Článek
Svoboda jednotlivce je základním právem, které by mělo být chráněno a respektováno. Každý člověk má právo rozhodovat o sobě a svých vlastních záležitostech bez zásahu ze strany státu nebo jiných institucí. A kdo by se postaral o to, aby byly naše individuální svobody chráněny a dodržovány?
Jistě ne stát, jehož vliv a moc se neustále rozrůstají. Stát v sobě nese potenciál k omezení svobody jednotlivce, a proto by měl být omezen na co nejmenší úroveň. A jaký by byl náš svět bez státu? Mohlo by se zdát, že by to byla anarchie a chaos, ale opak je pravdou.
Existuje mnoho knih a myšlenek, které se zabývají tím, jak by svět mohl fungovat bez státu. Ať už se jedná o „Libertariánský manifest“ od Murraye Rothbarda, „Anarchismus“ od Petera Kropotkina nebo „Stát“ od Frédérica Bastiata, všechny tyto knihy se shodují v jednom - stát by měl být omezen na co nejmenší úroveň.
Toto myšlení se také promítá do různých oblastí života. Například v ekonomii by měl být stát omezen pouze na ochranu vlastnictví a smluv. To by umožnilo svobodný trh, na kterém by mohly podnikat a inovovat jednotlivé osoby a firmy. Bez státních regulací by měl každý zodpovědnost za své jednání a následky, což by vedlo k většímu uznání svobody a individuální odpovědnosti.
A kdo by stavěl silnice? Tato otázka je často kladena těm, kteří prosazují omezení státu. Odpověď je jednoduchá - trh. Kdyby byl trh svobodný, jednotlivé osoby a firmy by měly zájem na stavbě silnic a jiných infrastrukturních projektů. Byly by zodpovědné za své projekty a musely by se postavit konkurenci, což by vedlo k lepší kvalitě a nižším nákladům pro spotřebitele.
Svoboda jednotlivce a svobodný trh by znamenaly odstranění státních regulací a omezení, což by umožnilo lidem rozhodovat o svém vlastním životě a přispívat k většímu blahobytu společnosti. Svoboda jednotlivce není anarchie a chaos, jak mnozí tvrdí, ale spíše základní hodnota, která by měla být respektována a podporována.
Jako anarchokapitalista věřím, že nejlepším způsobem, jak chránit svobodu jednotlivce, je omezit moc státu na co nejmenší úroveň a umožnit lidem a firmám rozhodovat o svém vlastním životě. Pokud by každý mohl svobodně podnikat a inovovat bez zbytečných regulací a omezení, byla by to nejlepší cesta k prosperitě a svobodě.
Takže když se ptáte „A kdo by stavěl silnice?“, odpověď je jednoduchá - lidé a firmy, kteří mají zájem na tom, aby silnice byly postaveny a udržovány. A právě díky svobodě jednotlivce a svobodnému trhu by bylo možné tyto projekty realizovat efektivním a udržitelným způsobem.
---
Autor Václav Veselý, spoluautor podcastu „A kdo by stavěl silnice?“