Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dům rodiny Winchesterů: bizarní útočiště duchů mělo zůstat navždy nedokončené

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: www78/Creative Commons Attribution - Share alike 3,0

Dům rodiny Winchesterů. Traduje se, že má za úkol zmást duše všech lidí, kteří byli zastřeleni puškou firmy Winchester.

18. 9. 18:07

Zazděné dveře, schodiště, která která nikam nevedou, propadliště, labyrinty, tajné chodby, zazděné pokoje - to vše a mnohem více lze najít ve Winchester House. Proč byl vůbec postaven a opravdu má za úkol zadržovat duše obětí slavné palné pušky?

Článek

Přímo v centru kalifornského San Jose na adrese 525 South Winchester Boulevard stojí obrovské sídlo, které ročně přiláká desetitisíce zvědavých návštěvníků, turistů i vyznavačů okultismu a paranormálních jevů. Winchester Mystery House je domem, který nemá ve světě obdoby. Viktoriánské sídlo na první pohled působí přívětivě, barevné fasády a nádherná vitrážová okna budí dojem architektonického skvostu. Za krásným vnějškem se však skrývají bizarní vnitřní prostory, které matou nejen návštěvníky, ale mnohdy zde zabloudí i některý z průvodců turistů.

Nikdo vlastně celý objekt nikdy pořádně nezmapoval ani neprozkoumal - jednoduše to nejde. Pokoje se mohou skrývat i uvnitř jiných pokojů, zazděné prostory i po více než sto letech stále vydávají další a další tajemné komory, komůrky i luxusně vybavené pokoje s vitrážovými okny a dveřmi, které nevedou - nikam. Kdo a proč Winchester House vlastně postavil? Jaké pohnutky vedly k vystavení tak matoucího labyrintu, který se navenek tváří jako luxusní viktoriánská rezidence?

Foto: Cullen328/Creative Commons Attribution - Share Alike 3,0/unported licence

Dům rodiny Winchesterů ohromuje svou rozlohou

Prokletí slavné pušky

Pro vysvětlení začátku stavby monstrózního strašidelného sídla musíme sáhnout hlouběji do historie, která se týká osudu jedné ženy, jedné slavné rodiny a jedné slavné zbraně.

Bohatý továrník Oliver Fischer Winchester (30. 11. 1810 - 10. 12. 1880), 52. guvernér státu Connecticut, byl známý výrobou a prodejem opakovací pušky Winchester, která ve své době znamenala revoluci ve zbraních obecně. Opakovací pušky získaly pověst „Zbraně, která vyhrála Západ“ a v hojné míře je začali používat nejen vojáci, ale i civilisté. Používal ji Buffalo Bill, Jesse James i náčelník Siouxů Sedící býk a ve 20. století její mýtus oživili hrdinové hollywoodských westernů. Ve své době zabíjela lidi dokonaleji než kterákoliv jiná zbraň. Byla to totiž takzvaná opakovačka, dokázala na jedno nabití usmrtit mnohem více lidí, než jak tomu bylo do té doby u ostatních pušek. Slavná „Winchesterovka“ však rodině nepřinesla jen věhlas a obrovské jmění, ale také spoustu problémů.

Foto: Portugalsko/Creative Commons Attribution 3,0 Unported

Puška Winchester z roku 1873

Jakoby prokletí statisíců mrtvých, kteří přišli o život právě zbraní továrníka Winchestera, pronásledovalo rodinu do další generace. Továrníkův syn William Wirt Winchester (22. 6. 1837 - 7. 3. 1881) zdědil po otci zbrojařské impérium a v roce 1862 se oženil s půvabnou dvacetiletou Sarah Lockwood Pardee ( ?  1839 - 5. 9. 1922). Sarah byla vzdělaná, ovládala několik jazyků a na svou dobu velmi svobodomyslná. William se do ní zamiloval a rodinné idylce nic nebránilo. Jenže zanedlouho se začala vršit jedna tragédie za druhou.

Foto: Sgerbič/Creative Commons/licence 4,0 International

William Wirt Winchester na dobovém portrétu

Tragická posedlost Sarah Winchesterové

15. června 1866 se manželům narodila dcerka Annie Pardee Winchester, která však zemřela o pouhý měsíc později na těžkou formu podvýživy, která souvisela s jejím střevním katarem - je to těžký paradox, že v rodině jednoho z největších boháčů své doby zemřelo dítě hlady. Pro manžele to byla nejtvrdší rána a dalšího potomka se jim nepodařilo počít. Série tragédií, které Sarah měly potkat, však pokračovala - v rozmezí jednoho roku (1881) ztratila svou matku, tchána a nakonec svého manžela Williama, který zemřel na tuberkulózu. Zanechal jí velké dědictví a vlastnictví ve výši 20 milionů dolarů v polovině zbrojní společnosti, což z ní v té době učinilo jednu z nejbohatších žen ve Spojených státech.

Foto: Taber Photographic Co./Wikimedia Commons/ volná licence

Ručně tónovaná ambrotypie Sarah Winchester z roku 1865

Po tragických ranách osudu Sarah do smrti důsledně nosila jen černé šaty. Začalo se šuškat, že se tragédie promítají do její psychiky - že začíná bláznit. Začala vyhledávat spiritisty, účastnila se seancí a snažila se vyvolat duchy svých drahých zesnulých. V Bostonu se setkala se spiritistou, který se pochybně živil jako médium. Při seanci skrze něj údajně promluvili lidé zastřelení slavnou opakovací puškou. „Budete pronásledována dušemi všech, kteří byli zabiti winchesterovkou.“ řekl psychicky labilní Sarah spiritista a pokračoval: „Pro sebe a tyto ztrápené duše postavte dům. Ať zůstanou uvnitř a nikdy se nedostanou ven. Pokud duším neposkytnete místo, ze kterého nebudou moci uniknout, stihne vás stejný osud jako manžela a dceru.“

Dům pro duchy nesmí být nikdy dokončen!

V roce 1884 se Sarah přestěhovala z Nové Anglie do zemědělské oblasti v kalifornském Santa Clara Valley, kde koupila tehdy devítipokojovou nemovitost na pozemku o velikosti 162 akrů a začala stavět. Dostala tím údajně možnost požádat o odpuštění všech lidí, kteří byli zastřeleni winchestrovkou.

Foto: Žvást/Creative Commons /Atribution - Share alike 3,0/Unported licence

Pohled na Winchester Mystery House z levého rohu od vstupních dveří

Od roku 1886 do roku 1922 se z původně osmipokojového domu stala rezidence o rozloze.2230 metrů čtverečních. Winchesterová odmítla služby architekta a celý dům si navrhovala sama. Po nocích ve speciální „spiritistické“ místnosti, která byla na její příkaz zřízena v ještě malém domku jako první ze všech místností, komunikovala metodou automatického psaní s duchy zastřelených, kteří jí „radili“, jak stavbu vést a rozšiřovat.

Foto: autor neznámý/Wikimedia Commons/volná licence

Po zemětřesení v roce 1906 se zřítila nejvyšší věž (na snímku před zemětřesením) a několik vyšších pater. Dnes má dům už jen 4 patra.

Když byl dům podle Sářiných představ téměř dokončený, zasáhlo v roce 1906 Kalifornii zemětřesení, které dům poničilo. Zoufalá Sarah, která už ztratila všechnu soudnost, začala věřit, že zemětřesení vyvolala zloba duchů, protože dům byl takřka dokončený. A duchové prostě chtěli, aby se stavělo dál. Sarah ve svém spiritistickém pomatení uvěřila, že jakmile bude dům hotov, přijdou si pro ni a odvedou ji navždy.

Vydala další příkazy. Do již hotových pokojů a chodeb musely být přistavěny další a další místnosti, okna, dveře. Dům nesměl být nikdy dokončen a muselo se na něm pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Ani na minutu se práce nesměly zastavit. Povolávala další a další řemeslníky a dohlížela na stavbu svého „útočiště duchů“.

Foto: InSapphoWeTrust/Creative Commons/2,0 Generic licence

Jedno ze schodišť, vedoucích „do nikam“

Zazděné dveře, okna, která nikam nevedou i tajné chodby

V domě bylo vytvořeno 160 pokojů, 47 schodišť, 17 komínů, 13 koupelen a 6 kuchyní. V domě je na 10 000 oken, 52 světlíků a 2 000 dveří. Celá rekonstrukce stála tehdejších 5 milionů dolarů, v současné době je tato částka odhadována na 71 milionů dolarů

Sarah nechala v domě postavit mnoho zvláštností. Schodiště, která nikam nevedou. Plně vybavené a luxusně zařízené místnosti nechala zazdít. Mnoho dveří a oken nikam nevede. Při otevření se návštěvník dívá do zdi nebo do dřevěného obložení. Vstup do jedněch dveří končí pádem z osmi metrů do kuchyňského dřezu. V domě je také spousta bludišť, kde zabloudí i zkušení průvodci turistů. A to vše kvůli posedlosti Sarah Winchesterové.

Foto: Sgerbič/Crative Commons/4,0 Interntational

Okna, která vedou do zdi

V domě jsou navíc vybudovány tajné chodby, některé velké, některé jsou doslova jen „průlezy“ o průměru jednoho metru a dělají problém i současným pracovníkům. Toto vše bylo vystavěno Sarah na „zmatení“ duchů. Na stavbu majitelka dohlížela nepřetržitě, pokud nespala. Spala každý den v jiné ložnici, opět kvůli zmatení duchů. Po stavbě se pohybovala v černém závoji, pokud někdo zahlédl jen kousek její tváře, byl okamžitě propuštěn.

Foto: neznámý autor/Wikimedia Commons/Volná licence

Jediná dochovaná fotografie Sarah Winchesterové (1920)

Posedlost číslem 13

Poradili jí duchové, že třináctka je prokleté číslo? Sarah totiž byla číslem třináct posedlá. Sídlo má 13 koupelen, okna mají 13 skleněných tabulí, schodiště 13 schodů a dokonce na míru vyrobené odtoky v dřezech mají 13 otvorů. Palem, které lemují příjezdovou cestu, je 13, vstupní hala je rozdělena do 13 sekcí a 13 židlí stojí i v místnosti pro seance.

Oproti tomu v celém domě byla jen tři zrcadla. Legenda totiž praví, že duchové nenávidí zrcadla, protože pohled na jejich odraz způsobí jejich zmizení.

Foto: Larry Mcelhiney/CreativeCommons/4,0 International

Pokoj v pokoji - okna se otevírají do dalšího pokoje, kterým je tento obezděný

Jedním z nejpozoruhodnějších detailů domu jsou parkety. Jeden řemeslník na nich pracoval třicet tři let. Nedělal nic jiného, než je pokládal. Jsou vyrobeny z mahagonu, javoru, dubu a bílého jasanu, uspořádané v působivé mozaiky.

Podařilo se Sarah dosáhnout odpuštění duší zastřelených lidí?

V roce 1922 Sarah Winchesterová umírá ve spánku na srdeční zástavu a stavba se po 38 letech zastaví. Dům připadne její neteři a hned následující rok je bizarní budova zpřístupněna veřejnosti. Hned první týden se ztratil návštěvník ve spleti bludišť a chodeb a našli ho až za dva dny na pokraji dehydratace. Další podivné události na sebe nenechaly dlouho čekat - lustry se houpaly, světla rozsvěcela, jeden z průvodců utekl poté, co přísahal, že spatřil Sarah v jednom ze zazděných pokojů, kam nahlédl oknem.

Foto: 206Call/Creative Commons Atribution - Share alike 4,0

Winchester Mystery House má nepochybně své tajuplné kouzlo. Zvláště v noci.

Strašidelné jevy se mají v prapodivné rezidenci vyskytovat dosud. Návštěvníci nalézají na fotkách podivné šmouhy a postavy, ozývá se zvonění zvonečků pro personál, nebo je slyšet vrzání koleček vozíku, na kterém se Sarah na sklonku života pohybovala. Výtah se sám rozjíždí a zastavuje.

Byla Sarah Winchesterová pouhou ubohou pomatenou milionářkou, která podlehla spiritismu, nebo v tom bylo něco víc? Na tuto otázku se zřejmě odpovědi nikdy nedočkáme. Mysteriózní dům rodiny Winchesterů však přitahuje a láká návštěvníky a je jakousi smutnou tečkou za smutným osudem rodiny Winchesterů.

Na motivy příběhu domu Winchesterových byl v roce 2018 natočen film Winchester: Sídlo démonů (Winchester) s Helen Mirren v roli Sarah.

zdroje:

časopis Enigma

časopis Enigma speciál

Historicmysteries.com: Winchester Mystery House: A Bizarre History

Wikipedia.org

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz