Hlavní obsah

EStBák na chatě: Noční můra sousedů, která nebere konce

Foto: PIKANTNOSTI (nejen) SLAVNÝCH /chatgpt.com

eStBáci na chatě.

Bývalý estébák získal chalupu naší tety, kterou režim zavřel. Teď tam s kumpány chlastá, ruší klid, jezdí po cizích cestách a vyhrožuje, že má kontakty. Myslí si, že pravidla pro něj neplatí. Ale doba estébáků skončila – je na čase mu to připomenout

Článek

Někdo jezdí na chatu odpočívat, užívat si klid přírody, dát si kafe na zápraží a zdravit sousedy. A pak jsou tu ti druzí. Ti, co si myslí, že si mohou dovolit cokoliv, protože kdysi patřili k těm, kdo tahali za nitky. Že zákony platí jen pro ostatní. A že staré známosti jim zajistí, že se nikdy nemusí chovat jako slušní lidé.

Naší noční můrou je bývalý estébák, který „svou“ chalupu získal za doby, kdy sloužil režimu. Jenže ta chalupa nebyla jeho – patřila naší tetě, kterou tehdejší mocenský aparát zlikvidoval. Zabavili její majetek, jako to tehdy dělali lidem, kteří měli jiný názor. A tak se naše rodinné dědictví dostalo do rukou člověka, který byl součástí toho odporného soukolí.

A jak si toho „váží“?

Hluk, alkohol a pocit nadřazenosti

Když přijede na chatu, víme, že o klidu si můžeme nechat jen zdát. Hned první večer se objeví jeho „parta“ – stejně jako on, bývalí komunističtí aparátčíci, kteří mají pocit, že svět se pořád ještě řídí podle jejich pravidel. Začne se chlastat, hulákat, hulit doutníky a vyprávět historky, jak „to tenkrát bylo“. A když už mají dost, začnou si hrát na pána celého okolí.

Jezdí si, kudy se jim zlíbí, i když přes naši cestu nemají žádné právo. Tvrdí, že „tady vždycky jezdili“, tak proč by se měli ptát? Část jeho chalupy dokonce stojí na našem pozemku, ale na nějaké dohody kašle. A když se ozveme? Přijdou výhrůžky. „Já mám pořád kontakty. Já vás zruším.“

Typická estébácká taktika – strach, nátlak, pocit neohroženosti.

Jenže doba, kdy tohle fungovalo, je dávno pryč.

Jak si poradit se sousedem, který si myslí, že mu patří svět?

Každý, kdo má chatu, ví, že dobré sousedské vztahy jsou základ. Ale co dělat, když máte vedle sebe někoho, kdo si myslí, že pro něj pravidla neplatí?

Tady je pár základních rad, jak se s takovým problémem vypořádat:

Nenechte se zastrašit – estébácké „kontakty“ už dávno nic neznamenají. To, že někdo dřív někoho znal, ještě neznamená, že dnes může všechno.
Hlídejte si své právo – nemá věcné břemeno na cestu? Nemá právo jezdit. Jeho chalupa stojí na vašem pozemku? Můžete to právně řešit.
Všechno dokumentujte – natáčejte jeho výhrůžky, foťte auta parkující na vašem pozemku, zapisujte incidenty.
Obraťte se na úřady – hygiena, policie, stavební úřad – když si myslí, že je nad zákonem, je třeba mu připomenout, že tomu tak není.
Spojte se se sousedy – pokud ruší jen vás, je to nepříjemné. Ale pokud se ozvou všichni, už se s tím něco dělat dá.

Minulost ho neochrání. Pravidla platí pro každého.

Naše rodina o tuhle chalupu přišla kvůli zvůli režimu. A dnes ji obývá někdo, kdo tehdy sloužil tomu systému, a teď si myslí, že se k lidem může chovat stejně jako dřív. Jenže tahle doba je pryč. Svět už nepatří estébákům a jejich kumpánům. A je načase, aby to pochopili.

Bohužel i takovéto příběhy k životu patří.

Držte se a nevzdávejte boj.

Vaše další příběhy čekáme na instagramu zde.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz