Článek
V neděli jsem byl při sledování Partie na CNN Prima News polichocen Andrejem Babišem, který měl zřejmě od marketingového týmu hnutí ANO připraven můj text o působení Zbyňka Stanjury v Opavě. Rád bych tímto článkem lídrovi hnutí ANO připomněl, že má sám pomyslné dotované máslo z OLMY na hlavě. Ačkoli Andrej Babiš rád prezentuje své podnikání jako idylické, kdy zaměstnává desítky tisíc lidí, odvádí státu daně a během působení v politice si dle vlastních slov nic takzvaně neukrojil ze státního koláče - tato věta mne v Partii CNN Prima News mimořádně zaujala - realita nemůže být vzdálenější od expremiérových tvrzení.
Verdikt soudu v nekonečné kauze Čapí hnízdo již nemá smysl rozebírat. Řečeno bylo vše a obávám se společenské únavy i averze voličů vůči tomuto tématu a neočekávám zásadní dopady na výsledek voleb. Naopak bitcoiny na Ministerstvu spravedlnosti a červencový soud v kauze Dozimetr jsou skutečně nové, zásadní a potenciálně nebezpečné problémy uskupení současné vlády, jejichž dopad na volby je reálný.
Babišovo působení je nutné zasadit do kontextu a sledovat výsledky s odstupem. Úspěchy firem z holdingu Agrofert v době působení lídra hnutí ANO na pozici ministra financí a později premiéra teprve vykreslí, jak se Andreji Babišovi jako premiérovi dařilo a zda skutečně na svém vstupu do politiky prodělal, jak často tvrdí.
Pracovně bych Babišův systém agrofertizace republiky v letech 2014 až 2022 popsal jako pružně a hladce fungující stroj na peníze. A nebyly to žádné malé částky, šlo o desítky miliard, které skončily u Babišových podniků za pozorného dohledu straníků ANO nasazených do klíčových funkcí státního soukolí. Klientelistické vazby rozkryté médii v dnešní bitcoinové kauze naznačují spojitost mezi ,,kamarády z Brna“ a podezřelým darem Tomáše Jiřikovského. Jakékoli vysvětlení klíčových aktérů z ODS dosud postrádá logiku i smysl. Zbyněk Stanjura za podpory svých kolegů z ODS veřejnosti naznačuje, že si s Pavlem Blažkem běžně posílají dopisy a pokud se komuniké ztratí, dva lidé co spolu běžně sedí na schůzích vlády a v Poslanecké sněmovně spolu bez využití písemností nijak nekomunikovali. Tato výmluva je tak absurdní, až by byla úsměvná, jen kdyby se netýkala klíčových osobností české politiky a důvěry ve státní instituce i spravedlnost.
Andrej Babiš je ale mocnější a chytřejší. Zatímco jiní politici často podlehnou zájmům bohatých lobbistů či podnikatelských skupin, Andrej Babiš je sám podnikatelskou skupinou, lobbistou a oligarchou. Lídr hnutí ANO má pravdu v tom, že jej nikdo nezkorumpuje, protože právě on je v pomyslném potravním řetězci na nejvyšší příčce a je to právě on, kdo finálně těží z legislativy i příznivé státní politiky. Andrej Babiš nikomu nemusí sloužit, lidé a politici naopak slouží Andreji Babišovi, jak prokázal i Jaroslav Kmenta společně s dalšími kolegy v mnohých investigativních publikacích a v knize Boss Babiš.
Existenci expremiérova státního stroje na peníze nejlépe dokládá období let 2014 až 2022, kdy bylo hnutí ANO dominantní silou tuzemské politiky a více než 200 dnů navíc Babiš vládl v jednobarevné vládě bez důvěry. Během tohoto období došlo k obsazení pozic v oblasti zemědělství, životního prostředí, finanční správy i státních fondů lidmi loajálními k lídrovi hnutí ANO a jeho zájmům. Výsledkem byly zakázky v hodnotě desítek miliard korun, často dokonce bez výběrových řízení.
Babišův neprůstřelný systém totální kontroly
Historie Babišova státního stroje na peníze začíná s nástupem hnutí ANO v roce 2013 a vznikem Sobotkovy, kde Andrej Babiš upevňuje první pozice ve státním dotačním soukolí. Jmenování Richarda Brabce ministrem životního prostředí je prvním krokem. Babišův muž z Agrofertu mění celé vedení Státního fondu životního prostředí a ponechává ze staré gardy pouze náměstka Martina Kubicu jmenovaného za Fišerovy úřednické vlády. Právě SFŽP je miliardovým dotačním kohoutkem pro zemědělské, petrochemické, potravinářské a lesnické podniky, jimiž Babiš disponuje.
Druhým krokem je upěvnění nadvlády Babišových lidí nad institucemi podléhajícími Ministerstvu zemědělství, z nichž je klíčový zejména Státní zemědělský a intervenční fond. I v případě tohoto fondu jde o přerozdělovací mašinu s rozpočty ve výši desítek miliard korun ročně. Fond po Babišově úspěchu ve volbách vede Martin Šebestyán, předchozí ředitel po dohodě skončil. Mění se ale i dozor nad fondem. Ten zajišťuje člen představenstva holdingu Agofert a mocná dvojka hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, zároveň je členem sněmovní zemědělské komise a během politické kariéry zastává i pozici v představenstvu holdingu Agrofert.
V reakci na politický vzestup Andreje Babiše se obměnilo vedení dvou kličových fondů a dva Babišovi muži, Richard Brabec a Jaroslav Faltýnek, zaujali klíčové politické posty v komisích, dozorčích radách a na ministerstvech. Sám Andrej Babiš v době Sobotkovy vlády zastává post ministra financí a disponuje mocí Generální finanční správy i Finančního analytického útva8ru a dokonce zavádí takzvanou daňovou kobru - společný tým policie, finančních analytiků a celníků. Ředitele útvarů Ministerstva financí i celníků Babiš mění jakbysmet.
Vysvětlovat, rozepisovat a zdrojovat každou jednotlivou zakázku a dotaci by vydalo na knihu, kterou ostatně již sepsal zmíněný Jaroslav Kmenta. Přehlednější bude zmapovat působení Andreje Babiše v letech 2014 až 2022 v číslech, konkrétně v objemu dotací, investičních pobídek a státních zakázek, které směřovaly právě do firem z holdingu Agrofert. Holdingu narostl obrat obchodů se státem o stovky procent a expremiérovy firmy získaly desítky miliard navíc proti době, kdy Andrej Babiš v politice nepůsobil.
Babišův stroj na peníze přehledně v číslech
V letech 2000 až 2013 získal holding Agrofert v dotacích a investičních pobídkách celkem 5,5 miliardy korun. Pak ale přišel útlum a odpovědný byl zejména ministr financí Miroslav Kalousek, Babišův pozdější úhlavní sok, který nemilosrdně investiční pobídky i část dotací podnikům Agrofertu seškrtal. Expremiérovo impérium například čerpalo od roku 2000 do nástupu Miroslava Kalouska v investičních pobídkách 1,8 miliardy korun, během Kalouskova působení v letech 2010 až 2013 ale holding získal pouhých 54 milionů korun a snížil se i objem investičních dotací pro Babišův holding, konkrétně na necelých 600 milionů ve čtyřletém období let 2009 až 2013.
I v těchto ušlých ziscích lze hledat původ vzájemné averze mezi bývalým lídrem TOP09 a Andrejem Babišem. Expremiér si ale po roce 2013 bilanci vyrovnal a několikanásobně ji dokonce překonal.
Jak již bylo výše uvedeno, v letech 2000 až 2013 získal Agrofert 5,5 miliardy korun. Po nástupu Babiše do funkce ministra financí a obsazení klíčových postů lidmi z hnutí ANO tato částka strmě stoupala. Mezi lety 2014 až 2018 získal Agrofert na dotacích 8,6 miliard korun a zvýšil se i objem investičních nenárokových dotací i státních zakázek. V případě investičních dotací udělovaných konkrétním projektům vzrostl objem více než čtyřnásobně v porovnání s obdobím Nečasovy vlády.
Babiš ale nezůstal jen u dotací. Schválil také sám sobě z pozice ministra financí četné investiční pobídky, podle serveru Podnikatel.cz šlo v období let 2014 až 2018 o bezmála 2 miliardy korun. Tyto pobídky snižují daňě firmám a ty si odečítají své náklady z budoucích zisků. Schvaluje je vláda na doporučení Ministerstva financí ve spolupráci s úřady práce.
A stroj na peníze šlapal jako hodinky. V letech 2014 až 2018 získaly expremiérovy firmy z dotací a pobídek 5,6 miliardy korun a další desítky miliard v tendrech na těžbu lesů po kůrovcové kalamitě a lze jmenovat i nákup reklamy Českých drah u Babišovy Mafry za 120 milionů korun, nebo tendr na dodávku řepkového oleje za 3,5 miliard korun pro státní společnost ČEPRO, který proběhl bez výběrového řízení - kontrakt získal samozřejmě Babiš. Dnes již legendární linka na inovativní toustový chléb nebo dotace inovativního chovu prasat v Babišových podnicích jen dokreslují celkový obraz doby. Faltýnkovo působení v Praze, ovlivňování miliardových tendrů a zaklekávání nepohodlných firem - i politiků - pomocí finanční správy nebo na zakázku médii Andreje Babiše jsou už jen dalšími doklady o systému totální kontroly, který Andrej Babiš vytvořil během své vlády.
V české demokratické společnosti zvítězí jistě ten nejschopnější kandidát či politická strana. Pokud ale Andrej Babiš mluví o současné bitcoinové kauze politiků ODS, je dobré si také připomenout působení lídra hnutí ANO. Rozhodně nešlo o ideální, ani bezchybnou dobu a sám Babiš má v mnohém stále co vysvětlovat.
Polepšil se Andrej Babiš? O tom musí rozhodnout voliči v říjnových volbách. Je ale možné, že expremiérův stroj na peníze možná již brzy uvidíme v akci znovu.