Hlavní obsah
Umění a zábava

Proč v soutěžích MISS stále hraje rozhodující roli vzhled?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
23. 5. 7:55

Soutěže MISS v celém vyspělém světě procházejí změnami, které mají za úkol zbavit tuto soutěž sexistického marastu a povrchnosti, která je pro soutěže takzvané krásy typická.

Článek

Před dvěma lety vyhrála soutěž Miss Německo žena v letech, v jejíž tváři jsou vidět životní zkušenosti a která zabodovala i jinými kvalitami, než je povrchní barbínovitost.

Přiznejme si na rovinu, že jsme si od změn pravidel i poroty v soutěži o Miss Německo slibovali mnohem více. Soutěž, která bývala pokřivenou výkladní skříní sexismu a povrchnosti, se měla posunout na vyšší úroveň a oceňovat úplně jiné kvality zúčastněných žen, než bylo dosud zvykem. A co se stalo? Opět zvítězila pohledná blondýna. Sice o něco starší než v minulých letech, ale o žádnou radikální změnu se nejedná.

Představoval jsem si, že v soutěži uspějí ženy s různorodými kvalitami, různorodými postavami, s různorodými zájmy v oblasti feministického či ekologického aktivismu. Že bude dána příležitost ženám s exotičtějším vzhledem a s exotičtějšími způsoby oblékání (velmi populární je v Německu např. muslimská móda a zahalování hidžábem). Že bude soutěž otevřena nejen soutěžícím stoprocentně určitého ženského pohlaví, ale bude oceněna i odvaha transgenderových účastníků.

Zkrátka jsem si představoval, že televizní přenos takové soutěže bude přehlídkou všeho, čeho chceme dosáhnout v oblasti aktivismu. Že pořad bude osvětou v oblasti boje proti klimatickým změnám, bude výkladní skříní obdivu k muslimským ženám, které na pravidla sexistické soutěže nepřistoupí, nabídne divákům pohled na krásu transgenderů, ukáže, že odpovědný přístup k naší planetě je důležitější než pomíjivá krása.

Za sebe říkám, že změny, které se v německé soutěži Miss udály, nejsou dostatečné. O české obdobě se raději ani zmiňovat nebudu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Miss Academia
Miss hasička
Miss Earth
Miss International
Miss Junior
Miss Slovensko
Miss USA
Miss World
Miloš Zapletal
Michaela Bakala
Diana Kobzanová
Helena Houdová
Ivana Christová
Lucie Křížková
Kateřina Stočesová

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz