Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pozorně sledujme, kdo odmítá slavit 17. listopad

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pokrokový euroobčan
27. 12. 2022 6:10

K dnešnímu zamyšlení mě inspiroval facebookový status europoslance Jiřího Pospíšila ze dne 17.11.2022, kde se zamýšlí nad dotazem, který vznesl Michael Žantovský.

Článek

Pojďme si nejprve připomenout výroky obou politiků, kteří patří personálně k tomu nejlepšímu, co naše polistopadová politická scéna nabídla občanům i celému vyspělému západnímu světu.

Michael Žantovský: „Jako každý rok si musí člověk klást otázku, jestli má cenu slavit 17. listopad, když se mu klaní fízlové, cynici a oportunisté?“

Jiří Pospíšil: „Ano! Velikost té události nejlépe dokazuje právě to, že i fízlové, cynici a oportunisté se před ní musí sklonit.“

Rozhodně nechci snižovat velikost myšlenek, se kterými oba pánové, kterých si nesmírně vážím, přišli, ale sepsal jsem k této posloupné úvaze malé doplnění:

Především bychom totiž měli bedlivě sledovat, kdo tento svátek svobody a demokracie slavit odmítá. A nejen to. Takový člověk by měl čelit našim otázkám. A z jeho odpovědí by pro něho měly vyplývat jasné důsledky. Pro něho jako občana, jako zaměstnance i jako člověka odpovědného za to, jaké myšlenky se šíří v jeho rodině. Co nám svou lhostejností ke dni, který patří k největším v našich dějinách a přinesl nám nekonečný rozkvět, chce vlastně sdělit? Chce zasévat pochybnosti mezi lid požívající ovoce naší svobody a demokracie? Chce naši společnost nakazit svými jedovatými myšlenkami? Nebo něco ještě horšího? Mějme se před podobnými lidmi na pozoru a chraňme před nimi naši svobodu a demokracii hned, jakmile u nich zpozorujeme zdrženlivost při oslavách 17. listopadu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz