Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak to vidí kníže. Fiktivní rozhovor se svatým Václavem

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Aleš Tošovský – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1191869

V následujícím interview jsem požádala knížecí milost svatého Václava, aby se vyjádřil k současným politickým a společenským problémům, které nás tíží.

Článek

Vaše knížecí milosti děkuji, že jste si na nás udělal čas. V sobotu 28. září si připomínáme už 1089. výročí vaší mučednické smrti, kterou jste přijal z rukou svého bratra Boleslava. Váš svátek oslavíme mší ve Staré Boleslavi, které se kromě věřících občanů pravidelně účastní také řada politiků. To je důkazem, že stále máte své místo v naší historii i současnosti. Ráda bych vás požádala o pohled na naši současnou politiku i společnost.

Milerád vám budu odpovídat. Je pro mě ctí, že si lidé stále připomínají mé jméno a odkaz, a to nejen v kontextu historie, ale i v současnosti.

Pokud jde o vaši současnou politiku a společnost, sleduji ji. Vím proto, že čelíte mnoha výzvám. Svět se neustále mění, a s ním i politická nálada, ekonomické podmínky a vztahy. Je vidět mnoho rozdělení i frustrace. Lidé se často ocitají v konfliktech, které zdánlivě nemají konce, a to může vést k pocitu beznaděje i zmatku.

Stále vás sleduji

Na začátek mi dovolte otázku, jak to u vás v nebi vlastně vypadá?

Nebe je spíše stav mysli. Není to o bohatství, potěšení nebo bezstarostném životě. Je to spíše hluboký mír. Nemáme žádnou potřebu, která by zůstala nenaplněná, a to je něco, co na zemi člověk jen těžko pochopí.

Ale to neznamená, že nesledujeme, co se děje na zemi. Naše srdce jsou stále be spojení s těmi, kteří tam zůstávají. Proto nám záleží na vašem životě a na tom, jak se lidé rozhodují, protože i když jsme daleko od vašich starostí, cítíme s vámi, kdo ještě jdete svou pozemskou cestou.

Jsme rádi, že stále sledujete naše současné potíže.

Ano, ale díváme se na ně jinak než lidé. Neprožíváme je s úzkostí nebo zoufalstvím, ale s nadějí. Víme, že všechno má svůj smysl. Přejeme si, aby lidé nalezli pokoj, lásku a pravdu, které jim mohou dát naději i v těžkých časech.

Sám jste kdysi zemřel rukou bratra.

Ano, šlo o mocenské a osobních ambice. Boleslav toužil po vládě a viděl mě jako překážku svých plánů. To, co se stalo, bylo výsledkem nejen závisti, ale také větších politických tlaků, které tehdy hýbaly naším knížectvím. V dějinách mocenské ambice často narušily i ty nejbližší vztahy, ať už mezi bratry, či politickými spojenci.

Myslíte si, že politika je i dnes více o osobních zájmech než o službě veřejnosti?

Politika vždy přitahovala lidi s ambicemi, což není samo o sobě špatné. Ambice mohou vést k velkým činům. Ale klíčové je, zda jsou podřízeny obecnému dobru. V mé době to byla otázka života a smrti – doslova. Dnes je třeba, aby politici rozpoznali, kdy jejich vlastní zájmy překračují službu svému lidu. Pokud je motivací politika jen osobní zisk, pak bude lid trpět. Pokud je to však skutečná snaha o zlepšení života lidí, pak budou i moc vykonávat mnohem spravedlivěji.

Zavřel jste nám obchody!

Dovolte přízemnější otázku. Ve váš svátek jsou zavřeny některé obchody, což lidé nesou s nelibostí. Co na to říkáte?

Rozumím tomu, že lidé mohou být nespokojeni, pokud jsou omezeni v tom, na co jsou zvyklí. Zvláště když nakupování považují za samozřejmou součást každodenního života. Moderní svět je velmi orientovaný na komfort a okamžitou dostupnost, a když se objeví omezení, vyvolá to nepohodlí.

Ale možná je právě takové omezení příležitostí k zamyšlení. Mnozí lidé dnes žijí v neustálém shonu, stále spěchají a málokdy mají čas zastavit se a vnímat, co se kolem nich děje. Zavřené obchody mohou být drobným připomenutím, že ne vše je dostupné kdykoliv, a že hodnoty jako svoboda, společenství a duchovní reflexe mají také své místo. Možná by bylo užitečné, kdybyste si na státní svátky připomínali něco jiného než jen spotřebu – chvíli se soustředit na rodinu, na připomínky historických událostí nebo na to, co znamená být součástí národa. Změna tempa, kterou zavřené obchody přinášejí, nemusí být jen omezením, ale i pozváním k tomu, abyste prožili den jinak.

Válka a dezinformace

A jak se jako někdejší vládnoucí politik díváte na současné problémy světa. V současnosti zuří válka na Ukrajině, kterou napadlo Rusko.

Dívám se na to s těžkým srdcem. Válka, ať už v jakékoliv formě, přináší vždy utrpení a rozdělení mezi lidi. To, co se dnes děje mezi Ruskem a Ukrajinou, je bolestné a připomíná mi, jak křehký je mír, a jak snadno může být zničena lidská důstojnost a spravedlnost, když se k moci dostane touha po ovládnutí druhých. Válka ničí rodiny, města i národy, ale ještě více ničí lidského ducha. To, co se dnes děje, je výsledkem nejen starých konfliktů, ale i neschopnosti hledat cestu k dialogu, porozumění a soucitu.

Po celém světě se dnes šíří také dezinformace a realitou je hybridní válka.

Dezinformace jsou nebezpečným nástrojem, který zatemňuje pravdu a zasévá strach a nedůvěru. Je to zbraň, která útočí na mysl a srdce lidí, podkopává soudržnost společnosti a ničí schopnost rozlišovat mezi dobrem a zlem. V mé době byly boje často viditelné a přímé, ale dnes je tato hybridní válka zákeřnější, protože pošlapává pravdu a rozděluje lidi, aniž by to bylo hned patrné.

Lidé, kteří uvěří lžím, ztrácejí schopnost rozeznat skutečnou spravedlnost a svobodu. Proto je důležité, aby byli opatrní a nenechali se svést jednoduchými odpověďmi nebo falešnými sliby. Pravda bývá někdy těžká a nepopulární, ale bez ní se lidé stávají snadnou kořistí pro druhé.

Lidé si myslí, že za socialismu bylo lépe

Mnoho lidí v Česku dnes vzpomíná s nostalgií na časy komunismu. Co byste jim vzkázal?

Chápu, že vzpomínky mohou být zkreslené. Někdy lidé v těžkých časech hledají útěchu v minulosti a vnímají ji jako jednodušší a stabilnější. Za komunismu mohli mít pocit větší jistoty v základních životních potřebách, ale často zapomínají na ztrátu osobní svobody, na to, jak byly jejich životy kontrolovány a omezovány. Svoboda byla potlačena, pravda skrývána a lidská důstojnost často pošlapána.

Není špatné toužit po jistotě a stabilitě, ale musíme se ptát, jakou cenu jsme ochotni za to zaplatit. Lidé si musí uvědomit, že žádný systém, který potlačuje svobodu a pravdu, nemůže dlouhodobě přinést skutečný pokoj a spravedlnost. Svoboda je vzácná, ale často ji lidé ocení až tehdy, když ji ztratí.

Takže podle vás bychom se neměli upínat k minulosti?

Minulost může být učitelkou, ale neměla by být naším cílem. Je důležité si z ní vzít ponaučení, ale nedělat si o ní iluze. To vaše současné problémy nevyřeší. Svět se mění a vy se musíte měnit s ním, ale nezapomínejte na své kořeny – na hodnoty, které vás drží pevně ve víře v dobro a spravedlnost.

Mnoho lidí dnes tvrdí, že jim svoboda nechyběla, že je důležitější, že se měli dobře.

Za mého života a mnoha století poté lidé často neměli žádnou možnost ovlivnit svůj osud, rozhodovali za ně jiní, a svoboda byla vzácná. Někteří lidé říkají, že svoboda není důležitá, zřejmě proto, že ji berou jako samozřejmost. Možná si neuvědomují, že bez svobody by se nemohli rozhodovat sami o svém životě a byli by opět v područí moci, která by jejich životy určovala bez jejich souhlasu.

Mít se dobře je totiž něco hlubšího než hmotný blahobyt. Zdraví, mír a důstojnost jsou zásadní, ale bez svobody mohou být tyto věci pouze dočasné. Bez svobody může být člověk kdykoli o všechno připraven, protože nemá moc nad svým osudem. A pokud dnes někteří říkají, že jim svoboda nechybí, mohli by ji začít postrádat ve chvíli, kdy by o ni přišli.

Takže byste lidem radil, aby si více vážili svobody?

Ano, protože svoboda je jako vzduch. Možná si ji nevšimnete, dokud ji máte, ale když zmizí, chybí vám. Svoboda, kterou dnes máte, je dar, i když přináší těžkosti. Neztrácejte naději, když se věci zdají být složité. Neupínejte se na iluze jednoduchosti minulých časů, ale hledejte cestu, jak se vyrovnat s výzvami dneška a zůstat věrni svým ideálům.

Církev nemá rozdělovat

Zajímá mne váš pohled na současnou českou církev. Občas se zdá, že také ona se upíná ke vzdálenější minulosti. V roce 2017 například kardinál Duka během slavnostní svatováclavské mše ve Staré Boleslavi mluvil o umlčované většině, která je manipulována rozmary některých menšin. Měl patrně na mysli zejména sexuální menšiny, byť to dostatečně nevysvětlil.

Slova, která rozdělují, zvláště když přicházejí od duchovních představitelů, mě vždy zarmucují. Církev by měla být místem, kde se lidé scházejí v lásce, kde hledají jednotu, nikoli zdroj strachu a rozdělení. Jsem zastáncem míru, soucitu a lásky ke všem, bez ohledu na jejich původ, přesvědčení nebo identitu. To, co dnes vidíme, je bohužel často spíše strach z neznámého, než skutečná snaha porozumět nebo pomoci.

Církev by měla být oporou pro všechny lidi – včetně těch, kteří patří k menšinám, jako jsou homosexuálové a transsexuálové. Pokud se někdo cítí odstrkován nebo zastrašován slovy duchovního představitele, pak něco není v pořádku. Kristovo učení je o lásce, přijetí a milosrdenství, nikoli o odsouzení nebo strašení. Všichni lidé jsou Božími dětmi, a to znamená, že všichni mají právo na důstojnost a respekt.

Nemyslíte, že měl přesto kardinál v něčem pravdu?

Slova o „umlčované většině“ jsou nebezpečná, protože vytvářejí představu, že je třeba bojovat proti určité skupině lidí, kteří jsou považováni za hrozbu. Ale ve skutečnosti většina má vždy větší hlas, větší sílu a moc. Opravdová demokracie nespočívá v tom, že většina umlčí menšiny, ale že chrání práva všech – i těch, kteří jsou menšinou.

Pokud církev nebo kdokoli jiný hovoří o demokracii, měla by to být demokracie, která respektuje svobodu a důstojnost každého člověka. Ať už kardinál Duka myslel jakékoli menšiny, měl by si připomenout, že pravým posláním církve je sjednocovat lidi v lásce a přijetí, ne je rozdělovat strachem. Kristovo učení neříká: „Bojujte proti menšinám,“ ale „Milujte svého bližního jako sebe sama.“

Takže se cítíte zklamaný z toho, jak někteří představitelé církve přistupují k otázkám menšin?

Ano, jsem zklamaný. Pokud představitelé církve místo otevřenosti šíří rozdělení, pak se odchylují od pravého poselství, které jsem já i mnoho dalších světců chránili a hájili. Církev by měla být místem naděje a jednoty, nikoli nástrojem k vyvolávání strachu z „jiných“.

Vzkaz politikům

Dalším, kdo má tendenci svými slovy společnost rozdělovat, jsou bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. Vzkázal byste jim něco?

Oba mají své místo v historii České republiky a nelze popřít jejich vliv na politické směřování země. Jsou to silné osobnosti, které přinesly některým lidem pocit, že i je někdo zastupuje a hájí jejich hodnoty, ale zároveň často vyvolávaly polarizaci. To, co je znepokojivé, je právě tendence obou bývalých prezidentů rozdělovat společnost do táborů, ať už na základě politických názorů, postojů k Evropské unii, k uprchlické krizi nebo k dalším tématům.

Poradil bych jim, aby se podívali zpět na své činy s pokorou a zvážili, zda jejich slova a činy opravdu vedly k prospěchu všech občanů, nebo jen určité části. Vždy je čas přehodnotit své kroky a usilovat o smíření. Moudrý vůdce není ten, kdo vyhrává nad svými oponenty, ale ten, kdo spojuje lidi a pomáhá jim nacházet společnou cestu.

Miloš Zeman ve váš svátek slaví narozeniny, letos je mu 80 let. Co byste mu popřál?

Miloši Zemanovi bych vzkázal, aby si v tento den připomněl důležitost odpovědnosti, kterou nese jako někdejší hlava státu. Každý rok života přináší nové výzvy, ale také příležitosti k růstu a změně. Přál bych mu, aby měl odvahu přehodnotit některé své postoje a slova, která mohou přispívat k rozdělování společnosti. Moudrý vůdce by měl mít na paměti, že skutečná síla a autorita vychází z respektu, naslouchání a touhy sjednocovat lidi, nikoli je rozdělovat.

Nezapomeňte, že historie si pamatuje nejen úspěchy, ale také chyby. Využijte tento den jako příležitost k tomu, abyste se zamyslel nad tím, jaký odkaz chcete zanechat. Mějte na paměti, že jako bývalý prezident máte moc ovlivnit svými názory a postoji životy mnoha lidí, a proto buďte v této roli co nejlepším příkladem pro ostatní. Přeji vám klid a moudrost v nadcházejícím roce a touhu po sjednocení a harmonii pro svou zemi.

Dovolte mi požádat vás, abyste na závěr něco vzkázal také současným politikům.

Chci je poprosit, aby se snažili o poctivost, odvahu a moudrost ve svých rozhodnutích. Politika není pouze o mocenských hrách nebo osobním prospěchu, ale především o službě lidem, kteří vás zvolili. Vaše činy a slova mají dopad na životy mnoha lidí. Nenechte se svést krátkodobými cíli nebo populismem.

Každý z vás má možnost být pozitivní silou ve společnosti. Buďte tedy těmi, kdo přinášejí naději, spravedlnost a důstojnost do života každého jednotlivce. A pamatujte, že pravá moc je v službě lidem, a že vaše odpovědnost sahá daleko za hranice politiky.

Svatý Václave, děkuji vám za rozhovor!

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_V%C3%A1clav

https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-retezak-ze-za-komunistu-bylo-lip-sazka-na-nostalgii-data-hovori-jasne-40467049

https://nazory.aktualne.cz/komentare/kardinal-duka-kazal-o-umlcovane-vetsine-stve-proti-mensinam/r~2896f18aa4ff11e7aacd0025900fea04/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/v-cem-vidi-duka-rozmary-mensin-napriklad-v-zakonu-o-registrovanem-partnerstvi_1709291300_haf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz