Článek
Ústředními postavami knihy jsou sestry Debora a Táňa. Sice jsou dvojčata, narodila se ve stejný den, ale to je na první pohled asi tak vše, co mají společného. Jsou jako den a noc. Impulsivní a divoká Táňa milující světla reflektorů žije ve velkoměstě ve vlastním moderním a dokonalém domě, zatímco její sestra - klidná a poslušná Debora se nejlépe cítí v chalupě, kde vyrůstala, obklopena přírodou, bylinkami a drobnými kouzly. Sestry si příliš nerozuměly ani v dětství, nyní v dospělosti je jejich jediným spojením Tánina dcera Maja, kterou Debora vychovává.
Příběh začíná tragickou událostí, při které Debora málem přijde o život. Přežije, ale o milovaný domov přijde a začíná tedy od začátku právě u své sestry. Obě ženy zde společně (vlastně vedle sebe) žijí, ale najít společnou řeč se jim nedaří. Navíc se tady po letech objevuje otec, který zřejmě hledá odpuštění.
A tak se nám tu na 336 stranách otevírá bolavý rodinný příběh plný tajemství. Nesledujeme jen osud dvojčat, ale také jejich matky Eleny a babičky Hermíny a samozřejmě je tu také Maja. Velký prostor dostává také kouzelník Alex, osudová láska Eleny a otec dvojčat. Muž, kterého si ke své krvi pomocí černé magie a jejímu rituálu Elena připoutala. Během příjemného čtení postupně rozkryjeme jednotlivé střípky a ty se nám spojí v celek.
Kniha je tajemná a magická, ale nečekejte žádný fantasy příběh mimo realitu, ani čarodějnice míchající lektvary v chalupě na muří nožce. Najdete tu bylinky, čaje, souznění s přírodou a lásku k ní, tajná přání a trochu toho nadpozemského kouzlení. Taky víru v budoucnost a prolomení neprolomitelného, i když pro to musíte hodně obětovat.
Román je napsán velmi čtivě, má spád, nezdržují nás žádné dlouhé popisné pasáže. Styl psaní je jednoduchý, ale zároveň to není žádná červená knihovna ani braková literatura. Věty jsou krátké, jasné, je tu častá přímá řeč. Prolíná se tu několik časových rovin, několik mluvčích, ale neztratíte se. Do postav se díky umu spisovatelky umíte vžít a najdete si k nim vztah, proto i po přečtení ve Vás kniha bude ještě chvíli rezonovat.
S Čarodějkami jsem strávila jeden podzimní víkend, zřejmě i listopadové pošmourno přidalo knize na kouzle, čtivosti a hlavně k tomu, že jsem o ní dlouho přemýšlela. Mám ráda knihy, které vyvolávají emoce, a to tento román splnil stoprocentně, i když závěrečné rozuzlení hodně bolelo. Přesto jsem přesvědčena o tom, že je to kniha, která nám říká, že jsme nesmírně silní a dokážeme změnit všechno, a to i když je to někde mezi nebem a zemí.
Kniha Čarodějky vyšla letos v říjnu v nakladatelství Nastole, současně vyšla i audiokniha, kterou namluvil Richard Krajčo.
Karin Krajčo Babinská je úspěšná režisérka a spisovatelka, manželka frontmana skupiny Kryštof Richarda Krajča. Jako režisérka stojí za mnoha klipy a koncerty svého manžela, velmi úspěšné byly také její filmy Pusinky a Křídla Vánoc. Založila blog Kecy, kecy, kecičky, který vyšel i knižně. V předchozích letech vydala romány Za sny, Hvězdy na cestě a Tsunami.
Zdroje:
Karin Krajčo Babinská, Čarodejky, Nastole, 2024
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karin_Kraj%C4%8Do_Babinsk%C3%A1