Článek
Když se řekne „závislost“, většina lidí si představí alkohol, cigarety nebo drogy. Nikdy by mě ale nenapadlo, že se dá být závislý na něčem tak obyčejném, jako je nosní sprej. O lidech s jakoukoliv závislostí jsem měl stereotypní představu. Myslel jsem si, že to na nich musí být vidět na první pohled. Jenže závislost na spreji je jiná. Plíživá, nenápadná, ale o to zákeřnější.
Nosní sprej – každodenní nutnost
Moje partnerka ho měla vždycky po ruce. Ať jsme jeli kamkoliv, třeba jen na víkend, její hlavní starostí byly dvě věci: nabíječka na telefon a sprej do nosu. A to i ve chvílích, kdy neměla rýmu. „Pro jistotu,“ říkala. Dlouho jsem to považoval za běžný zvyk. Něco, co prostě potřebuje. Jenže pak jsem si začal všímat, že bez něj nevydrží ani jednu noc. Když sprej náhodou zapomněla, byla schopná zrušit víkend a jet domů.
Když jí sprej došel, byla nervózní, podrážděná, neschopná myslet na cokoliv jiného než na to, kde sežene další. Najít otevřenou lékárnu se v tu chvíli stalo nejdůležitějším úkolem dne. Nešlo už samozřejmě o rýmu, šlo o závislost. A ta byla silnější, než jsem si kdy dokázal představit.
Závislost může vzniknout už po týdnu
Nosní spreje s dekongestanty (účinné látky jako xylometazolin nebo oxymetazolin) fungují na jednoduchém principu – stáhnou cévy v nose, čímž okamžitě uvolní dýchací cesty. Jenže pokud se používají příliš dlouho, účinek se začne vytrácet a nos se paradoxně ucpe ještě víc. Řešením je pak jediné – další dávka spreje.
Závislost během týdne
Podle odborníků může závislost vzniknout už po týdnu pravidelného užívání. Mnoho lidí si to ani neuvědomí a považuje svůj problém jen za nekončící rýmu. Ve skutečnosti ale nejde o nachlazení, nýbrž o tzv. medikamentózní rýmu – stav, kdy sliznice bez spreje už nedokáže normálně fungovat.
Spreje byly všude
Když jsem si to uvědomil, začal jsem si všímat dalších věcí. Spreje byly doslova všude. V kabelce, v autě, pod polštářem, dokonce i v lednici. A protože se dají koupit bez receptu, nebyl problém je běžně sehnat v lékárně. Její spotřeba byla ale obrovská. Jak jsem později zjistil, snad každý v jejím okolí jí někdy nějaký ten sprej vyzvedl.
Jak se zbavit závislosti?
Odvyknout si není snadné. Nejlepší cestou je postupné snižování dávky a přechod na jiný druh léčby, například solné spreje nebo kortikosteroidy, které pomáhají zmírnit zánět nosní sliznice. V některých případech je ale nutná i odborná pomoc.
Nepodceňujte nosní spreje
Závislost na nosním spreji je podceňovaný problém, který může postihnout každého. Nenápadně, tiše, ale o to vytrvaleji. Pokud tedy máte pocit, že bez něj už nemůžete normálně fungovat, je možná načase se zamyslet a začít s tím něco dělat. Já na to přišel až po sedmi letech. Nos měla úplně zničení. V tu dobu jsem to ale už nijak neřešil. Vztah byl u konce z jiných důvodů, a tak si závislost na kapkách bude muset řešit už jen sama se sebou, nebo s jiným partnerem. Lehké to ale nebude.