Brně, kde se svěřil, že bude točit dva horory, které také vznikly - Las Vegas FrankensteinRiver Beauty.

Do hororu se i hodí - vypadá úplně jinak - potetovaný, ocvočkovaný a šlachovitý muž, který překročil padesátku. Ale při pohledu do jeho očí vidíme Átreje, který visel na plakátech v mnoha dětských pokojíčcích a vešel do snů nejedné holky či kluka.

Stejně jako celý Nekonečný příběh.

Foto: Michael Kleinhenz/Creative Commons Attribution - share alike 3,0

...............................

zpracováno podle:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz