Článek
Teploty se teď hodně mění. Přes noc padají pod nulu, ale přes den se otepluje. To ale neodrazuje bruslaře, kteří míří na zamrzlé rybníky a jezera. Není se čemu divit - je to nádherný zážitek a nemusíte platit vstupné jako na zimním stadionu. Můžete si jít zabruslit, kdy se vám zachce. Musíte ale být hodně opatrní, protože je to nebezpečné, píše web VimeVic.cz.
Bruslení v přírodě milují děti i dospělí. Jenže záchranáři varují před jednou důležitou věcí- je to jedna z nejnebezpečnějších zimních aktivit. Není to totiž jako třeba ve Skandinávii, kde mají všechno perfektně zařízené. Na zamrzlých plochách tam najdete lavičky na přezouvání i upravené dráhy pro bruslaře. A hlavně - mrzne tam pořádně, klidně i dvacet pod nulou, takže je led skutečně pevný.
V Česku je situace úplně jiná. Počasí se často střídá a led může být nebezpečný. Když se pod někým prolomí, může to mít tragické následky. Ale nebojte se, dá se tomu předejít. Hasiči právě zveřejnili nové rady, jak si užít bruslení v přírodě a přitom zůstat v bezpečí.
Když jdete bruslit, myslete na základní pravidlo 5, minus 5, 10
První věc, kterou musíte udělat před vstupem na led, je změřit jeho sílu. Hasiči doporučují vzít si s sebou tyč s hrotem a led prorazit. Každý bruslař by měl mít takovou tyč ve své výbavě. Podívejte se také na povrch ledu. Pokud nevidíte žádné praskliny, bubliny ani nečistoty, měl by dospělého člověka udržet už šesticentimetrový led. Chcete-li bruslit, potřebujete aspoň osm centimetrů. A kdybyste chtěli na led vjet autem? To už musí být led silný 20 až 25 centimetrů.
Zapomněli jste si vzít tyč na kontrolu ledu? Nic se neděje. Stačí najít kámen, vyhodit ho do výšky a poslouchat, jak dopadne na led. Můžete také použít jednoduché pravidlo, kterému se říká 5, minus 5 a 10. Jenže jak ho používat? Je to snadné - když mrzne pět dní v kuse na minus pět stupňů, led by měl být silný deset centimetrů, vysvětluje web VimeVic.cz. Pozor ale - tohle funguje jen na rybnících a jiných stojatých vodách.
Když se led prolomí, hlavně nepanikařte!
Prolomil se pod vámi led? Zachovejte klid a rychle jednejte. Ano, je to těžké a snadno se to radí, ale věřte, že to nezbytné proto, abyste se zachránili a nedošlo ještě k větším potížím. Snažte se vrátit na pevninu přesně tam, odkud jste přišli. Na této straně byl led ještě před chvílí bezpečný. Při lezení z vody se musíte plazit po břiše. Když se rozložíte na větší plochu, led vás spíš udrží.
Nemůžete-li se dostat ven sami, potřebujete pomoc. Nejbezpečnější je, když vám někdo podá dlouhou větev ze břehu. Pokud vám nikdo nemůže pomoct ze břehu, musí přímo na led. Zachránce by si měl lehnout a plazit se k vám. Nejlepší pomůckou je žebřík - váha se na něm dobře rozloží a můžete se ho chytit.
Zdroje: VimeVic.cz, autorský text