Článek
V roce 2023 jsme zaznamenali rekordních 211 úspěšných startů, což představuje dosud nejvyšší počet raket vyslaných do vesmíru během jednoho roku.
Graf ukazuje, že nejvíce úspěšných startů měly Spojené státy (109), následované Čínou (66) a Ruskem (19). Spojeným státům se podařilo překonat rekord Sovětského svazu z roku 1982. Evropská unie a dalších 6 zemí společně realizovaly 17 dalších startů.
Zemí s největším zastoupením v počtu úspěšných startů jsou zde USA (109), následované Čínou (66) a Ruskem (19). Spojeným státům se také podařilo překonat rekord v počtu úspěšných startů do vesmíru, kterého dosáhl Sovětský Svaz v roce 1982. Dalších 17 startů si může mezi sebe rozdělit Evropa a dalších 6 zemí.
Nosiče
V loňském roce se nejúspěšnějším nosičem stal Falcon 9 od společnosti SpaceX (91 startů). 87 startů bylo provedeno s prvním stupněm, který byl již předtím minimálně jednou použit, pouze 4 mise využily zbrusu nový stupeň. Rodina čínských raket Dlouhý pochod se stala druhým nejpoužívanějším typem nosiče, a to se 47 starty.
Kosmodromy
Nejvytíženějším kosmodromem minulého roku byl floridský Cape Canaveral s 59 starty. Následoval ho čínský kosmodrom Ťiou-čchüan (36 startů). Další 4 místa zabraly střídavě kosmodromy z USA a Číny. Kazašský Bajkonur sdílí s čínským kosmodromem Tchaj-jüan až šesté místo, a to s 9 úspěšnými starty.
Lidé ve vesmíru
V minulém roce byl dosažen rekord v počtu lidí na orbitě ve stejný čas (17 lidí), a to konkrétně 30. května. v té době se 6 tajkonautů nacházelo na čínské vesmírné stanici Tchien-kung, a 11 lidí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) - 7 lidí z Expedice 69 a 4 lidé z posádky soukromé mise Axiom-2.
Z toho 2 mise byly čínské (6 lidí), 3 mise (s celkově 12 lidmi) provedly lodě Crew Dragon od SpaceX, a jednu misi zabezpečil ruský Sojuz (3 osoby).
Nové nosiče a neúspěšné mise
V minulém roce došlo k celkem 12 neúspěšným misím, z nichž některé byly způsobeny pokusnými lety nových nosičů.
Mezi úspěšné první mise patří start indické rakety SSLV, či čínské soukromé rakety Tianlong-2 společnosti Space Pioneer. Raketa Zhuque-2 od čínské společnosti LandSpace se zase stala první soukromou raketou poháněnou metanem, která úspěšně dosáhla orbity Země.
V roce 2023 také čínská raketa Ceres-1 absolvovala svůj první start z moře, a svého prvního úspěšného startu se také dočkala raketa Firefly Alpha ze Spojených států.
Zdroj: Wiki: 2023 in spaceflight