Článek
Spojené státy americké jsou třetí nejlidnatější a třetí nejrozlehlejší zemí světa, jednou z největších světových ekonomik, vojensky nejmocnější supervelmoc, s níž jsou neodmyslitelně spojeny Hollywood, Disney, fast food, věhlasné univerzity, imigrace, Yellowstone, NHL, socha Svobody, Route 66… Pojďme se však podívat také do nitra tohoto společenství, do partnerských vztahů a sexuálních zvyklostí obyvatel, kde mi byl inspirací dokumentární film Láska a sex v USA.
Americké rande má tradiční postupy
Tradiční rande má svá pravidla, bývá iniciováno a důkladně plánováno mužem. Pravidla odrážejí vžité rituální postupy. Na první schůzce by měl muž ženu vyzvednout doma a pozvat ji na večeři do restaurace. Veškerou útratu vždy platí muž. V závěru milostné schůzky může dojít k polibku. Na druhé setkání muž plánuje nějakou společnou aktivitu jako výlet na kole, kino, večeři v restauraci a opět vše platí. Zvolna by mělo docházet i k prohlubování sexuální oblasti. Při třetím rande se muž s ženou schází doma u jednoho z nich a na řadu přichází intimní hrátky, avšak k pohlavnímu styku by ještě dojít nemělo.
Námluvy podle tradic z 20. let 20. století jsou stále aktuální. Dle odborných průzkumů se tradiční postupy v roce 2022 praktikovaly u 36 % milostných schůzek.
Sex podle scénáře
O sexu se v americké společnosti hovoří otevřeně a ani mezi partnery nejsou sexuální témata tabu. Některé Američany však, především z konzervativního jihu, silně ovlivňuje náboženská víra, která nabádá odmítání sexu před 18. narozeninami nebo před svatbou. Pro štěstí ve vztahu a celoživotní manželství zas mnozí při sexu svědomitě dodržují tradiční postupy.
1. krok – líbání, 2. krok – ruce zajedou pod tričko, 3. krok – ruka se posouvá mezi nohy a může proběhnout felace, 4. krok – sexuální akt
Než k rituálním postupům při rande a sexu dojde, je nezbytné poznat ten správný protějšek. Ale…
Sexuální skandály ovlivňují možnosti seznámení
Již v roce 2019 vyjadřovalo problém se seznámit 45 % Američanů. S americkými sexuálními skandály se navíc odbourala možnost seznámení na pracovištích, kde pro kontakt s kolegy vznikla přísná pravidla. Pracovní vztahy značně ochladly, vznikl markantní odstup mezi muži a ženami a zaměstnanci povinně absolvují kurzy proti sexuálnímu obtěžování.
Proklínané i úlevné aktivity hnutí Me Too
Kvůli sexuálnímu obtěžování a násilí vznikají i taková opatření, která někdy brání přirozenému seznamování a vzniku hlubších mezilidských vztahů. Na druhé straně jsou zákroky proti násilí nezbytné.
Společenské hnutí Me Too se zrodilo jako reakce na neakceptovatelné sexuální obtěžování a zneužívání a příběhy sexuálně napadených se sdílí na sociálních sítích.
Frázi „Me Too“ poprvé použila oběť sexuálního násilí Tarana Burke a následně se rozšířila s kauzou amerického producenta Harveyho Weinsteina obviněného ze sexuálního zneužívání několika desítek žen.
Hnutí Me Too zaznamenalo největší úspěchy právě v USA, kdy ve 24 amerických státech došlo k legislativním změnám a širšímu povědomí o sexuálních útocích. Například změna v oblasti pohostinství nastavila minimální výši spropitného, aby zaměstnanci v restauracích nebyli kvůli závislosti na spropitném sexuálními útočníky vydíráni a nebáli se útoky nahlašovat.
Kritici Me Too často hovoří o falešných obvinění ze sexuálního násilí. Data z Ministerstva spravedlnosti Spojených států amerických však předkládají, že ta falešná tvoří jen 2–10 % všech obvinění.
Seznámení pod dohledem dohazovačky
Se seznámením může pomoci placená dohazovačka, která za tučnou částku najde vhodný protějšek a první rande tajně sleduje, odposlouchává a koučuje.
V dokumentárním filmu se o tuto službu přihlásila žena s vyhlídkou investice do své partnerské budoucnosti. Rande naslepo proběhlo za navigace placené profesionálky prostřednictvím skrytého sluchátka v uchu klientky. Úspěch však randící žena neslavila, druhé setkání ještě proběhlo, avšak vztah se nikam dál neposunul.
Seznamovací večírek s konopím
Další ukázkou seznamování v jednom z liberálních států USA se stal speciální večírek plný smyslových vjemů pod taktovkou organizátorky. Muži a ženy se učili vzájemně dotýkat, hledět si do očí, opírat se a otírat. K uvolnění atmosféry a odbourání ostychu při ceremoniálu pomohlo legální kouření konopí a pojídání konopné čokolády.
Koučink zásnub podle romantických filmů
Šumivé víno bublá ve sklenicích, rudé listy růží rozeseté po podlaze do tvaru srdce, romantická hudba a elegantní muž v obleku stojí na střeše věžáku v New Yorku. Placený koučink připravený do posledního puntíku po vzoru romantických filmů je v této liberální zemi velmi žádaný. Poté, co k muži přistoupí jeho partnerka, muž dle instrukcí poklekne a prstenem žádá svou milou o ruku. Poté přibližně hodinu cvaká blesk foťáku a zasnoubený pár postupuje podle příkazů i předem připraveného scénáře.
Předsvatební dámská jízda a pompézní svatby
Svatbě předchází tzv. dámská jízda, jejíž historie a tradice sahá až do 17. století. Budoucí nevěsta se chlubí honosnou oslavou s kamarádkami, velkým diamantovým prstenem nebo pronájmem roztomilých štěňátek pro zábavu.
Americká svatba vyzařuje pompézností, bohatstvím, oslňující dokonalostí a tradicemi. Do roku 2019 dosahovalo množství sňatků počtu 5500 denně. Pandemie covidu a nastupující mladá generace zvolna trend obrovských svateb a jejich množství mění, avšak přísně organizovaný průběh svatby podle předem připraveného nacvičeného scénáře zůstává.
Nesvoboda žen v právu na interrupci
V přístupu k potratům není nikde jinde na světě společnost tak propastně rozdělena jako právě v USA. V roce 2022 americký Nejvyšší soud zrušil ochranu práva na interrupce a umožnil tak ve Spojených státech volně nastavovat vlastní pravidla potratů. Větší polovina z padesáti států USA potraty omezuje, načež ve čtrnácti z nich platí úplný zákaz interrupcí. Porušení se nejčastěji trestá vězením a republikánští politici se zasazují o další zpřísnění a právní vyhodnocení interrupce jako vraždy.
Úplný zákaz či přísné restrikce potratů odsuzují americké ženy k nesvobodě rozhodnout o svém těle, zdraví a životní situaci, mnohé tlačí k nelegálním potratům a tím k riziku poškození zdraví nebo úmrtí.
V některých státech USA lze potrat podstoupit bez nutnosti chirurgického zákroku, prostřednictvím léku vyvolávajícího potrat. Pro použití těchto potratových pilulek nemusí být vždy nutná návštěva zdravotnického zařízení, což zvyšuje oblibu této metody, která v letech 2010 až 2019 velmi rostla. Za poslední dva roky zas Američané velmi často využívají trvalé antikoncepce a dobrovolné sterilizace.
Vliv křesťanství na vlastní i cizí životy
Puritánské kořeny a zvyky vycházející z křesťanství silně zasahují do životů lidí v křesťanském státě Alabama. Právě odtud pochází silně věřící rodina přesvědčená, že rodinu utváří bůh. Manželé zařadili sex do svých životů až po svatbě. K víře vychovávají i své tři adoptované děti a jedno vlastní, jejichž každodenní povinností je číst v bibli.
Každou neděli se rodina vydává na mši. V kostele děti získají čárový kód, pod nímž jsou hlídány, aby se jejich rodiče mohli účastnit vystoupení rockové křesťanské kapely a virtuální mše 4krát za sebou promítané na plátno.
Rodina je zásadně proti potratům a žena se slzami v očích vysvětluje, že přeci nikdo nemá právo zabít ještě nenarozené dítě. Interpretuje vlastní nadsazené statistiky interrupcí, které navíc srovnává s úmrtími dětí při střelbě ve školách.
Potratoví aktivisté
Před budovami klinik s povolenými potraty se někdy shlukují protestující aktivisté, čímž mají v úmyslu ženy od potratu odradit. Naopak dobrovolníci se u těchto klinik snaží pacientky chránit třeba deštníky proti vyzrazení identity nebo hlasitým vyzváněním zvonce přehlušují křik aktivistek.
Závěrem
USA jako svobodná země bez tabuizovaných sexuálních témat, bojující proti sexuálnímu násilí, avšak s nesvobodným zákazem potratů. Tradice určující postupy v randění, sexu a svatbách a k tomu kýčovité zásnuby, konopné večírky nebo špehování placeným dohazovačem na rande.
Stejně jako v jiných vyspělých zemích světa, i ve Spojených státech amerických populace stárne, porodnost klesá a mezilidské vztahy chladnou. Kam až se tato země plná paradoxů posune, mohou z části ovlivnit i nadcházející prezidentské volby, v nichž si Američané zvolí preferovanou cestu. Avšak mnohé neovlivní vláda, prezident nebo zákony, nýbrž jednotlivci, jejichž vztahy, interpretace láska, zvyky a víra zdravé či nezdravé společenství utváří.
Další použité zdroje: Tradiční randění je minulostí; Nová vlna MeToo?; Půjčovna psů?; Jak se liší právo na potrat v USA i ve světě; Potraty v USA: Nové téma prezidentských voleb, Harrisová chce zrušit složitou změť zákonů a omezení; V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací, ukázala studie; Petr Pavlík o sexuálním obtěžování v USA; Americká svatba: tradice, zvyky, scénář; Okázalé svatby už v USA neletí; Spojené státy se mění. Obyvatelstvo stárne, bělochů ubývá, ukázalo sčítání