Hlavní obsah
Umění a zábava

Prázdninová hádanka 4 - na jaké město se díval Jan Werich z výšky?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Centrum Telče obklopují hned tři rybníky. Po Štěpnickém nedaleko zámku se můžete projet třeba na loďce a získat tak úplně nový pohled na jeden z českých klenotů zapsaných na seznam historických památek UNESCO.

31. 7. 11:24

Slavný, ale lehce kontroverzní film Až přijde kocour (1963) režiséra Vojtěcha Jasného se natáčel v malebném městečku Telč na Vysočině, které dodávalo celému příběhu až pohádkový ráz.

Článek

Jan Werich v něm ztvárnil dvojroli. Kromě život v městečku glosujícího hodináře, který sledoval „cvrkot“ ve městě z okénka kostelní věže, se vtělil i do kouzelníka, který s sebou přivezl netradiční představení.

V jeho vlastnictví se nacházel kouzelný kocour, který dovedl očima „vybarvit“ každého člověka podle jeho dobrých i špatných vlastností. Proto musel nosit malinké brejličky, aby neuváděl lidi na potkání do rozpaků nebo je nerozzuřil.

Příběh o letní lásce téměř usedlého učitele v podání Vlastimila Brodského a tajemné tanečnice s tváří Emilie Vášáryové je plný tehdejších hvězd. Jiří Sovák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Vlasta Chramostová, Stella Zázvorková a řada dalších překvapuje v zdánlivě karikaturních rolích, které ale mají mnohem hlubší poselství, než by se na první pohled mohlo zdát.

Až si příště uděláte výlet třeba na kolech na Vysočinu, zahrňte do svého itineráře i půvabnou Telč, včetně po třech letech opět zpřístupněného zámku - uvidíte, že nebudete litovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz