Článek
Když se každoročně vysílá kolem Štědrého dne pohádka Pyšná princezna, král Miroslav se sem pomyslně vrací. Právě v Telči se natáčely některé z klíčových scén. Třeba ta, kdy mladý panovník spěchá za vyslanci sousedního krále, aby si prohlédl obraz jeho dcery.
Pohádka byla bohužel natočena jen černobíle a podobným dojmem na mne dlouho působil i sám zámek. To už teď ale neplatí. Po náročné tříleté rekonstrukci se Telč doslova vybarvila a září, jako když tu ještě před téměř pěti sty lety pobýval Zachariáš z Hradce.
Právě jemu vděčí Telč za základ své dnešní podoby. Mladý šlechtic se totiž po studiích vydal s přáteli na tzv. „kavalírskou cestu“ do Janova a tady ho oslnila renesance ve všech směrech - od architektury, přes literaturu až po naprosté okouzlení antikou, včetně zpodobnění lidského těla, jak je „pánbůh stvořil“.
Po svém návratu se rozhodl štědře zainvestovat a starý hrad postupně přeměnit na pohodlné renesanční sídlo. Měl na to úctyhodných 40 let a díky jeho vizi je dnes Telč jednou z nejkrásnějších ukázek zaalpské renesance ve střední Evropě.
Teď se navíc po rekonstrukci vrací v barvách, které buď byly restaurovány, nebo se nově objevily - třeba na kovaných zábradlích kolem ochozu. Bez zajímavosti není ani fakt, že některé vzácné dřevěné stropy se důkladně čistily a ošetřovaly poprvé od dob, kdy byly postaveny.
Prohlídky zavedou návštěvníky nejen do časů Zachariáše, ale jako kouzelný stroj času je přenesou i na přelom 19. a 20. století, kdy zde žili poslední majitelé zámku, rod Podstatzky - Lichtensteinové. Zajímavým momentem je třeba místnost plná trofejí z afrických safari, kde nechybí ani preparované sloní ucho nebo lví kůže.
Pro odvážné návštěvníky je zpřístupněno i rozsáhlé zámecké sklepení, kam se před vynálezem ledničky navážel led z okolních rybníků, který i v nejparnějších dnech dokázal udržet uskladněné potraviny v chladu.
Samostatnou kapitolou je zcela nové Zámecké muzeum, kde jsou vystaveny skutečné skvosty z depozitářů - při obnově telčského zámku přesáhl počet restaurovaných položek na 400 kusů.
Zbrusu nové výstavní prostory vznikly z bývalého pivovaru na druhém - hospodářském nádvoří, kde se můžete seznámit i s postupem při restaurování vybraných předmětů, třeba Žertovného křesla nebo fonoly. Ty si ale zaslouží samostatné články, které pro vás připravuji.
Momentálně je v někdejším zámeckém pivovaru k vidění unikátní výstava o historii čalounictví, včetně ukázek vývoje materiálů, které se pro pohodlné usazení používaly během staletí.
Celkově se po obnově telčský zámek doslova nadechl a i pro ty, kteří jej znají, bude mít celou řadu překvapení, jak jej ještě neviděli.
Více informací najdete na Prohlídkové okruhy - Telč (zamek-telc.cz)