Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

V autobusu jsme se pohádali kvůli řízkům. Dnes spolu máme dítě a společný účet

Foto: Freepik

V autobuse se pohádali kvůli řízkům. Jde o příběh, který by většina lidí považovala za školní frašku – hádat se uprostřed dnů, kde je největším rizikem chybějící svačina, není zrovna scénář na Oscarovou komedii. Jenže… když jde o řízky..

Článek

Kdo by si pomyslel, že spor o jídlo může vést až k dětské postýlce a společnému internetovému bankovnictví? Dnešní článek vám nabídne praktické tipy, jak přetavit každou malou hádku v příležitost pro vztahový růst a lepší společné soužití – a to podle unikátních zahraničních studií, které v Česku skoro nikdo nezná. Možná vás překvapí, kolik vědeckých rad existuje ke zvládání sporů o každodenní drobnosti jako jsou topinky, řízky a zbytky salátu!

Když řízek dělá rozbroje: Hádka v autobusu jako začátek něčeho většího

Tender řízek v rohlíku, napjatá atmosféra, dva lidé a jeden autobus plný svědků. Kdo by řekl, že nevinná svačina může rozdmýchat vášně větší než derby pražských „S“?

Konflikty v dopravě jsou běžné, ale málokterý se točí kolem jídla. Ne každá hádka o pečené maso však skončí špatně. Někdy totiž může začít něco docela jiného.

Znáte to? Vytáhnete řízek z alobalu, když v tom: „Tys mi to ukousl moc!“ Začíná malá válka o něco většího než jen kus masa.

Veřejná doprava není vhodné místo pro rodinné hostiny – zvlášť když se řídíte heslem „kdo dřív přijde, ten dřív sní“. Každý řízek má své hranice a jeden neopatrný pohyb může způsobit třecí plochy ostřejší než strouhanka na povrchu.

Naše hlavní postavy, zatím anonymní jedlíci řízku, začínají vedle slin také vylučovat adrenalin. Autobus se mění v oktagon a řízek v ohnisko sporu. Prvotní hádky na veřejnosti často dovedou překvapit i pozorné spolucestující – čekali loudalé, dostali reality show zdarma.

Že z hádky kolem řízku může být základ dlouhodobého štěstí? Překvapivé, že? Podle jednoho vtipného průzkumu v Anglii se páry, které spolu vedou malé spory, nerozcházejí tak často. Hádka je vlastně forma „údržby vztahu“ – čistí vzduch lépe než vinobraní.

Dokonce i „řízkové války“ mají svá pozitivní vedlejší účinky. Například test trpělivosti: kdo přežije hádku o řízek v MHD, toho nerozhodí už ani tchyně. Navíc vědcům prý vyšlo, že po jídle dochází k většímu uvolnění emocí.

Zasmát se sami sobě, když všichni kolem mlčí nebo koukají, jak padá krusta na sedačku, to chce odvahu. A právě tahle odvaha se často promění v lásku. Nebo aspoň ve společný účet.

Překvapivé rady pro vztahy podle amerického výzkumu: Řízek léčí, když víte jak

Američané nedávno přišli s novou terapií řízkem. Podle týmu z Minnesoty páry, které sdílí jídlo – hlavně oblíbené, dětinské pokrmy – jsou k sobě milejší a upřímnější. Funguje prý hlavně sdílení „zakázaných“ kousků, přesně těch, o které u autobusu padla první hádka.

Tři tipy z vtipného výzkumu:

  • Nehrabat do cizího řízku bez svolení.
  • Dělit se, i když máte hlad.
  • Brát konflikty s humorem – často nedojde ke krachu, ale k pobavení.

Naopak neradí: mlčet a dusit to v sobě. Emoce (a tuky) se mají sdílet, ne skladovat.

Ne každý vztah začal řízkovou válkou v autobuse. Ale díky vědě už víme, že delikátní maso může být začátkem společného života. Jen si občas dejte pozor, kdo si vezme poslední sousto!

Dítě, společný účet a co nám hádka dala: Vztahové tipy, které jinde nenajdete

Nikdo si ráno neřekne: „Dneska se pohádám v autobuse kvůli řízku a za pár let s tím člověkem budu mít dítě!“ Osud je ale nevyzpytatelný, a někdy nás i malicherná hádka dovede k velkému životnímu dobrodružství.

Společné finance nejsou pro slabé povahy, usmiřování může být disciplína na olympiádu a humor? Bez toho by společný účet i lednička byly často prázdnější než naše trpělivost.

Dva lidi, jedno konto – to zní skoro jako začátek špatného vtipu. Říká se, že láska prochází žaludkem, ale účet se obvykle prochází mobilem.

Nejlepší trik? Dohodnout si pravidla, než peníze začnou mizet rychleji než řízky na rodinné oslavě. Využít tabulku výdajů, kam si oba zapíšou, kolik dali za společné nákupy, nebo zvolit speciální aplikace pro páry (v USA frčí například Splitwise nebo Honeydue).

Častá chyba je, když jen jeden ví, kolik peněz je na účtu. Nastavit si jasné limity pro osobní výdaje pomáhá předejít tiché domácnosti, která vznikne, když jeden koupí nový mixér a druhý to zjistí až z výpisu.

Vedle společného účtu doporučují zahraniční páry i každý svůj menší účet na „tajná přání“ – ušetří to spoustu hádek i překvapení při Vánocích. Pokud chcete inspiraci, zkušenosti najdete v online diskuzích českých maminek o tom, jestli společný účet ano, nebo ne.

Kreativní usmiřování: Inspirace z Japonska, Švédska a od britských komiků

Je po hádce? Ukažte fantazii! V Japonsku je běžné posílat omluvné bentó – krabičku s jídlem, kde mezi rýží číhá smajlík z řasy. Švédové volí „fika“, společné kafe a sladký dortík – protože kdo se mračí u skořicového šneka, ztrácí body.

Britové jdou ještě dál. Když už je oheň na střeše, sáhnou pro humor – komiks na lednici, vtipný vzkaz v e-mailu, nebo přepíší poselství na nákupní seznam: „Kup řízky. A jednu náruč smíru.“

Pokud byste chtěli také zkusit něco neotřelého, napište partnerovi malý vzkaz přímo na obal jeho oblíbeného jídla – kombinace jídla a humoru je téměř neprůstřelná.

Humor jako pojistka vztahu: Malé hádky a velké smíchy v každodenním životě

Smích je lepidlo, které drží vztahy pohromadě, dokonce i po hádkách o smaženou nebo pečenou variantu. Vztahy, kde se lidé umí zasmát sami sobě, vydrží i silnější bouřky.

Osvědčilo se vnímat konflikt s nadhledem: „Pamatuješ, když jsme se hádali o řízek? Teď řešíme plínky a hypotéku, řízek byl vlastně pohoda.“ Někteří páry si vedou deník absurdních hádek – doma i na cestách pak stačí přečíst pár zápisů a hned je jasné, že život je moc krátký na to být naštvaný.

Nezapomeňte, že společný smích je návykový. Doma zavádějí „hádací pravidla“: každy názor musí být podán s vtipem nebo v rýmovaném verši. Zkuste to – hádky budou kratší a dny veselejší! Cílem téhle lehce potrhlé fejetonové historky je jediné – pobavit vás, rozesmát, a snad i lehoučce inspirovat k novému pohledu na partnerské šarvátky. Protože hádat se kvůli jídlu je normální, ale proměnit to v rodinné štěstí? To už je skoro umění!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz