Hlavní obsah
Lidé a společnost

Případ YOGTZE: podivná smrt Günthera Stolla je záhadou německé kriminalistiky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
1. 11. 19:43

Případ, který bývá německými kriminalisty označován jako „Dálniční hádanka“ či „případ YOGTZE“ patří mezi nevyřešené zločiny. Smrt Günthera Stolla se dosud nikomu nepodařilo uspokojivě vysvětlit. A slovo „YOGTZE“ zůstává záhadou nadále.

Článek

Občas se vynoří kriminální případ, který jakoby vypadl z nějakého hororového seriálu o záhadách, konspiracích a science fiction. V roce 1984 se v Německu stal obětí autonehody nezaměstnaný potravinářský technik, čtyřiatřicetiletý Günther Stoll. Policisté to zpočátku berou jako běžnou havárii a jasný případ nehody. Ale velice rychle zjistí, že zprvu banální vyšetřování bude daleko, daleko komplikovanější, než by si vůbec kdy pomysleli.

Neškodný blázen, nebo oběť spiknutí?

Již v roce 1983, rok před záhadnou smrtí, se Günther Stoll (+34) začíná chovat divně. Jeho manželka to zprvu přičítá tomu, že byl dlouholetý potravinářský technik propuštěn pro nadbytečnost a novou práci nemůže najít. Z veselého a společenského muže se během pár týdnů stává osamocený podivín. Dny i noci tráví zavřený v bytě, přestává o sebe dbát a postupem doby manželka zjistí, že začíná být paranoidní.

Neustále mluví o nich. Koho tím myslel, nikdy neřekl. Záhadní oni začínají ovlivňovat život obou manželů, protože Günther se manželce svěřil, že právě blíže nepopsaní oni usilují o jeho život. Postupem doby situace graduje. Stoll neustále chodí od okna k oknu, vyhlíží je, není schopen běžného života a manželce neustále dokola opakuje, že oni ho „nakonec dostanou“. Vypadalo to jako klasický případ paranoidní schizofrenie. Jeho žena začíná být již otupělá a jak posléze policistům sama řekla, brala to už jako součást běžného života.

Během toho roku jsem si na jeho chování už zvykla. Nemělo cenu mu cokoli vymlouvat. A k lékaři odmítal jít. Ten byl taky spolčený s „nimi“..
Heidi Stoll
Foto: Pexels.com

Ilustrační foto

Jetz geht mir ein Licht auf!!!"

25. října 1984 večer sedí Stoll s manželkou u stolu ve svém domě v německém Anzhausenu v Severním Porýní - Vestfálsku. Je to divný večer, ostatně jako každý za poslední rok, ale manželka si všímá, že se Günther chová snad ještě podivněji. Neustále poposedává, vstává, chodí kolem dokola, něco si pro sebe brumlá a najednou vykřikne: „Jetzt geht mir ein Licht auf!“

Volně to lze přeložit jako Teď mi svitlo! (Teď to chápu, Teď tomu rozumím). Stoll po tomto zvolání vzal kus papíru, na který napsal písmena YOG´TZE a okamžitě je přeškrtal. O tomto „slově“ či šifře se později nepřestávalo diskutovat i mezi širokou veřejností. Písmeno G lze číst také jako číslo 6, slovem YOGTZE bez meziznaménka nad G se později případ označoval, přičemž platí obě varianty. Lze je též číst vzhůru nohama jako číslo.

Než se manželka stačí na cokoliv zeptat, Stoll se narychlo obleče a uteče z domu. Podle všech dalších stop nejprve namíří do svého oblíbeného baru ve Wilnsdorfu. Zde si poručí jedno malé pivo. Sotva se napije, skácí se k zemi v bezvědomí a při pádu si poraní obličej - má rozbitý nos a roztržené obočí. Jakoby prostě najednou přestal ovládat své tělo. Výčepní později dosvědčí, že Stoll nebyl opilý, nestihl pivo ani vypít, ale byl prý značně nervózní, neustále se ohlížel k východu a opět si něco brumlal.

Foto: NoriFotografie/Creative Commons/4,0 mezinárodní licence

Heigerseelbach - vesnice, kam Günther Stoll zamířil po útěku z baru

Chybějící dvě hodiny

Poté, co se Günther Stoll probere z bezvědomí na zemi baru, otře si rukou z obličeje krev a vyběhne ven. Svědkové ho spatří nastupovat do svého automobilu Volkswagen Golf. Z Wilnsdorfu odjíždí neznámo kam. Když se kriminalisté později pokoušeli zmapovat jeho trasu, zjistili, že dvě hodiny Stolla ani jeho auto nikdo nespatřil. Objevuje se až v jednu hodinu ráno 26. října 1984 ve vesnici Heigerseelbach, kde bydlel s rodiči jako dítě. Jeho kamarádku z dětství vzbudí naléhavé bušení na dveře.

Když rozespalá žena otevře, na prahu stojí Günther Stoll v jakémsi šoku. Třese se po celém těle a mumlá cosi, co jeho kamarádka nejdříve vůbec nechápe. Po dalších dotazech pochopí, že jí Stoll povídá o strašlivé události (fürchterliches Ereignis), ke které mělo právě nyní dojít. Zmatená žena mu doporučí, aby se sebral a šel do domu svých rodičů a přespal u nich. Nepustí ho dál, protože se ho bojí. Jeho chování je opravdu podivné. Stoll na ní chvíli civí a pak beze slova odchází k vozu, nasedá a odjíždí. U rodičů se neobjevil a už nikdy neobjeví.

Foto: Bubo bubo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Dálnice A45 , kde bylo v příkopu nalezeno Stollovo auto

Stopař, zraněný muž ve žluté bundě a nahý Günther Stoll

Dva řidiči kamionu jedou po dálnici A45, která je vzdálena přes sto kilometrů od Heigerseelbachu. Poblíž výjezdu na město Hagen si kolem třetí hodiny ráno všimnou, že z příkopu u dálnice čouhá kus havarovaného vozidla. Předek je zaražen ve stromu. Oba šoféři neváhají a zastaví. Nezávisle na sobě oba vidí, jak se poblíž motá zraněný muž ve žluté bundě, který kulhá a je předkloněný.

Řidič, který zastavil jako druhý, viděl ještě ve zpětném zrcátku postavu stopaře. Není nijak vysvětleno, jak došel k závěru, že tento muž či žena byl stopař. Ale dálnice ve tři ráno není nejvhodnější místo na procházku a náhodný kolemjdoucí to skutečně zřejmě nebyl.

Šoféři kamionu doběhnou k havarovanému vozu. Je to Volkswagen Golf, na místě řidiče nikdo nesedí a na místě spolujezdce ke svému úžasu najdou nahého a těžce zraněného Günthera Stolla. Řidiči nevěří svým očím - nahý muž v sešrotovaném vozidle, ze kterého se kouří, sedí na místě spolujezdce a cosi se jim snaží říct. Jeden běží na nedaleké odpočívadlo zavolat policii, druhý zůstává se zraněným.

Foto: Pexels.com

V autě měli být další čtyři muži…

Šokující výpověď umírajícího a šokující pitevní zpráva

Zraněný Stoll stačí říci přivolané osádce sanitky pouze čtyři věty a při převozu do nemocnice umírá.

Zmlátili mě čtyři muži. Byli se mnou pak v autě. Nebyli to moji přátelé. Pak utekli.
umírající Günther Stoll

Následné vyšetřování zmátlo policisty a kriminalisty snad ještě více, než výpověď umírajícího muže. Pitevní zpráva totiž ukázala, že byl Stoll zmlácen a zraněn ještě před havárií auta. Z dalšího šetření vyplynula okolnost, která vyšetřujícím zamotala hlavy - Stolla přejelo jiné auto, do svého byl posazen a kýmsi odvezen až na místo nálezu. Tam kdosi jeho Volkswagen nechal sjet do příkopu s nahým a zmláceným Stollem na místě spolujezdce. Při forenzním zkoumání těla se pro změnu ukázalo, že byl již nahý, když ho cizí auto přejelo.

Údajného stopaře ani zraněného muže ve žluté bundě se nikdy nepodařilo identifikovat. Oba šoféři kamionů byli opakovaně vyslýcháni, ale nikdy se nepotvrdilo, že by s tímto prapodivným incidentem měli cokoliv společného. Jako slepá ulička se později ukazuje i nadějná indicie o Stollových údajných cestách do Holandska. Kdosi při výslechu zmínil, že to, co se Stollovi stalo, vypadá jako pomsta překupníků drog. Ale nic z toho se nepotvrdilo, protože Stoll sice v Nizozemí byl, ale pouze jednou na prázdninovém pobytu.

Foto: Pixabay

Divoké teorie a spekulace provázely a provázejí celý tento případ

Jogurt, mimozemšťani, předtucha, nebo Rumusko?

Identita lidí, které Günther Stoll nazýval oni se nikdy nepodařila zjistit. Stollova manželka později prohlásila, že se jim to povedlo - o tom přece její muž neustále mluvil. Že ho oni chtějí zabít. Vyrojila se samozřejmě spousta spekulací od samozvaných záhadologů a ufologů, kteří v tom spatřovali jediné - mimozemšťany. Ale tohle nebral vážně nikdo a policisté byli naprosto v koncích. Začali se upínat ke slovu YOGTZE, které Stoll napsal a přeškrtal. Najali si odborníky na šifry, ale bezvýsledně.

Lidé se snažili kriminalistům amatérsky pomoct a vypátrat, co by mohlo tohle slovo znamenat. Divoká teorie střídala teorii ještě divočejší. Někdo přišel na to, že TZE je jogurtové aroma a Stoll se snažil nalézt novou příchuť jogurtu. Další zoufalá teorie je, že měl předtuchu vlastní smrtiYOGTZE (s číslovkou 6 místo G) by měla být poznávací značka vozidla, které ho přejelo. Amatérští radiologové poukázali na to, že YOG´TZE je také volací signál jedné rumunské rozhlasové stanice. Žádná z těchto věcí se však neukázala být jakkoliv směrodatnou pro vyšetřování.

Foto: Pexels.com

Záhadná smrt Günthera Stolla zatím není objasněna.

Byl Günther Stoll „obyčejný“ paranoik, který trpěl bludy o pronásledování své osoby nějakou neznámou entitou? Nebo po něm skutečně někdo šel? Jestli ano, kdo? Kriminalisté si tuto otázku kladli pořád - co by si kdo vzal na nezaměstnaném potravinářském technikovi a proč by mu chtěl někdo ublížit? Co mohl vědět?

Fakta však hovoří jasně - nikdo nebyl a není schopen vysvětlit, kdo, jakproč nechal přejet nahého muže a pak narafičit nehodu jeho vozu. Předešlé paranoidní řeči Stolla o nich ve světle této vraždy však vypadají více než pravděpodobně. Případ dosud odložený není. Dozvíme se někdy, co se Stollovi stalo a co znamená YOGTZE?

prameny

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz