Hlavní obsah
Jídlo a pití

Není to jen dochucovadlo polévek: Majoránka uleví od ucpaného nosu a pomůže s nespavostí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Autor: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Majoránku zahradní má doma ve své zásobě koření snad každý. Tato bylinka se však dá využít nejen jako koření a dochucovadlo polévek, ale také jako účinný tišící prostředek pro nervovou soustavu.

Článek

O majoránce se traduje, že dokáže vyléčit všechny lidské žaly a trápení. Dokonce prý zahojí zlomené srdce po nešťastné lásce. Až se tedy budete příště cítit pod psa, vzpomeňte si na tuto bylinku. Poradí si totiž s rozčilením, stresem a s pocity slabosti. Dále pak člověku pomůže i při nespavosti. Majoránka má bohatou historii, která sahá až do starověku.

Byla známá a ceněná již ve starém Egyptě a Římě. Do Evropy ji přivezli křižáci z Jeruzaléma. Ve středověku bylo běžné, že ženy pěstovaly majoránku v květináčích na oknech. Majoránka je nenáročná jednoletá (výjimečně víceletá) bylina, která dorůstá výšky 20 až 30 cm. Daří se jí na slunných místech a lze ji pěstovat v truhlíku za oknem, na terase nebo v zahradě. Sklízí se dvakrát až třikrát do roka a využívat se mohou lístky i mladé květy.

Léčí rýmu i nachlazení

Jedná se též o vynikající bylinku pro ženy, protože dokáže upravovat menstruační obtíže. Kromě toho podporuje i laktaci, takže se jedná o skvělou volbu pro novopečené maminky. Majoránka má rovněž blahodárný vliv na činnost žaludku a střev. Ulevuje totiž od nepříjemného nadýmání a bolestí břicha.

Obecně pak podporuje a zlepšuje činnost trávicí soustavy. Jistě i proto se bez ní neobejde spousta tradičních pokrmů české kuchyně. A to není ještě zdaleka všechno. Majoránka je skvělý přírodní lék při nachlazení i rýmě a jiných neduzích spojených s dýchací soustavou, tedy i s astmatem.

Čaj proti nadýmání i uvolňující olej

Vy si z ní doma můžete uvařit třeba čaj, který vám přinese úlevu při nadýmání. Ten připravíte tak, že do šálku nasypete lžičku sušené bylinky, zalijete vroucí vodou a po pouhých 3 minutách louhování scedíte. Kromě bolavého břicha vám majoránkový čaj uleví i od různých ran na duši a úzkosti.

Do 100 ml kvalitního za studena lisovaného oleje vmíchejte přibližně 4 lžíce čerstvě nasekaných majoránkových lístků. Sklenici poté nechte stát po dobu 1 měsíce na teplém místě. Posléze pak olej přeceďte, slijte do lahvičky z tmavého skla a používejte k promasírování zatuhlých míst. Olej bolavé svaly uvolní.

Recept mojí babičky: Mast na rýmu

  • V misce si smíchejte 4 lžíce drcené majoránky spolu s 2 lžícemi vinného octa a nechte hodinu odležet pod pokličkou.
  • Následně přidejte 2 lžíce másla a vše nechte zahřívat 10 minut ve vodní lázni. Hotovou mast přeceďte a slijte do dózičky.
  • Poté uchovávejte v lednici a do 4 týdnů spotřebujte.
  • Mastičkou si potírejte okolí nosu při rýmě.

Majoránku je možné přidávat také do koupelí. Uvolněné aroma je prospěšné pro vaše dutiny i dokáže uklidnit rozbouřenou mysl. Majoránková koupel také uvolní bolavé svaly, takže pokud sportujete nebo fyzicky hodně pracujete, určitě vyzkoušejte.

Zdroje: rxlist.com, deník.cz, webmd.com, vlastní zkušenost a dotazování od bylinkářky Janky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz