Hlavní obsah
Cestování

Zámek Telč se po rekonstrukci otevírá a zpřístupňuje zatím neznámé poklady

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Růže Vysočiny, jak se zámku v Telči právem přezdívá, se po náročné tříleté rekonstrukci rozvila do plné krásy.

29. 7. 11:30

Možná jste tu nikdy nebyli a nebo už je to tak dávno, že si ani nepamatujete. A možná si říkáte, odkud znáte tuhle zahradu nebo arkády, které lemují nádvoří půvabného zámku.

Článek

Když se každoročně vysílá kolem Štědrého dne pohádka Pyšná princezna, král Miroslav se sem pomyslně vrací. Právě v Telči se natáčely některé z klíčových scén. Třeba ta, kdy mladý panovník spěchá za vyslanci sousedního krále, aby si prohlédl obraz jeho dcery.

Pohádka byla bohužel natočena jen černobíle a podobným dojmem na mne dlouho působil i sám zámek. To už teď ale neplatí. Po náročné tříleté rekonstrukci se Telč doslova vybarvila a září, jako když tu ještě před téměř pěti sty lety pobýval Zachariáš z Hradce.

Právě jemu vděčí Telč za základ své dnešní podoby. Mladý šlechtic se totiž po studiích vydal s přáteli na tzv. „kavalírskou cestu“ do Janova a tady ho oslnila renesance ve všech směrech - od architektury, přes literaturu až po naprosté okouzlení antikou, včetně zpodobnění lidského těla, jak je „pánbůh stvořil“.

Po svém návratu se rozhodl štědře zainvestovat a starý hrad postupně přeměnit na pohodlné renesanční sídlo. Měl na to úctyhodných 40 let a díky jeho vizi je dnes Telč jednou z nejkrásnějších ukázek zaalpské renesance ve střední Evropě.

Teď se navíc po rekonstrukci vrací v barvách, které buď byly restaurovány, nebo se nově objevily - třeba na kovaných zábradlích kolem ochozu. Bez zajímavosti není ani fakt, že některé vzácné dřevěné stropy se důkladně čistily a ošetřovaly poprvé od dob, kdy byly postaveny.

Prohlídky zavedou návštěvníky nejen do časů Zachariáše, ale jako kouzelný stroj času je přenesou i na přelom 19. a 20. století, kdy zde žili poslední majitelé zámku, rod Podstatzky - Lichtensteinové. Zajímavým momentem je třeba místnost plná trofejí z afrických safari, kde nechybí ani preparované sloní ucho nebo lví kůže.

Pro odvážné návštěvníky je zpřístupněno i rozsáhlé zámecké sklepení, kam se před vynálezem ledničky navážel led z okolních rybníků, který i v nejparnějších dnech dokázal udržet uskladněné potraviny v chladu.

Samostatnou kapitolou je zcela nové Zámecké muzeum, kde jsou vystaveny skutečné skvosty z depozitářů - při obnově telčského zámku přesáhl počet restaurovaných položek na 400 kusů.

Zbrusu nové výstavní prostory vznikly z bývalého pivovaru na druhém - hospodářském nádvoří, kde se můžete seznámit i s postupem při restaurování vybraných předmětů, třeba Žertovného křesla nebo fonoly. Ty si ale zaslouží samostatné články, které pro vás připravuji.

Momentálně je v někdejším zámeckém pivovaru k vidění unikátní výstava o historii čalounictví, včetně ukázek vývoje materiálů, které se pro pohodlné usazení používaly během staletí.

Celkově se po obnově telčský zámek doslova nadechl a i pro ty, kteří jej znají, bude mít celou řadu překvapení, jak jej ještě neviděli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz