Hlavní obsah
Knihy a literatura

48 zákonů moci: Kontroverzní kniha, která je až příliš manipulativní

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash
13. 11. 14:15

Oficiální reklama na knihu zní „amorální, lstivá, bezohledná a poučná“. To naznačuje, že kniha bude velmi kontroverzní. A také že ano, protože kniha pojednává o brutálních manipulačních taktikách.

Článek

Kniha 48 zákonů moci od Roberta Greenea se zabývá mocí a manipulací. Tento bestseller je z roku 1998 a hned zaujal čtenáře svými myšlenkami. Greene v každé kapitole představuje samostatný zákon a odhaluje strategie, které v historii formovaly vůdce.

Proč je 48 zákonů moci zakázáno ve věznicích?

Lekce z knihy 48 zákonů moci od Roberta Greenea jsou považovány za natolik nebezpečné, že byla kniha v některých amerických věznicích zakázána, aby její principy nemohli vězni využívat. A to z důvodu případného útěku nebo aby naučené principy neaplikovali, až vyjdou na svobodu.

Co se v knize například dozvíte?

Jak název knihy napovídá, najdete zde 48 „zákonů moci“. Některé jsou zajímavé, ale některé jsou vyloženě nemorální. Pojďme se na některé z nich podívat.

Nikdy nezastínit mistra

Nikdy se nesnažte svého mistra trumfnout ani příliš nepředvádějte své schopnosti. To v něm totiž vyvolá pouze strach a nejistotu a může mít pocit, že ho ohrožujete. Pokud se to stane, můžete si pravděpodobně hledat novou práci.

Nikdy příliš nedůvěřujte přátelům, naučte se využívat nepřátele

Může se to zdát paradoxní, ale přátel byste se měli bát více než nepřátel. Přátelé mohou být skvělí, ale také se mohou stát závistivými a zradit vás, pokud polevíte v ostražitosti.

Přimějte ostatní, aby za vás udělali práci, ale vždy si připište zásluhy

Přimět ostatní, aby za vás udělali práci, je skvělý způsob, jak ušetřit čas a námahu. Nemá smysl dělat sám něco, co může udělat někdo jiný. Naučte se, jak získat lidi na svou stranu, a vzít si za to zásluhy.

Objevte slabinu

Každý člověk má nějakou slabinu, kterou můžete využít. Slabým článkem může být něco, čím si není jistý, nebo nějaká touha, která na něj má nadměrný vliv. Jakmile tuto slabinu najdete, můžete ji využít ve svůj prospěch. Pamatujte si, že emoce zatemňují rozum a neovladatelné emoce mohou mnoho lidé svést na úplně jinou cestu.

Nikdy nepůsobte příliš dokonale

Dokonalost vyvolává závist. A závist vytváří tiché nepřátele. Je lepší tedy pravidelně odhalovat své nedostatky, abyste vypadali podobně jako ostatní lidé.

Četli jste tuto knihu? A co vás na ní nejvíce zaujalo? Napište mi do diskuze!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz