Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vzpomínáte na Čáryfuka? Geoffrey Bayldon se dožil 93 let, byl homosexuál a odmítl roli Pána času

Foto: Jeremy Crawshaw/Creative Commons Attribution - share alike 2,0

Když na naše obrazovky vtrhl dětský seriál o výstředním a zapáchajícím kouzelníkovi, který „přicestoval“ z 11. století spolu s věrnou ropuchou Touchwoodem, bylo to dílko určené primárně pro děti. Jenže vykulený a roztržitý čaroděj uchvátil i dospělé.

Článek

Zrození Čáryfuka (v originále Catweazle) se datuje do let 1970-1971, kdy 26 dílů seriálu z pera britského scenáristy Richarda Carpentera okamžitě zaznamenalo neskutečnou popularitu. V Austrálii způsobil smradlavý cestovatel časem hotový poprask, ve všech zemích vznikaly početné fankluby, které ostatně existují dodnes. U tak starého seriálu je to vlastně až neskutečné.

Foto: Wegavision/Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Jeden z mnoha obchodů „U Čáryfuka“ - tento z Německa

Umolousaný špinavec, který je fascinován naší technikou a dělá samé blbosti, byl u nás odvysílán v roce 1987 ve Studiu Kamarád, pak v Magionu, v pořadu Vega, pořád dokola.

Tačúde, kam zase lezeš? No, co mi povíš!!!

Excelentní dabing Ferdinanda Krůty postavu Čáryfuka ještě „zvelebil“. A hlášky zmateného mága zlidověly. I ona „postava“ jeho věrného ropušího kamaráda Tačúda (Touchwooda), nebo Edwarda (Mrkve!). Napadlo však někdy někoho, jak asi Čáryfuk vypadá v civilu? Čili - když se umyje, navoní, převleče, oholí, učeše a vyjde z maskérny proměněný zpět v člověka? Kdo ho vlastně hrál?

Foto: JBWiki/Creative Commons Attribution - share alike 2,0

Geoffrey Bayldon v Jamesi Bondovi

Geoffrey Bayldon byl v Británii (a nejen tam) velice populární herec. Na svém kontě má více než sto rolí. Objevil se třeba v sérii o Růžovém panterovi nebo v Jamesi Bondovi. A také mohl být jedním z Pánů času (Doctor Who). Kdo byl Geoffrey Bayldon?

Budoucí herec se narodil 7. ledna 1924 v anglickém Leedsu. Tatínek se živil jako krejčí a matka byla učitelka. Velice výmluvná a akurátní Mary četla Geoffreymu neustále pohádky a příběhy. Z nich chlapec doslova nasával všemožné hrdiny anglického folkloru - Robin Hood, Ivanhoe. A začal vyprávět. Povídal celé dny, vybájil si vlastní světy, měl ohromnou fantazii, kterou později zúročil právě v rolích různých postav pro dětské diváky.

Když vychodil školu, objevil se v něm další talent - jeho učitel zjistil, že původně nesmyslné čáry a čmáranice, které za sebou všude trousil, nejsou pouhé kresbičky, ale architektonické projekty. A perfektní. Běžel s tím za překvapenými rodiči a ukázal, že má mladík neuvěřitelné prostorové vnímání a vidění. Doslova je donutil, aby syna dali studovat architekturu. Geoffrey Bayldon tedy kývl a nastoupil na College of Architecture v Hullu. Studium mu však přervala válka. Vytáhlý a hubený mladý muž byl povolán do služby na letiště RAF v Yorkshiru.

Foto: Ian Wegg (talk)/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Geoffrey v roce 2009

Jenže byl tak trochu nemotora, zkrátka „kopyto“. Pustit ho do nějakého letadla se rovnalo sebevraždě, natož aby bojoval! To si velitelé neuměli ani představit, zvláště, když ho málem zavřeli za sabotáž. Jenže Geoffrey rozhodně nic nesabotoval, jen si hrál s nějakým ventilkem, až málem způsobil výbuch celého letadla. Byl tedy „odklizen“ do uměleckého souboru, se kterým objížděl základny a bavil vojáky zpěvem. A ukázalo se, že umí zpívat krásně. Začalo ho to všechno bavit - scénky, hraní, zpěv.

V roce 1947 se proto přihlásil na divadelní školu. A následovala docela hvězdná divadelní kariéra, hrál přímo ve Stratfordu v Shakespearových hrách, následoval Birmingham, od divadla nebylo daleko k prvním filmovým rolím. Spíše roličkám. Díky svojí specifické fyziognomii už od pětadvaceti let hrál vesměs staré muže. „Vypadal jsem vždy jako starý muž. Už jako dítě jsem byl vrásčitý stařec,“ povzdechl si jednou. Jeho „stáří“ umocňoval ještě typický Bayldonův hlas - klokotavý a občas skřehotající.

Foto: DrWhoFandom/Creative Commons Attribution - share alike 3,0

Spin-off Doctora Who

A mohl se zapsat do dějin seriálů úplně jinak, než jako páchnoucí kouzelník. V roce 1963 mu totiž byl nabídnut „svatý grál“ britských herců - postava Doctora Who (Pán času). Měl být prvním Doktorem. Jenže mu bylo třicet let a nelíbilo se mu, že by hrál staříka, který zachraňuje svět. Odmítl a prý toho nikdy nelitoval, i když… Přiznal, že to byly jen takové řeči. „Kdybych věděl, co z toho bude, rozhodně bych naskočil. Naskočil bych do Tardis. Pozdě!“

Nakonec si přece jen zahrál po boku Čtvrtého Doktora, kterého hrál Tom Baker. A bylo mu nakonec umožněno se Doktorem stát - v jednom ze spin-off filmů tohoto skvělého britského seriálového počinu. V roce 1969 ho oslovil Richard Carpenter pro roli Čáryfuka. Je až úsměvné, jak okamžitě Geoffrey Bayldon na nabídku kývl - prý mu smlouvu vyrval z ruky a zařval, že ji klidně podepíše vlastní krví! Přitom se jednalo o postavu daleko starší, než měl být Doctor Who. Už si zkrátka nedovolil odmítnout. A udělal dobře.

Foto: Soundeffects/Creative Commons Attribution - share alike 4,0

Čáryfuk

Jeho pomatený čaroděj byl úžasný (ač se samozřejmě nelíbí všem, někomu vždy lezl tak na nervy, že při jeho spatření na obrazovce se ihned televize vypínala!). Geoffrey Bayldon se do role úplně položil. Vymyslel jeho typický hnědý oděv (nebo co to bylo), v maskérně trávil dlouhé hodiny, improvizoval, nedržel se scénáře, vkládal do role svoje vlastní hlášky a všichni ho nechali být, protože tím původně ani ne moc vtipného Čáryfuka velice pozvedl. Dílo bylo vypuštěno do světa a děly se věci.

Bayldon byl rázem obrovskou mezinárodní hvězdou, byl zavalen dopisy, žádostmi o autogram. A děti si ho s rolí ztotožnily - nebyl Geoffreyem, byl prostě Čáryfukem. „Dostal jsem spoustu dopisů od dětí, na obálce bylo třeba moje jméno napsané rodiči, ale uvnitř byl dopis pro Čáryfuka. Bylo to neskutečné a krásné…“

Foto: Evan Moss/Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Svět Doctora Who

Zúčastňoval se celé roky srazů fanklubů svého kouzelníka, neváhal cestovat po celém světě. A po seriálu (samozřejmě i před ním) dostával samé krásné nabídky na role sice malé, ale ve slavných filmech a seriálech po boku hereckých velikánů. Mohli jsme ho vidět například v Dobrodružství Černého bleska, Space: 1999, Všechny velké a malé bytosti, Bergerac, Návrat Sherlocka Holmese, Vraždy v Midsomeru, Zkáza Titanicu, Dracula, Nejdelší den, Král Krysa, Casino Royale, Panu učiteli s láskou, Dům smrti, Růžový panter znovu zasahuje, Pantoflíček a růže, Dámy v letech, Peak Practice.

Dělal pořady pro děti v britské televizi, velice populární vědecké a historické série. Objevil se i v Pevnosti Boyard, kde si zahrál Profesora kladoucího záludné otázky. Hrál vlastně pořád, do nesmírně vysokého věku, poslední televizní vystoupení Geoffreyho Bayldona se datuje do roku 2010. Proslul i jako zpěvák, svým specifickým hlasem byl nezaměnitelný.

Foto: Fandom/Creative Commons Attribution - share alike 3,0

Geoffrey Bayldon

Bayldonův soukromý život byl velice jednoduchý - od šedesátých let sdílel společnou domácnost s jednou osobou. S mužem. Novozélandský herec Alan Rowe, který se také prosadil v seriálech (Robin Hood, Doctor Who a další), se stal životním partnerem Geoffreyho Bayldona. Alan zemřel v roce 2000 ve věku 74 let, což Geoffreyho naprosto zlomilo. Nikdy už si nikoho nenašel a sedmnáct let byl sám. „Alana nikdo nemůže nahradit. Ani bych to nikomu neudělal. Nebudu si hledat nějakou lásku na stará kolena. Jsem starý. A on byl mou polovinou. Mám rozervané srdce,“ řekl.

Nikdy nikomu svůj soukromý život a sexuální orientaci „necpal“, jak je to nyní občas k vidění. Prostě žil s mužem. Na škrobenou Británii to v té době bylo sice nevídané, ale možná právě proto, že neměl potřebu troubit vše do světa, to vůbec nikdo neřešil, i když to všichni věděli. Alan mu zemřel v náručí z blíže neurčených důvodů. Stejně tak se neví příčina smrti Geoffreye Bayldona.

Zemřel v požehnaném věku 93 let, 10. května 2017.

Zpracováno podle:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz