Článek
Jméno budoucího amerického prezidenta je jasné. Američané si už podruhé zvolili muže, který je známý svými radikálními postoji, impulzivitou i problematickým přístupem k některým tématům. Zdá se, že jeho razance současným americkým voličům imponuje. Není překvapením, že k volbě podobných osobností v současnosti inklinují i obyvatelé jiných zemí. Také ve střední Evropě jsou nyní v nejvyšších politických funkcích podobní politici, a další, inspirovaní Trumpem, o ně usilují.
Absence sebereflexe?
Mě však překvapuje něco přízemnějšího – Trumpův vzhled. Proč se pleť budoucího amerického prezidenta zbarvuje do tak sytě oranžové barvy? Jsou za tím samoopalovací krémy, make-up nebo nějaké speciální procedury? Výsledek je každopádně dost rozpačitý. Proč nepoužívá decentní make-up místo krému, který jeho pleť zbarvuje do halloweenských odstínů?
Totéž platí pro jeho účes. Miliardář jako on si přece může dovolit ty nejlepší odborníky, a přesto nosí účes, který snad mohl být moderní v polovině 80. let minulého století. Dnes ale vzbuzuje údiv.
Je to záhada. Zvlášť když Trump kandidoval na tak významnou pozici – proč neinvestoval do těch nejlepších vizážistů? Vždyť víme, že vzhled hraje v politických volbách zásadní roli. Jak je možné, že jeho neobvyklá podoba mnohé voliče spíše neodradila? Lze snad věřit někomu, kdo tak zjevně postrádá sebereflexi? Zřejmě ano – a nemusí jít jen o vzhled.
Kult mládí
Nemyslím si, že by mu odborníci na vzhled nedokázali poradit. Trump je ale možná i v tomto ohledu velmi svérázný a na rady příliš nedá. Možná za tím stojí jeho osobní preference: bronzovější odstín, který navozuje dojem opálení, se mu prostě líbí. Může tím chtít dát na odiv svůj společenský status.
Opálená pleť bývá spojována s luxusním životním stylem, a tak si možná buduje obraz úspěšného muže. Věří, že sluncem zbarvená pleť je stále symbolem zdraví a vitality, což byl ideál jeho mládí. Osmasedmdesátiletý Trump možná touží vypadat jako muž plný energie a životní síly.
Možná vychází z přesvědčení, že čím více opalovacího krému, tím více mládí – ale ve skutečnosti platí, že čím více krému či spreje použijete, tím více jste oranžoví. Vím to jistě, protože ve svých patnácti letech jsem s těmito prostředky hodně experimentovala. Na rozdíl od Trumpa jsem však po přehnaném použití zůstávala týden co nejvíce zakrytá a dělala vše pro to, aby barva co nejrychleji zmizela.
Trump možná takto zakrývá viditelné známky stárnutí – jemné vrásky nebo unavený vzhled. Platí to i u jeho účesu, který zakrývá chybějící části vlasové pokrývky a šedivé či bílé vlasy. Tato touha může souviset s obavou ze ztráty respektu či pozornosti, což může být pro někoho, kdo je na ně ze strany veřejnosti zvyklý, velmi citlivé téma.
Není jen další v řadě
Existuje však i další vysvětlení, podle mého názoru velmi pravděpodobné: Trump se chce prostě odlišit. Díky výraznému vzhledu je snadno rozpoznatelný. Možná tím chce vyjádřit svou jedinečnost a osobní styl. Zatímco jeho političtí soupeři dbají o vzhled konvenčním způsobem, on naopak podtrhuje svou nezávislost. Dokážu si představit, že i jeho poradci ho v tom podporují. Trump je pak vnímán jako osobnost naprosto odlišná, jako někdo, kdo dokáže jít proti proudu a nebojí se toho.
Trumpův úspěch navzdory podivnému vzhledu ukazuje, že uhlazený styl už dávno není podmínkou úspěchu. V této bláznivé době, kdy se k moci dostávají politici Trumpova střihu, se cení opovážlivost nejen v názorech, ale i ve vzhledu. Tentokrát platí, že ten, kdo zvolil nejoriginálnější styl, vyhrál na plné čáře.