Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Brockenské strašidlo: k fascinující optické iluzi se váže spousta legend a mýtů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Михайло Пецкович/Creative Commons/4,0 mezinárodní licence
4. 11. 15:30

Lidem, kterým se poštěstilo tento jev vidět, běhal mráz po zádech. Popisovali tuto optickou iluzi jako zážitek děsivý, skoro až mystický. Fotografie, na nichž se Brockenské strašidlo podařilo zachytit, jsou fascinující a tajuplné.

Článek

Co je vlastně Brockenské strašidlo? Nejedná se o jev nadpřirozený nebo nevysvětlitelný. Je to optická iluze. Ale je tak prapodivná a svým způsobem děsivá, že vešla i do mýtů a legend. Jméno dostala podle nejvyššího vrcholu německého pohoří Harz. Hora Brocken je díky příhodným podmínkám k pozorování vidma, jak zní další název tohoto jevu, jako stvořená a nejvíce fotografií strašidla pochází právě z hory Brocken.

Foto: Dunpharlain/Creative Commons/ 4,0 Mezinárodní

Tato fotografie vidma pochází z Anglie, z pohoří Pilar Mountain

Vidmo, Brockenské spektrum, německy Brockengespenst či horský přízrak je ohromně zvětšený stín pozorovatele, který je vržený na horní povrch mraků proti slunci. Vidmo se může objevit na jakémkoliv mlhavém horském svahu nebo okraji mraku. Dá se pozorovat dokonce z letounu.

Brockenské strašidlo se může objevit, když slunce svítí zezadu na člověka, který stojí na vrcholu hory nebo volně na vyvýšeném hřebeni a dívá se dolů či do údolí do mlhy. Pokud je souhra příznivých podmínek (počasí, slunce, mlha, hřeben hory, mrak, údolí), světlo vyprojektuje lidský stín prostřednictvím mlhy v nezvyklém tvaru díky perspektivě.

Foto: Lairich Rig/Creative Commons/ 2,0 Generic

Brockenský přízrak bez glorioly z vrcholu Lang Craigs ve Skotsku

Pokud člověk tento svůj obrovský stín vidí, je toto zdánlivé zvětšení stínu optická iluze, která vzniká porovnáním svého stínu podle blízkých oblaků - ty se však zdají být blízkými jen relativně - jsou vzdálené, ale opticky dochází ke klamání našeho prostorového vnímání.

Přízrak se může také hýbat, což může vypadat naprosto děsivě - zcela náhle se obrovský stín pohne kvůli pohybu mrakové vrstvy. Vidmo kromě horolezců vidí například paraglidisté, letci, lyžaři - všichni, co se pohybují nad mraky. Hlava obrovské postavy bývá obklopena zářící duhovou gloriolou. To je způsobeno odrazem slunečního světla od mraků a kapek deště v nich.

Foto: Théo Segonds/Creative Commons/4,0 mezinárodní licence

Vidmo s nádhernou duhovou gloriolou pochází ze Španělska

Iluzi poprvé popsal v roce 1780 Johann Ezaias Silberschlag (1721 -1791). Tento německý luteránský teolog a přírodovědec se při svých toulkách právě na vrcholu hory Brocken s vidmem setkal. Byl naprosto vyděšený, ale pak mu došlo, že to, co vidí, je optická iluze a rozhodl se jev odborně prozkoumat. Popisuje a pojmenovává tento fenomén jako Brockengespenst a zmíní se o strašidle ve svém kázání a později v regionálním spisu o hoře Brocken.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Dobová rytina Brockenského přízraku z roku 1788 z Paříže

Příznivé podmínky pro pozorování jsou samozřejmě nejen v tomto německém pohoří, ale všude po celém světě. Několik fotografií bylo pořízeno i v České republice. V pohoří Harz je však Brockenské strašidlo spatřováno nejčastěji, protože podle statistik je zde mlžné počasí více než 300 dní v roce, což značně zvyšuje pravděpodobnost spatření vidma.

Lidé v minulých stoletích si neuměli vysvětlit obrovskou postavu se zářící gloriolou kolem hlavy, kterou spatřili na svých obchůzkách v horách. A nejen v horách. Při příhodných podmínkách a objevení Brockenského strašidla naši předci usoudili, že se jedná o nadpřirozený úkaz.

Foto: Wedesoft/Wikimedia Commons/volná licence

Vidmo z letadla

Vznikaly pověsti o obrech, pánech hor, jedna z verzí předpokládá, že pověst o našem Krakonoši je založena právě na něm. Jev tehdy prostým lidem nikdo nevysvětlil a obrovské postavy na vrcholcích hor si přímo říkaly o zařazení mezi mýtické bytosti, čarodějnice, démony a strašidla.

Legendy o Brockenském strašidle vznikaly z nevědomosti a z pocitu děsu, který se lidí zmocnil při spatření obrovské postavy obklopené duhovou svatozáří. V německých pověstech se vypráví, že pokud spatříte Brockenský přízrak poprvé, potkáte v horách smrt. Pokud podruhé, smrt na vás již sahá. A pokud potřetí, nad smrtí se podařilo zvítězit a život zase patří vám.

Foto: GerritR/Creative Commons/4,0 mezinárodní licence

Brockenské strašidlo v Pico Ruivo, Madeira

Další legenda naopak říká, že pokud vidmo spatříte, nemůže se vám v horách nic stát, protože nad vámi bdí duch hor.

Vidmo spatřil i německý básník Johan Wolfgang Goethe (1749 - 1832) a byl tímto jevem zasažen natolik, že ho zakomponoval do svého Fausta. V Číně budhisté věří, že při spatření jevu se dotyčného pozorovatele dotkl sám Buddha. Vidmu zde dokonce říkají Buddhovo světlo. V 17. století v Kalifornii iluzi pozorovali několikrát za sebou španělští dobyvatelé. Vyděsilo je to natolik, že Brockenské strašidlo nazvali Los Vigilantes Oscuros - Temní pozorovatelé.

Foto: Hornet97 /Wikimedia Commons/volná licence

Spatření Vidma je zážitek naprosto ohromující

V České republice lze vidmo též spatřit. Zaznamenali ho horolezci v Krkonoších, fotografie vznikla na kopci Boubín u Kubovy huti na Prachaticku. Brockenské strašidlo není však omezeno pouze na hory - rybář ho spatřil v české nížině. Vypravil se s kamarádem brzy ráno na ryby a vidmo se objevilo nad hladinou rybníka.

Po obou stranách (rybníka) rostou stromy, ale přímo za námi je mezera, kterou nám vycházející slunce hřeje do zad. Připravuji se k nahození a pohlédnu na rybník. V mlze nad vodní hladinou se tyčí vysoká tmavá a jasně zřetelná lidská postava. O tomto jevu jsem několikrát četl, ale nikdy by mě nenapadlo, že ho uvidím na vlastní oči, navíc v prostředí, které pro ně není typické
Lukáš Ardon
Foto: Mihai Lucî/Creative Commons/2,0 Generic licence

Krásná fotografie Brockenského přízraku z Rumunska

Spatření Brockenského přízraku většinou člověka nejprve naprosto vyděsí. Chlad, ticho, vlhko, mlha a samota jen posilují pocit, že jde o něco víc, než o pouhou souhru příhodných podmínek slunečního světla, mlhy a mraků. Navíc, když se postava hýbe, ačkoliv pozorovatel stojí na místě. Jev se také často vznáší nad zemí jen tak v prostoru.

Někteří horolezci slyší před objevením vidma silné hučení či praskání. Tohle vede některé pozorovatele k domněnce, že rozhodně nejde o obyčejný přírodní úkaz, ale o něco víc. Natolik silný je to zážitek a pokud zastihne nepřipraveného poutníka v mlžných neprostupných svazích, osamoceného a mnohdy bloudícího, může skutečně jít o hrůzu nahánějící jev.

Foto: Македонец/ Creative Commons/4,0 mezinárodní

Brockenský přízrak z Makedonie

Obrovská postava, která mnohdy levituje a hýbe se, dokáže s představivostí člověka doslova zamávat. Pocit, že poutníka v horách klamou vlastní smysly, je natolik matoucí, že vyděsí opravdu každého. Není divu, že optická iluze zvaná Brockenské strašidlo dala vzniknout tolika mýtům a pověstem. Příroda dokáže skutečně čarovat a vidmo je jedna z nejfantastičtějších a nejlépe zdokumentovaných hříček přírody.

prameny:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz