Hlavní obsah
Psychologie

Už vás nebaví být „hodná holka“? Jak rozpoznat a překonat syndrom hodné holky

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Unsplash

Neustále se snažíte být dokonalou dcerou, partnerkou, kamarádkou nebo zaměstnankyní? Už jste unavená z té neustálé snahy potěšit všechny ve svém okolí? Jak se zbavit syndromu hodné holky a neztratit sama sebe?

Článek

Máte pocit, že na váš život existuje scénář, podle kterého se budete vždy a za všech okolností zdvořile usmívat, dodržovat pravidla, dávat přednost potřebám ostatních? A nikdy, fakt nikdy nikoho neobtěžovat nebo se neodlišovat?

V naší společnosti je koncept „hodné holky“ spojen s kulturními stereotypy. Jak to vypadá, když si představíme takovou typickou „hodnou holku“? Bude pravděpodobně velmi starostlivá, sebe-obětující, poslušná, skromná, pasivní, zdvořilá, nevinná a celkově bezchybná.

I když není snaha o skromnost nebo nesobeckost sama o sobě špatná, problémy nastávají, když nás tahle očekávání převálcují tak, že je přijmeme za vlastní. To se pak projevuje Syndrom hodné holky.

Jak již název napovídá, je to většinou záležitost žen, ale vyskytuje se občas i u mužů.

Co definuje „hodnou holku“?

Semínka Syndromu hodné holky jsou často zasévána už v dětství. Studie Stanfordské univerzity uvádí, že mezi žádoucí vlastnosti u žen se řadí vřelost, loajalita a veselost, zatímco od mužů se očekává asertivita, nezávislost a dominance. Mnoho rodičů tyto charakteristiky podporuje u svých synů a dcer.

I když rodiče mají ty nejlepší úmysly a usilují o to, aby jejich děti byly společností přijímány, často nesprávně kladou důraz na potřebu oblíbenosti u dcer. Myslí si, že jim tak pomohou dosahovat jejich cílů. Že když se budete chovat jako „hodná holka“, bude se vám v životě dařit lépe.

Typické projevy

Pokud se potýkáte s některými z následujících potíží, možná se týká i vás:

Přílišná snaha být milá/ý: Potlačujete své potřeby, abyste vyhověl/a ostatním, často na úkor sebe sama.

Perfekcionismus: Stanovujete si nerealisticky vysoké standardy a nikdy se necítíte „dostatečně dobrá/ý“.

Vyhýbání se konfrontaci: Vyhýbáte se konfliktům a nevyjadřujete své emoce, abyste si „zachoval/a tvář“.

Sebeobětování: Ignorujete své potřeby, abyste pomohli ostatním, často se ujímáte role „mučedníka“.

Strach z odmítnutí: Neustálý strach z nesouhlasu nebo posuzování vede k vyhýbání se rozhodnutím a častému (a zbytečnému) omlouvání se.

Problémy s nastavením hranic: Není pro vás možné říci „ne“, když vás kdokoli požádá o pomoc. I na úkor sama sebe se snažíte vždy každému vyhovět.

Podceňování svých silných stránek: Neustálé hledání potvrzení a chvály od ostatních.

To, že máte sklony k tomuhle chování, není vaše vina. Je pravděpodobné, že mají kořeny v raném věku a byly posilovány po celý život. Nicméně právě to, že si je uvědomujete, vám nabízí možnost s nimi začít pracovat a hledat ve svém životě cestu k vyšší spokojenosti.

Přerušení cyklu

Ano, syndrom hodné holky lze překonat. Stejně jako u většiny návyků, které se vytvořily během dlouhých let, změna tohoto chování vyžaduje odhodlání a soustředění.

Zde je několik užitečných rad:

Změna může být nepříjemná, ale také vzrušující. Zaměřte se na to, jak obohacující bude váš život, až se začnete v první řadě starat o sebe.

Buďte upřímná. Nebojte se vyjádřit, co chcete a co nechcete. Mějte na paměti, že můžete být asertivní, ale zároveň laskavá a trpělivá.

Věnujte se svým osobním hodnotám a principům. Když budete mít jistotu, co je pro vás v životě skutečně důležité, bude vaše chování přirozené a autentické.

Neciťte se pod tlakem říkat ano všem a pořád. Je v pořádku pomáhat ostatním, ale jen pokud to neohrožuje vaše vlastní potřeby a nevyčerpává vaše časové a energetické možnosti.

Změna je možná

Přestože mohou být sklony být „hodnou holkou“ hluboce zakořeněné, je možné se naučit s nimi pracovat. Vyrovnávat perfekcionismus, potřebu těšit druhé a přátelskost na jedné straně s péčí o sebe, stanovením hranic a projevováním vlastní autenticity na straně druhé.

Když to dokážeme, můžeme snížit tlak nerealistických očekávání a žít plnější a spokojenější život.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz