Článek
Když v roce 1951 zazněla v Mnichově první slova Svobodné Evropy „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa…“ stal se tento okamžik symbolem naděje pro mnoho lidí za železnou oponou. Nyní tento symbol svobody čelí hrozbě ukončení činnosti.
Rádio je prý plné levičáků
Rádio, které si před rokem 1989 ladily tisícovky Čechoslováků, totiž čelí hrozbě uzavření. Elon Musk, který aktuálně stojí v čele Úřadu pro efektivitu státní správy, totiž ve svém příspěvku na síti „X“ vyzývá k ukončení stanice. Podle něj je Evropa svobodná a rádio je plné radikálních levicových bláznů. Ve svém příspěvku Musk také argumentuje tím, že rádio nikdo neposlouchá a že stanice ročně spolkne miliardu dolarů. Smutným paradoxem pak zůstává, že o „svobodné“ Evropě a „levicových bláznech“ mluví člověk, který zcela nepokrytě hajloval na inauguraci prezidenta Trumpa.
Svobodná Evropa pomohla zbourat „železnou oponu“
Co Rádio Svobodná Evropa znamenala pro Čechoslováky? Před rokem 1989 strašně moc. Společně s Hlasem Ameriky to byl v podstatě jediný zdroj informací o tom, co se reálně dělo nejen v tehdejším Československu, ale také ve světě. RFE/RL rozhodně přispěla k pádu komunistického režimu. Už třeba jenom tím, že rádio informovalo o dění na Národní třídě v listopadu 1989. Česká redakce rádia však vznikla už pár let po druhé světové válce.
Peroutka jako první ředitel
U zrodu českého oddělení stál legendární novinář Ferdinand Peroutka, který ho vedl v letech 1951–1961. V těchto bouřlivých časech se Svobodná Evropa rozrostla do skutečné mediální síly – vysílala v desítkách jazyků a týdně odvysílala přes 500 hodin programů na krátkých vlnách. Jejím cílem bylo přinášet pravdivé informace o politické, hospodářské, sociální a kulturní situaci v zemích pod nadvládou komunistických režimů.
Komunisté chtěli rádio zničit
Mnichovská redakce se také stala terčem útoku. Ten zrealizovala rumunská tajná služba, nicméně atentát navrhoval i československý agent kapitán Minařík. Ten byl v roce 1969 vyslán komunistickou StB jako redaktor – agent do Mnichova, aby v československé redakci získával informace. Komunisté chtěli rádio zničit. Dnes chce to samé hajlující Musk.
Končí symbol svobody v Evropě?
Rádio Svobodná Evropa je symbolem svobody nejen pro obyvatele zemí bývalého východního bloku, ale i pro současné obyvatele zemí s autoritářským režimem. Rusko například zařadilo v roce 2024 stanici na seznam „nežádoucích organizací“. To, že chce tento symbol svobody zrušit člověk zdvíhající pravici před kamerami celého světa, je více než na pováženou.